Lokalne rozrywki w Antalyi

Antalya i jej najbliższe sąsiedztwo to miejsce wprost wymarzone na spędzenie wakacji dla osób, które cenią sobie nie tylko możliwość wypoczynku w luksusowych warunkach, ale także - szeroki wybór możliwości aktywnego spędzenia czasu. Oprócz zwiedzania samej Antalyi oraz położonych w jej pobliżu wodospadów i ruin antycznych miast, warto zapoznać się z dodatkowymi atrakcjami, jakie czekają na turystów w tej okolicy.

Rejs wycieczkowy w Antalyi

1. Wydarzenia kulturalne

Teatr w Aspendos: 36.9391, 31.1717

Centrum Kulturalne Antalyi: 36.885947, 30.668652

Warto pamiętać, że Antalya to zarówno ogromna metropolia, jak i ceniony kurort wakacyjny, więc oprócz miejsc przygotowanych specjalnie z myślą o wczasowiczach, w mieście można skorzystać z szerokiej oferty wydarzeń kulturalnych. Co roku, od przeszło 50 lat, odbywa się tu Festiwal Filmowy Złota Pomarańcza (tr. Antalya Altın Portakal Film Festivali). Miłośnikom filmu polecamy więc śledzenie oficjalnej strony festiwalu (http://www.altinportakal.org.tr/) oraz odwiedziny na Riwierze Tureckiej na przełomie września i października, kiedy to wyświetlane są biorące udział w konkursie filmy, którym towarzyszy wiele innych imprez kulturalnych.

Co więcej, w pobliskim Aspendos co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Opery i Baletu (tr. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali). Od 1994 roku w starożytnym teatrze w Aspendos wystawiane są w ramach tego wydarzenia najwspanialsze przedstawienia baletowe i występują wybitni śpiewacy operowi. Aby uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu, należy zapoznać się z aktualnym programem umieszczonym na stronie festiwalu (http://www.aspendosfestival.gov.tr/index_e.html) i zaplanować wakacje na przełomie sierpnia i września.

Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny w Antalyi (tr. Uluslararası Antalya Piyano Festivali) to kolejwe cykliczne wydarzenie kulturalne w mieście. W 2014 roku odbył się w listopadzie, ale warto śledzić oficjalną stronę festiwalu (http://piyanofestivali.com/en/), ponieważ jest organizowany w różnych miesiącach. Koncerty odbywają się oddalonych od siebie lokalizacjach na terenie miasta, ale najważniejsze z nich mają miejsce w Centrum Kulturalnym Antalyi (tr. Antalya Kültür Merkezi) na zachód od centrum.

2. Rejs wycieczkowy wzdłuż wybrzeża morskiego

Port statków wycieczkowych w Antalyi: 36.884848, 30.702898

Położony u stóp zabytkowej dzielnicy Kaleiçi port służył żeglarzom już w czasach antycznych. Obecnie wyruszają z niego stateczki wycieczkowe, zarówno te, które zabierają turystów w kilkudniowe rejsy wzdłuż wybrzeży Licji, jak i w krótsze, trwające parę godzin wypady morskie.

Aby wybrać się w rejs, nie trzeba korzystać z pomocy pośredników - wystarczy przyjść rano do portu i zapoznać się z ofertą poszczególnych operatorów. Standardowy program dłuższego, całodziennego rejsu obejmuje wizytę w Kemer i Faselis, oglądanie wysp w Zatoce Antalya oraz przystanki, podczas których można zażyć kąpieli morskich. Cena takiej przyjemności powinna wynosić około 80 TL i jest w nią wliczony prosty posiłek.

Krótsze rejsy, trwające jedną lub dwie godziny, zabierają podróżnych wzdłuż wybrzeża w kierunku wschodnim. Przed wyruszeniem warto upewnić się, czy statek dopływa aż do wodospadu Düden Dolny - niektóre, najkrótsze wycieczki tam nie docierają. Taki krótki rejs kosztuje od 20 do 40 TL (bez posiłku). Pamiętajcie, że ceny wywoławcze mogą być aż dwukrotnie wyższe - należy się ostro targować i brać pod uwagę to, że koszt gwałtownie spada wraz ze zbliżaniem się momentu wypłynięcia z portu.

Statki wycieczkowe w historycznym porcie w Antalyi

3. Wystawa rzeźb z piasku

Sandland: 36.850836, 30.845371

Co roku jest w Antalyi organizowana wystawa rzeźb z piasku, która podobno jest jednym z największych tego typu przedsięwzięć na świecie. Od prawie dekady, co roku do Antalyi zjeżdżają się artyści z całego świata, specjalizujący się w tej gałęzi sztuki. Każda wystawa ma swój temat przewodni, w 2013 i 2014 roku były to imperia światowe, a wystawione rzeźby przedstawiały historycznych władców i ich pałace z różnych zakątków globu. Rzeźby powstają z 10 tysięcy ton piasku i są wystawiane na obszarze 7 tysięcy metrów kwadratowych. Warto wspomnieć, że udział w tym wydarzeniu biorą także Polacy - w 2014 roku jednym z artystów był Marek Elsner.

Wystawa odbywa się w dzielnicy Lara i działa od 1 maja do 30 listopada. Na oficjalnej stronie wystawy (www.larasandland.com) znaleźć można obowiązujące cenniki (w 2014 roku osoby dorosłe płaciły 15 TL, a dzieci - 6 TL), tematykę przewodnią wystawy oraz wskazówki dojazdowe.

Wystawa rzeźb z piasku

4. Podglądanie podwodnego świata

Antalya Aquarium: 36.878509, 30.659858

W Antalyi działa ogromny, podwodny ogród zoologiczny czyli Antalya Aquarium. W placówce tej znajduje się 40 zbiorników wodnych, w których zebrane zostały okazy flory i fauny podmorskiej z całego świata. Główną atrakcją jest jednak najdłuższy na świecie tunel - suchą stopą można tu przejść odległość 131 metrów, a jednocześnie podziwiać podwodny świat, który Was otacza. Niespodziewanym dodatkiem jest sekcja "Świat śniegu", gdzie nawet w środku lata można pojeździć na sankach i obejrzeć igloo. Niestety, cena jaką przyjdzie zapłacić ja te atrakcje jest wysoka - spodziewajcie się opłaty około 55 TL od osoby w wersji podstawowej, plus dodatkowe bilety za śnieżne igraszki.

Przy akwarium działa kilka sieciowych restauracji i lodziarnia sieci Mado oraz firmowy sklep, w którym dzieci zmuszają rodziców do wydania majątku na pluszowe rybki i pingwiny. Akwarium jest czynne codziennie w godzinach od 10 do 23. Znajduje się w położonej w zachodniej części miasta dzielnicy Muratpaşa, w sąsiedztwie dużego centrum handlowego oraz parku miniatur Minicity.

Antalya Aquarium

5. Park miniatur

Minicity: 36.876389, 30.659300

Zaledwie 200 metrów od Antalya Aquarium położony jest lokalny park miniatur, na terenie którego wystawione są modele słynnych budowli, zarówno współczesnych, jak i historycznych, przygotowane w skali 1:25. Co prawda wystawa jest skromniejsza w porównaniu z najsłynniejszym tureckim parkiem tego typu, znajdującym się w Stambule, ale zachęcająco niska cena (7 TL) oraz staranność wykonania ekspozycji stanowią mocne argumenty za odwiedzeniem tego miejsca. Jeżeli ograniczenia czasowe i finansowe nie pozwalają Wam na zjechanie Turcji wszerz i wzdłuż, od Stambułu po Trabzon, to warto obejrzeć miniaturowe wersje najważniejszych budynków kraju. Co więcej, znajdują się tu zrekonstruowane modele budowli już nieistniejących, w tym - Mauzoleum z Halikarnasu czy też Ołtarzu Zeusa z Pergamonu.

6. Park wodny

Aqualand: 36.880621, 30.662513

Po sąsiedzku z parkiem miniatur, przy plaży Konyaaltı, położony jest jeden z największych w Turcji parków wodnych, na terenie którego działa również delfinarium. Jest otwarty od 10 do 17, a cena biletu wstępu wynosi w przypadku osób dorosłych około 50 TL (dzieci objęte są zniżką). Wstęp na pokazy delfinów jest dodatkowo płatny. Na miejscu działa restauracja, o czym warto pamiętać, ponieważ wnoszenie własnego wyżywienia i napojów jest tu zabronione.

7. Szał zakupów

TerraCity: 36.852649, 30.756202

5M Migros: 36.883399, 30.658131

Özdilek: 36.910522, 30.677807

Deepo Outlet Center: 36.920508, 30.786021

Historyczny bazar: 36.888776, 30.704983

Jako stolica prowincji Antalya posiada największe i najlepiej zaopatrzone hipermarkety i galerie handlowe. Jeżeli nie interesują Was zakupy na bazarze lub w sklepikach oferujących tanie podróbki znanych marek, których jest mnóstwo we wszystkich miejscowościach wypoczynkowych na Riwierze Tureckiej, wybierzcie się na zakupy właśnie do Antalyi.

Największe centrum handlowe w mieście to TerraCity, znajdujące się w dzielnicy Lara, na wschód od centrum. Jest czynne codziennie od 10 do 22. Swoje sklepy mają tu najważniejsze tureckie firmy odzieżowe, reprezentowane są także marki zagraniczne. Oczywiście w TerraCity znajdziecie również drogerie, jubilerzy, sklepy z wyposażeniem wnętrz, elektroniką oraz restauracje. Uwaga, ceny w sklepach niektórych firm są wyższe niż w przypadku ich mniejszych przedstawicielstw w innych dzielnicach miasta lub przykładowo w Alanyi - to koszt, jaki trzeba zapłacić za szeroki wybór i wrażenie luksusu.

Wśród pozostałych centrów handlowych w Antalyi warto wspomnieć o 5M Migros z około 130 różnymi sklepami, zlokalizowanym w dzielnicy Muratpaşa, niedaleko Aquarium i parku miniatur. Na północ od historycznego centrum miasta, w dzielnicy Kepez, działa natomiast centrum handlowe Özdilek, w którym znajdziecie 100 sklepów, 20 restauracji, hipermarket spożywczo-przemysłowy oraz kino.

W poszukiwaniu okazyjnych cen markowych ubrań warto zajrzeć do Deepo Outlet Center, największej tego typu placówki handlowej w regionie śródziemnomorskim Turcji. Położona jest ona na wschód od centrum miasta, tuż przy międzynarodowym porcie lotniczym i przy drodze wiodącej w kierunku na Manavgat i Alanyę.

Najważniejszy teren bazarowy w Antalyi jest zlokalizowany dogodnie tuż przy dzielnicy Kaleiçi, wzdłuż ulicy Kazım Özalp Caddesi. Charakterystyczny punkt orientacyjny pozwalający na jego odnalezienie to pomnik założyciela miasta, Attalosa II. Część tego terenu stanowi historyczny kryty bazar, İki Kapılar Hanı, wzniesiony w XV wieku.

5M Migros - centrum handlowe w Antalyi

8. Wizyta w łaźni tureckiej

Balık Pazarı Hamamı: 36.884421, 30.705691

Sefa Hamamı: 36.884591, 30.707168

Odwiedziny w hamamie to w przypadku Antalyi podwójna przyjemność: oprócz radości płynącej z zabiegów kąpielowych, masażu i peelingu, można cieszyć się wizytą w zabytkowym budynku, który od wieków pełni rolę łaźni. Najsłynniejsza tego typu placówka to Balık Pazarı Hamamı, działająca w dzielnicy Kaleiçi, przy ulicy Balık Pazarı Sokak. Łaźnia ta liczy sobie aż 700 lat i zachowała tradycję odrębnych sekcji dla kobiet i mężczyzn. Pełny pakiet zabiegów kosztuje tu około 40 TL.

Drugą godną polecenia łaźnią jest Sefa Hamamı, położona przy ulicy Kocatepe Sokak, także w dzielnicy Kaleiçi. Budynek łaźni zachował wiele elementów oryginalnej, seldżuckiej budowli z XIII wieku. Również w tej placówce kobiety i mężczyźni wchodzą osobno, a cena jest zbliżona do tej proponowanej w Balık Pazarı Hamamı.

9. Podziwianie panoramy miasta

Tünektepe: 36.821566, 30.583131

Punkt przy trasie D650: 36.949904, 30.631432

Park Yavuz Özcan: 36.885056, 30.698297

Antalya to bardzo ładne miasto, którego urok warto podziwiać z pewnego oddalenia. W tym celu najlepiej udać się do jednego z kilku punktów widokowych, oferujących spojrzenie na miasto z różnych miejsc.

Najsłynniejszym takim punktem jest wzgórze Tünektepe, wznoszące się na 618 metrów n.p.m. po zachodniej stronie Antalyi. Oprócz podziwiania panoramy miasta można tu zatrzymać się w hotelu, zjeść posiłek w obrotowej restauracji oraz odwiedzić klub nocny, chociaż ten ostatni organizuje głównie imprezy zamknięte.

Po północnej stronie miasta, przy trasie D650 prowadzącej z Burdur, Denizli i Korkuteli, znajduje się niewielki punkt widokowy na Antalyę. Tuż przy nim przybyszów wita ogromna wyrzeźbiona w skale głowa pierwszego prezydenta Turcji - Atatürka, sztuczny wodospad oraz przewodnie motto miasta czyli wypowiedziane przez Atatürka słowa, że "bez wątpienia Antalya jest najpiękniejszym miejscem na ziemi". Jeżeli będziecie przejeżdżać tą trasą, to zatrzymajcie się w tym miejscu na pięć minut, a jeżeli będziecie wracać ze zorganizowanej wycieczki do Pamukkale, namówcie przewodnika na krótki postój - na miejscu jest parking przystosowany do postoju autokarów.

Najładniejsze widoki na Zatokę Antalyi oraz klify i dzielnicę Kaleiçi rozciągają się z kawiarni i restauracji położonych w parku Yavuz Özcan, po zachodniej stronie Kaleiçi. Szczególnie ładnie prezentują się widoki na wybrzeże i historyczny port po zachodzie słońca.

Wjazd do Antalyi z kierunku północnego