Miejsce, które ekipa TwS musi koniecznie odwiedzić w 2013 roku to

Çatalhöyük
47% (8 głosów)
Çayönü
6% (1 głos)
Arslantepe
35% (6 głosów)
Karain
6% (1 głos)
Beycesultan
6% (1 głos)
Razem głosów: 17

Odpowiedzi

wybór jest bardzo

wybór jest bardzo trudny! czy można głosowac na więcej, niż jedno? 

jeśli nie, to nasz wybór na dzisiaj  Çatalhöyük 

ale z upływem vzasu moze się zmienic :D gdyż, jak wiadomo, kobieta zmienną jest istotą :D

 

www.zamieszkajwturcji

inne ;]

Głosuję na Çatalhöyük, bo najbardziej na wschód - a polecam Mardin, Hasankeyf i Ani :)

Najdalej na wschód...

...to jest Çayönü - nieopodal mojego ulubionego Diyarbakır. Mardin, Hasankeyf i Ani też chcemy zobaczyć, ale tym razem pytamy o miejsca o zdecydowanie dłuższej historii (prehistorii)...

prehistoria?

to pewnie dlatego maps.google.pl nie znało i wprowadziło mnie w błąd - powiedziało, że to koło Bursy :)

Życzenie przyjęte...

...i zapewne będzie pozytywnie rozpatrzone, tj. nasze plany obejmują głównie wschodnią część Anatolii, o ile sytuacja polityczna nie ulegnie destabilizacji...

Arslantepe...

tam "zagłosowalem"...

bo szykuje mi się "powtórka z rozrywki"...

Malatya "przespana" ( oczym będzie ździebko później w mojej relacji ) ...

a skoro w okolicy takie rewelacje !!!

tam "cza" być...

PS - proszę mój post przenieść poniżej, nie spodziewałem się takiego "wywyższenia" będąc w lekkim szoku po zapoznaniu się z rewelacyjną mapką...

nie wiem...

chyba dzisiaj szybciej klikam niż myślę...

ale się poprawiłem...

 

 

Mapka poglądowa do ankiety

Po kliknięciu na odpowiednie słoneczko można przeczytać krótką charakterystykę każdego z miejsc podanych do wyboru w ankiecie.

Karain

Bylismy (znaczy sie Pauli75 i ja) w Karain. Mielismy chyba dużo szczęscie bo akurat przebywali tam archeolodzy. Można było sie przpatrzec jaką mają żmudna robote .

Jaskinia, jak jaskinia. Kilka komór połaczonych z szerokim wyjsciem. Dno wypełnione pokladami gliny i tam wlasnie kopia. Sciany strasznie okopcone. Tylko nie wiem czy to po pierwszych ogniskach naszych przodków czy wspolczesnych paterzach. Obok niewielkie muzeum gdzie mozna obejrzec znaleziska.

Dojazd do jaskinii jest z drogi Antalya-Denizli. Trzeba troche pokluczyc gminnymi szosami ale sa drogowskazy. Z parkingu trzeba jeszcze podejsc bardzo stromą sciana ok 100m w górę. Pd-wsch ekspozycja sprawia, że w lecie  wsrod drzew jest potworny zaduch. Przyda sie butelka z woda. Z gory widok na Pamfilie. Małpoludy miały stad fajny view. Niestety Pamfilia w lecie paruje, wiec trudno dojrzec Antalię.

Podsumowując. Miejsce dla zainteresowanych tematem. Najlepiej zajrzec jadac trasa Denizli-Antalia. Mozna rowniez polaczyc z wycieczka do Termesssos

Karain...

...mocno mnie kusi, właśnie ze względu na praprzodków. Zdaję sobie sprawę, że niewiele się tam zobaczy, ale chyba warto nieco nadłożyć drogi. Wyprawę planujemy tym razem na sezon wiosenny, więc może widoczność będzie lepsza niż w lecie... Off topic: Piotrmx i Pauli75 to jedna ekipa? - ależ ja mam wolny refleks...

Jedna i ta sama :) Piotrowi

Jedna i ta sama :) Piotrowi zawdzięczam fascynację Turcją, bo to On mnie tam zabrał pierwszy raz.... wcześniej miałam zerowe pojęcie o tym kraju, a co za tym idzie, obojętny do niego stosunek.  Pojechaliśmy samochodem na trzytygodniową objazdówkę z namiotem... i złapałam bakcyla.

Obecnie twierdzę, że ze wszystkich krajów, jakie zdarzyło mi się w życiu zwiedzić - a troszkę już tego było, bo i kawałek Europy, i kawalątek Afryki, i całkiem spory kawał Ameryki Północnej - to jednak Turcja jest NAJ. :)

No to pięknie...

...a przecież widać, że wypowiadacie się w podobnych tematach :) Jesteście rzadkim przykładem ekipy, która wypowiada się tu dwuosobowo... inne zespoły mają swojego przedstawiciela (Jacky i Maryla, Lukroman i Hania). Turcja oczywiście dla nas (Iza i Mruk) też jest naj, naj :) chociaż Grecję też lubimy, a i inne kraje mają swój urok.

W ramach podsumowania wyprawy 2013

Udało nam się podczas jednej wyprawy odwiedzić 4 z 5 wymienionych w ankiecie miejsc: Çatalhöyük, Çayönü, Arslantepe i Karain. Do odwiedzenia pozostało nam na przyszłość Beycesultan :)

80% realizacji...

więcej niż pozazdrościć...

ale też i wspólnie ucieszyć się - już wkrótce na naszych ekranach...  eeee....   monitorach....