Położenie w mieście:
Największy meczet w całej Turcji nie znajduje się wcale, jak można by przypuszczać, ani w Stambule, ani w stolicy kraju - Ankarze, tylko w Adanie. Nie jest też meczetem z długą historią: meczet Sabancı Merkez (tr. Sabancı Merkez Camii) został oddany do użytku całkiem niedawno, bo w 1998 roku.
Meczet Sabanci Merkez - autorką zdjęcia jest Magdalena Wanta
Na początek przyjrzyjmy się kilku liczbom ilustrującym jego ogrom: całkowita powierzchnia terenu, na którym stoi meczet wynosi 52600 metrów kwadratowych, a jego wnętrze na powierzchnię 6600 metrów kwadratowych. Wysokość przykrywającej go kopuły to 54 metry, z jego sześciu minaretów cztery wznoszą się na 99 metrów, a dwa pozostałe mają wysokość 75 metrów. W meczecie może jednocześnie modlić się aż 28500 osób.
Meczet Sabanci Merkez - autorką zdjęcia jest Magdalena Wanta
Styl meczetu Sabancı Merkez przypomina najwspanialsze przykłady architektury osmańskiej: z zewnątrz wygląda podobnie jak meczet Sułtana Ahmeda w Stambule (znanego jako Błękitny Meczet), a dekoracje wewnętrzne są podobne do tych zdobiących meczet Selimiye w Edirne.
Fontanna przy meczecie Sabanci Merkez w Adanie - autorką zdjęcia jest Magdalena Wanta
Sponsorem meczetu był Sakıp Sabancı (ur. w 1933 r. – zm. w 2004 r.), znany turecki magnat przemysłowy i założyciel drugiej największej w kraju dynastii potentatów finansowych (najbogatsza jest rodzina Koç). Budowa meczetu była wspólnym dziełem Fundacji Sabanci i Tureckiej Fundacji Religijnej, a obecnie budynek jest własnością Fundacji Spraw Religijnych w Adanie. Meczet stoi w miejscu pozyskanym przez konfiskatę dawnego ormiańskiego cmentarza, co jest źródłem wielu kontrowersji.
Meczet Sabanci Merkez - autorką zdjęcia jest Magdalena Wanta
Centralna lokalizacja meczetu, przy skrzyżowaniu najważniejszych linii komunikacyjnych Adany, nad brzegami rzeki Seyhan, sprawiła, że budowla uznawana jest obecnie za najważniejszy symbol miasta.
Wnętrze meczetu zdobione jest kaligrafiami wykonanymi przez Huseyina Kutlu i wyłożone jest kaflami w stylu przypominającym najwspanialsze płytki z Izniku. Mihrab, mimbar oraz wszystkie drzwi meczetu wykonane zostały w klasycznym stylu osmańskim z marmuru przez Nihata Kartala.
Wnętrze meczetu Sabanci Merkez - autorką zdjęcia jest Kamila Mądrzyńska
Oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne zrealizowano przy wykorzystaniu technologii firmy Philips, a dzięki systemowi radiowemu wbudowanemu w jeden z minaretów kazania głoszone w meczecie nadawane są do 275 meczetów położonych na obszarze otaczającym Adanę w promieniu 30 kilometrów.
Wnętrze meczetu Sabanci Merkez - autorką zdjęcia jest Magdalena Wanta
Powiązane artykuły:
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
Odpowiedzi
Wyglada przepieknie gdy
Wysłane przez lux w
Wyglada przepieknie gdy wieczorem jest oswietlony!
Sabanci Merkez Camii
Wysłane przez lukroman w
Prawda, nocą też jest imponujący:
A w pobliżu:
Piękne zdjęcia nocne :)
Wysłane przez Iza w