Most nad Eurymedonem (Selge)

Współrzędne GPS: 37.192001, 31.181000

Przepięknie położony nad głębokim kanionem Köprülü most rzymski stanowi niezbity dowód na to, jak wspaniałymi inżynierami byli Rzymianie. Spinający brzegi kanionu most, nazywany obecnie Oluk Köprü ciągle zapewnia połączenie komunikacyjne na trasie wiodącej z wybrzeża śródziemnomorskiego w głąb gór Taurus, na tereny antycznej Pizydii.

Most rzymski nad rzeką Eurymedon w okolicy Selge

Most przebiega nad rzeką Köprüçay, w czasach antycznych znaną jako Eurymedon. Struktura ma 14 metrów długości oraz 3,5 metra szerokości. Wiodąca mostem droga pozwala na przejazd pojazdów o maksymalnej szerokości 2,5 metra. Most składa się z jednego łuku, o rozpiętości 7 metrów.

Most rzymski nad rzeką Eurymedon w okolicy Selge

Klińce, czyli kamienne ciosy, z których zbudowano łuk podpierający konstrukcję mostu, mają szerokość 60 cm. Zostały one ze sobą połączone bez użycia zaprawy murarskiej. Zastosowana przy budowie mostu technika budowlana wskazuje, że powstał on w II wieku n.e., w okresie największego rozkwitu miasta Selge.

Most rzymski nad rzeką Eurymedon w okolicy Selge

Najbliżej położoną osadą jest wieś Beşkonak, a najciekawszym antycznym miastem w pobliżu mostu są ruiny Selge, leżące na terenie wsi Altınkaya, oddalone od mostu o 11 kilometrów. Od wiodącej wzdłuż wybrzeża śródziemnomorskiego trasy D400 dzieli most odległość 43 km.

Most rzymski nad rzeką Eurymedon w okolicy Selge

Dojazd

Samochodem: rzymski most nad Eurymedonem położony jest w górach Taurus, na wysokości około 1000 metrów n.p.m. Od wybrzeża śródziemnomorskiego prowadzi do niego niezłej jakości droga. Aby na nią wjechać należy odnaleźć oznaczone brązową tablicą skrzyżowanie na trasie D400 (36.893219, 31.239155), znajdujące się pomiędzy miastami Manavgat (25 km na wschód) i Serik (14 km na zachód).

Ze skrzyżowania droga prowadzi na północ, w kierunku Parku Narodowego Kanionu Köprülü. W czasie jazdy można podziwiać rzekę Köprüçay i jej kanion. Po pokonaniu 43 km dociera się do mostu, po którym można przejechać samochodem i skierować się w dalszą drogę, do ruin antycznego miasta Selge. Położone są one 11 km dalej, w kierunku północno-zachodnim od mostu.

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: