Lystra

Współrzędne GPS: 37.662083, 32.207108

Region: 

Lystra (Listra) to miejsce, w którym trzykrotnie zatrzymywał się podczas swoich wędrówek święty Paweł. Obecnie jest to cel pielgrzymek dla chrześcijan z całego świata, zwłaszcza od czasu, gdy w czerwcu 2008 roku ogłoszono "rok świętego Pawła".

Dowiedz się więcej o wędrówkach świętego Pawła Apostoła.

Współczesna nazwa miejsca to Klistra. W Listrze znajdują się ruiny kościoła, winiarni, budynków mieszkalnych, a według powtarzanych przez okolicznych mieszkańców informacji istnieje również ukryte na wzgórzu miasto, które jednak po dziś dzień nie zostało odkryte przez archeologów. Znaleziska z wykopalisk w Listrze są wystawione w małym muzeum w Hatunsaray.

Dojazd: 

Lystra znajduje się w okolicach miejscowości Gökyurt, w centralnej Anatolii. Najprostszym sposobem dostania się na miejsce jest wynajęcie samochodu lub wzięcie taksówki z Konyi (odległość wynosi około 45 kilometrów).

Alternatywą jest dojazd autokarem z Konyi do Hatunsaray, położonego w odległości 18 kilometrów od Gökyurt, a stamtąd dojazd taksówką. Jednakże, paradoksalnie może to być rozwiązaniem droższym, a dodatkowo zdecydowanie bardziej czasochłonnym.