Położenie w mieście:
Meczet noszący imię Mezit Beja został zbudowany w Edirne w latach 1440-1441. Początkowo budowla służyła jako loża bractwa religijnego derwiszów oraz medresa, a następnie została przekształcona w meczet. Do kompleksu budowli należała niegdyś także kuchnia dla ubogich (tzw. imaret), łaźnia oraz hotel dla podróżnych (czyli tabhane), ale zostały one zniszczone przez trzęsienie ziemi w 1752 roku.
Mezit Bej, imieniem którego nazwany został ten meczet, był osmańskim dowódcą wojskowym, służącym w okresie panowania sułtana Murada II. Zginął podczas walk toczonych z wojskami dowodzonymi przez Jana Hunyadego na terenie Wołoszczyzny (obecnie w granicach Rumunii).
Druga, potoczna nazwa meczetu - Yeşilce Camii - stanowi nawiązanie do zielonego koloru kafli, którymi wyłożone było niegdyś wnętrze budowli. Niestety nie dotrwały one do naszych czasów i obecnie ściany wewnętrzne meczetu są po prostu pomalowane białą farbą. Jako elementy dekoracji wnętrza służą inskrypcje arabskie umieszczone na namalowanych okrągłych tarczach w głównej sali modłów.
Meczet zbudowano na planie odwróconej litery T, bez poprzedzającego budowlę portyku. Pojedynczy minaret z jednym balkonikiem wznosi się w północno-zachodnim rogu meczetu. Ściany budowli wzniesiono z kamiennych bloków oraz cegieł.
Wnętrze meczetu podzielone jest na cztery części, z których każda zbudowana jest na planie kwadratu. Najważniejsza sala, w której znajdują się kamienny mihrab i drewniany mimbar, przykryta jest ośmiobocznym sklepieniem, które podtrzymuje półkulistą kopułę. Pozostałe trzy sale meczetu przykryte są mniejszymi kopułami, opartymi na ośmiokątnych bębnach.
Wnętrze meczetu oświetlone jest dzięki dwóm rzędom okien, a okna górne pełnią także funkcję ozdobną, gdyż wypełniają je geometryczne, wielokolorowe witraże. Nad wejściem do meczetu, w jego wnętrzu, znajduje się drewniany balkon, który służy jako miejsce dla kobiet. Nad tym balkonem, na ścianie wymalowana jest ogromna kaligrafia.
Po trzęsieniu ziemi w 1752 roku, które zniszczyło pozostałe budynki należące do kompleksu, jedynie meczet został odbudowany. Kolejna renowacja budynku miała miejsce w 1889 roku.
Położenie
Meczet Mezit Bey położony jest przy ulicy Uzun Kaldırım Caddesi, przy brzegu rzeki Tundża. W bezpośrednim sąsiedztwie meczetu (100 metrów w kierunku południowo-wschodnim) znajduje się kościół świętych Konstantyna i Heleny.
Powiązane artykuły:
Powiązane relacje:
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz