Pałac Dolmabahçe w Stambule

Współrzędne GPS: 41.038231, 28.997345

Położenie w mieście: 

Historia Pałacu Dolmabahçe

Zbudowany w XIX wieku, w latach 1842 - 1853 przez sułtana Abdülmecida I Pałac Dolmabahçe miał za zadanie złożyć świadectwo ciągłej potęgi Imperium Osmańskiego, które było postrzegane wówczas jako kolos na glinianych nogach lub jako "chory człowiek Europy". W rzeczywistości budowa Pałacu opróżniła doszczętnie skarbiec sułtański, co pogłębiło jedynie kryzys, w którym pogrążone było Imperium.

Brama Pałacu Dolmabahçe

Pałac Dolmabahçe został zaprojektowany i zbudowany w stylu zachodnioeuropejskim, a jako wzorce posłużyły architektom francuski Luwr i angielski Pałac Buckingham. Jednocześnie jego styl miał symbolicznie zerwać z wielowiekową tradycją pałacowej architektury osmańskiej, której ucieleśnieniem był poprzedni pałac sułtański - Topkapı Sarayı - służący nieprzerwanie jako rezydencja sułtańska od połowy XV wieku.

Wieża Zegarowa

Po obaleniu sułtanatu i utworzeniu Republiki Tureckiej Pałac Dolmabahçe służył jako siedziba Mustafy Kemala Atatürka podczas jego wizyt w Istanbule. Jak się okazało stał się również miejscem jego śmierci 10 listopada 1938 roku o godzinie 9.05 rano. Wszystkie zegary pałacowe do tej pory wskazują tę godzinę w celu upamiętnienia wielkiego przywódcy Turków.

Wartownik przed bramą Pałacu Dolmabahçe

Położenie Pałacu Dolmabahçe

Pałac Dolmabahçe położony jest po europejskiej stronie Istanbulu, przy ulicy Beşıktaş, w jego części północnej, oddzielonej od najstarszej dzielnicy Sultanahmet wodami Złotego Rogu. Z Pałacu rozciąga się widok na Cieśninę Bosfor. Można do niego dojechać wsiadając w autobus miejski w dzielnicy Karaköy jadący w kierunku dzielnicy Beşıktaş. Nazwa Pałacu oznacza "Pełny Ogród" i rzeczywiście jest on położony wśród ogrodów, w których można znaleźć cień w upalne dni letnie.

Widok na Cieśninę Bosfor z Pałacu Dolmabahçe

Informacje praktyczne dla zwiedzających

Dni otwarcia:

Pałac jest zamknięty dla zwiedzających w poniedziałki i czwartki.

Godziny otwarcia:

Latem (kwiecień-październik): od 9.00 do 16.00.

Zimą (listopad-marzec): od 9.00 do 15.00.

Sekcje Pałacu udostępnione zwiedzającym i ceny biletów wstępu:

Selamlık (część oficjalno-administracyna) - 15 YTL

Harem (cześć prywatna) - 10 YTL

Muzeum Zegarowe oraz Szklany Kiosk - 4 YTL

Osoby niepełnosprawne mogą zwiedzać Pałac nieodpłatnie.

Podane ceny dotyczą sezonu 2008 i mogą ulec zmianie.

Plan Pałacu Dolmabahçe

Opłaty dodatkowe:

Pozwolenie na aparat fotograficzny - 6 YTL

Pozwolenie na kamerę - 15 YTL.

Zasady zwiedzania:

* Zwiedzanie jest możliwe jedynie w grupach pod opieką przewodnika. Jedynie Muzeum Zegarowe oraz Szklany Kiosk są udostępnione dla indywidualnych odwiedzających.

* Grupy rozpoczynają zwiedzanie co około kwadrans.

* Szacunkowy czas zwiedzania to 2,5 godziny.

* Wszelki bagaż (torby, plecaki, walizki) należy pozostawić w szatni.

* Na terenie Pałacu zakazane jest używanie flesza.

* Na terenie Pałacu obowiązuje zakaz jedzenia i picia.

* Na terenie Pałacu nie ma możliwości skorzystania z toalety.

Ogrody przej wejściem do Pałacu Dolmabahçe

Przeczytaj również o Pałacu Topkapı.

Odpowiedzi

odnośnie Pałacu Dolmabahce

odnośnie Pałacu Dolmabahce chcę dodać, że używanie kamer i aparatów fot.(a nie tylko fleszy) zostało całkowicie zakazane, nawet odpłatnie (wizyta w Pałacu w styczniu 2011). poza tym nie wszytskie zegary są ustawione na 9.05 więc to pytanie do przewodnika można sobie darować (widziałam może 2 lub 3 m.in. w sypialni Ataturka). Pozdrawiam A.

bilety Studenckie

warto dodać, że studencki bilet na wszystkie części kosztuje 1  YTL (słownie: jedną nową lirę turecką) :)

 

zmiany warty przed pałacem Dolmabahce

Wybieram się do Stambułu i chciałbym zobaczyć zmianę warty przed pałacem. W jakich godzinach są te zmiany ? Dziękuje i pzdrawiam. Krzysztof

Aktualności

Najnowsze informacje - wstęp do wszystkich atrakcji kosztuje 60tl. Studenci 5tl. Bezpłatny przewodnik audio po zostawieniu paszportu w punkcie ich wydawania. Brak natomiast "żywego" przewodnika.