Na obrzeżach Turcji..., czyli znalezione w sieci...

Mateusz Chudziak


Rodzina Ibrahima żyje w Czarnkowie i zajmuje się drobnym handlem, jeżdżąc po całej Wielkopolsce. Pytam, czy jest liczna. Ibrahim odpowiada, że nie, jedynie 52 osoby. Pomyślałem więc, że pół setki osób w dwunastotysięcznym miasteczku to już całkiem zauważalna grupa - o bułgarskich Turkach w Wielkopolsce pisze Mateusz Chudziak*.

Bazar w Poznaniu

Jako osoba zajmująca się kwestiami związanymi z życiem muzułmańskich diaspor w Europie jestem szczególnie wyczulony na ich obecność również w Wielkopolsce. Ze względu na własne doświadczenia, nabyte podczas studiów w Turcji, jak i znajomość języka tureckiego, moją uwagę przyciągają w szczególności imigranci znad Bosforu. Jednakże, jak zauważyłem, znacznie bardziej liczną, choć mało znaną, społeczność w naszym regionie stanowią ich rodacy pochodzący z Bułgarii. (...)

* Mateusz Chudziak (ur. w 1987 r.) - absolwent Instytutu Wschodniego UAM, studiował także w Turcji w ramach programu Socrates-Erasmus.

Więcej: http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,89336,10778768,W_Wielkopolsce_mieszkaja_Turcy_.html#ixzz1gEvs1hrZ 

Odpowiedzi

Turcja odwraca się od UE...

czytając w sieci...

W czasie kiedy Europą wstrząsają ekonomiczne problemy, Turcja coraz częściej patrzy na wschód, zamiast na zachód. I coraz częściej słychać tu pytanie: czy to Turcja nie powinna odwrócić się od Europy, jeszcze zanim Europa odwróci się od Turcji?

Kiedy Recep Tayyip Erdogan, charyzmatyczny turecki premier, doszedł do władzy w 2002 roku, ogłosił, że jego nadrzędnym celem jest wprowadzenie kraju do UE. Jego Partia Sprawiedliwości i Rozwoju, zdecydowana na związanie losów Turcji z Zachodem, podejmowała różne drażliwe kwestie, takie jak prawa mniejszości i wolność słowa – wszystko w celu zbliżenia Turcji do norm przyjmowanych w Europie.(...)

Więcej: http://biznes.onet.pl/ani-zachod-ani-wschod,18597,4959949,1,prasa-detal

===

mój komentarz...

zastanawiam się czy tamtejsza "opozycja" wiesza na Recep Tayyip Erdoganie takie psy jak drzewiej nasze mainstremowe media na Lechu Kaczyńskim  ?