Most Bosforski

Współrzędne GPS: 41.045799, 29.034300

Położenie w mieście: 

Most Bosforski, nazywany także Pierwszym Mostem Bosforskim (tr. Boğaziçi Köprüsü lub 1. Boğaziçi Köprüsü), jest jednym z dwóch, obok Mostu Fatiha, konstrukcji tego typu łączących europejską i azjatycką część Stambułu. Przebiega między dzielnicami Ortaköy (po stronie europejskiej) i Beylerbeyi (po stronie azjatyckiej).

Most Bosforski w Stambule

Jest mostem wiszącym, o długości 1560 metrów i szerokości 33,4 metrów, wznoszącym się na 64 metry nad wodami cieśniny Bosfor. W chwili ukończenia był czwartym najdłuższym mostem wiszącym na świecie, a pierwszym poza terytorium Stanów Zjednoczonych, natomiast obecnie zajmuje 16. miejsce.

Decyzja o budowie Mostu Bosforskiego została podjęta w 1957 roku przez premiera Turcji Adnana Menderesa. Do realizacji wybrano brytyjską firmę Freeman Fox & Partners, a budowa rozpoczęła się w 1970 roku. Przy pracach konstrukcyjnych zatrudniono 35 inżynierów oraz 400 robotników.

Zakończenie prac przypadło na 30 października 1973 roku, jeden dzień po obchodach 50-tej rocznicy założenia Republiki Tureckiej. Most otwarli uroczyście prezydent Turcji Cevdet Sunay oraz premier Süleyman Demirel. Całkowity koszt budowy wyniósł 200 milionów dolarów.

Most Bosforski w Stambule

Mostem przebiega osiem pasów ruchu, w tym dwa awaryjne. Podobnie, jak na Moście Fatiha, z powodu różnic w natężeniu ruchu drogowego, w godzinach porannych cztery pasy są dostępne dla pojazdów przemieszczających się z Azji do Europy, a popołudniu - w kierunku przeciwnym. Przez pierwsze cztery lata istnienia mostu był on udostępniony pieszym oraz samochodom ciężarowym, jednak obecnie obsługuje wyłącznie ruch samochodów osobowych i autokarów. Codziennie przejeżdża nim około 180 tysięcy pojazdów.

Przejazd Mostem Bosforskim jest płatny w kierunku z Europy do Azji. Płatność za przejazd odbywa się zdalnie, przy wykorzystaniu systemu HGS.

Oto kilka ciekawostek związanych z Mostem Bosforskim:

  • W chwili otwarcia most był pierwszą konstrukcją łączącą Europę z Azją od czasów pontonowego mostu wzniesionego przez perską armię pod dowództwem Kserksesa w 480 roku p.n.e. Tamta budowla znajdowała się jednakże w innej lokalizacji - nad cieśniną Dardanele.
  • 29. grudnia 1997 roku most przekroczył miliardowy pojazd.
  • W pełni obciążony most ugina się na 90 centymetrów.
  • W 2007 roku most został oświetlony przez w pełni skomputeryzowany system diod elektroluminescencyjnych firmy Philips.
  • Most Boforski był przedstawiony na rewersie 1000-lirowego banknotu w latach 1978-1986.
  • 15. maja 2005 roku słynna amerykańska tenisistka Venus Williams rozegrała na moście mecz pokazowy przeciwko zawodniczce tureckiej İpek Şenoğlu. Był to pierwszy mecz tenisowy rozgrywany na dwóch kontynentach.

Powiązane artykuły: