Lokalne rozrywki w Alanyi

Wiele osób przybywa na Riwierę Turecką mając zasadniczo jeden cel - wypoczynek. Do jego realizacji okolice Alanyi nadają się wyśmienicie, na wczasowiczów czekają świetne hotele oraz długie plaże. Po kilku dniach błogiego lenistwa część osób zaczyna niespokojnie kręcić się na leżaku - w końcu ileż można się kąpać i opalać? Może warto by było gdzieś się wybrać, coś więcej przeżyć? Nie każdego fascynują ruiny antycznych miast i dalekie wyprawy, chociażby do Kapadocji czy Pamukkale. Na szczęście w samej Alanyi i okolicach można spędzać czas na wiele sposobów i każdy powinien wśród nich znaleźć coś dla siebie. Poniżej przedstawiamy Wam kilka sugestii, w jaki sposób nieco aktywniej spędzić wakacje na Riwierze, za bardzo się przy tym nie męcząc, a przy okazji - poznając troszkę bliżej kraj, w którym spędzacie urlop.

Pokaz delfinów w parku rozrywki Sealanya

1. Relaks nad Dim Çayı

Najdalej położone restauracje przy zaporze Dim: 36.550741, 32.136197

Rzeka Dim, spływająca z gór Taurus na wschód od centrum Alanyi, stała się miejscem, do którego przybywają zarówno Turcy jak i cudzoziemcy w poszukiwaniu chwili relaksu. Można nad nią odpocząć, a przy okazji zjeść posiłek w jednej z licznych restauracji. Najlepiej wybrać się nad rzekę Dim od poniedziałku do piątku, ponieważ w weekendy restauracje zapełniają się rodzinami tureckimi i o chwilę ciszy jest niezmiernie trudno. Wśród polecanych przez znawców tematu restauracji nad rzeką Dim warto wymienić: Göl Piknik, Pınarbaşı, Anadolu Köyü oraz Regulatör Ada Piknik.

Restauracje położone są wzdłuż rzeki, a właściwie - nad nią, w postaci drewnianych platform, na których można się wygodnie rozsiąść i zamówić, w zależności od pory dnia i ochoty, śniadanie, obiad lub same napoje. Na stołach króluje pieczony pstrąg (tr. alabalık), świeżo złowiony z rzeki, ale w menu figurują także dania z kurczaka, wołowiny oraz sałatki. Wiele z tych lokali posiada place zabaw dla dzieci oraz baseny dla osób na tyle odważnych, by zanurzyć się w zimnej wodzie płynącej z gór.

Na rzece Dim powstała w 2007 roku zapora, której zadaniem jest zabezpieczenie zapasów wody pitnej i służącej do nawadniania terenów uprawnych oraz generowanie energii elektrycznej dla rozrastającej się w ekspresowym tempie Alanyi. Sztuczne jezioro zaporowe Dim ma powierzchnię 4,5 km kwadratowego.

Dojazd: z centrum Alanyi należy kierować się na wschód - biegnącą wokół miasta obwodnicą (Çevre Yolu) czyli trasą D400 lub przebiegającą wzdłuż wybrzeża ulicą Ahmet Tokuş Bulvarı. Obie te drogi zbiegają się około 5 km za centrum, w dzielnicy Tosmur. Z tego miejsca należy odbić na północ, w kierunku gór i jechać wzdłuż rzeki Dim ulicą Baraj Caddesi. Restauracje rozciągają się na odcinku 6 km, praktycznie od samego skrzyżowania nad morzem aż do zapory Dim.

Nad rzekę można dojechać transportem publicznym - kursuje tam autobus miejski nr 10 z centrum Alanyi oraz wiele minibusów z dzielnicy Tosmur. Kurs taksówką z Alanyi powinien kosztować w granicach 35 euro.

Istnieje również możliwość wykupienia wycieczki fakultatywnej, której program, oprócz zwiedzania kilku miejsc w samej Alanyi, obejmuje lunch nad rzeką Dim. Taka opcja polecana jest osobom, które nie chcą wynajmować samochodu i nie mają zbyt dużo czasu na samodzielną eksplorację tych okolic.

2. Zakupy na bazarze

Bazar Piątkowy w Alanyi: 36.544863,31.999064

Bazar Niedzielny w Alanyi: 36.549276,32.005264

Bazar Wtorkowy w Alanyi: 36.553517,31.989695

Całe centrum Alanyi jest praktycznie wielkim centrum handlowym, przy głównych ulicach działają zarówno sklepy należące do znanych tureckich sieci odzieżowych, jak i mnóstwo stoisk z ubraniami, torbami i pamiątkami. Jednakże żeby nieco lepiej zrozumieć turecki styl życia, warto jest wybrać się na prawdziwy bazar. W każdym tureckim mieście i miasteczku taki bazar się odbywa, najczęściej w trybie tygodniowym. Zjeżdżają się wówczas w dane miejsce lokalni producenci żywności, rolnicy i hodowcy oraz sprzedawcy rozmaitych towarów, od ubrań, przez naczynia po kosmetyki. Wizytę na bazarze należy traktować z przymrużeniem oka - pooglądać, zrobić zdjęcia, przeprowadzić degustację świeżych owoców oraz lokalnych specjałów, ale niekoniecznie wpadać w szał zakupów.

Najsłynniejszy i największy bazar w Alanyi odbywa się w każdy piątek i nazywa się, stosownie, Cuma Pazarı czyli Bazar Piątkowy. Sprzedawcy rozkładają swoje towary w centrum miasta, po północnej stronie Atatürk Bulvarı, naprzeciwko urzędu pocztowego. Dodatkowo, w każdą niedzielę odbywa się bazar na terenie położonym nieco dalej na północny-wschód, w dzielnicy Hacet Mahallesi. Po wschodniej stronie miasta bazar odbywa się co wtorek jako Salı Pazarı, przy ulicy Yeni Hal, gdzie dodatkowo codziennie działa targ rybny.

Jeżeli przegapiliście terminy bazarów w samej Alanyi albo zatrzymaliście się w hotelu poza jej centrum, to nic straconego. Każda większa miejscowość w okolicy ma swój bazar. Na wschód od centrum Alanyi bazary odbywają się w poniedziałki (dzielnica Oba), we czwartki (Tosmur) oraz we wtorki i soboty (Mahmutlar). Na zachód od Alanyi sprzedawcy zjeżdżają się we środy (Konaklı), w niedzielę (Avsallar) i w piątki (Okurcalar). Warto pamiętać, że ze względu na cykliczny i objazdowy charakter sprzedaży bazarowej często są to ci sami sprzedawcy, objeżdżający po kolei wszystkie okoliczne miejscowości w tygodniowym rytmie.

3. Rejs wycieczkowy

Port statków wycieczkowych w Alanyi: 36.540303, 31.999395

Najpopularniejszym i najprzyjemniejszym sposobem na poznanie Alanyi od strony morza są rejsy wycieczkowe, które codziennie zabierają chętnych z portu w morską podróż wzdłuż wybrzeża śródziemnomorskiego. Można się na taki rejs wybrać korzystając z pośrednictwa biur podróży lub po prostu stawić się przed godziną 10 rano w porcie i samemu wybrać jeden ze statków. Cena za osobę nie powinna przekroczyć 15 euro, w przypadku dzieci - połowy tej kwoty, a najmłodsi żeglarze (do 6 roku życia) zabierają się za darmo. Oprócz opisanego poniżej rejsu w Alanyi oferowane są inne wariacje na temat morskiej przygody - rejsy w poszukiwaniu żółwi, rejsy nocne, wycieczki na ryby, krótkie 1-2 godzinne wypady wzdłuż wybrzeża itd.

Typowy rejs wycieczkowy trwa około 5-6 godzin. Stateczki wyruszają z położonego po wschodniej stronie wzgórza zamkowego portu, a następnie opływają to wzgórze. Na tym odcinku warto wypatrywać słynnej Czerwonej Wieży - symbolu Alanyi oraz zabytkowych stoczni seldżuckich. Podczas rejsu dookoła wzgórza stateczki zatrzymują się parę razy, a osoby chętne mogą skorzystać z możliwości kąpieli morskiej, a nawet skakać z kilku metrów, ze specjalnych podestów prosto w głębinę.

Przystanki najczęściej wypadają w pobliżu słynnych grot, które znajdują się na wzgórzu zamkowym od strony morza. Sprawni pływacy mogą do nich wpłynąć i dokładniej obejrzeć ich wnętrza. Do najczęściej pokazywanych turystom grot zalicza się Jaskinię Fosforową (tr. Fosforlu Mağarası), w której woda ma zielonkawe zabarwienie, Jaskinię Piracką (tr. Korsanlar Mağarası), z której według lokalnej legendy piraci tajnym przejściem zanosili skarby do twierdzy, oraz Jaskinię Zakochanych (tr. Aşiklar Mağarası), gdzie podobno ukrywali się kiedyś przeklęci przez los kochankowie. Ta ostatnia jaskinia ma dwa wejścia i czasami podczas rejsu ochotnicy zachęcani są do wdrapania się po skałach, przejścia 75 metrów wnętrzem jaskini i wykonania skoku do wody z wysokości 8 metrów.

Po okrążeniu wzgórza stateczek kieruje się na zachód, przepływa wzdłuż plaży Kleopatry i po około 7 km dociera do plaży Ulaş, położonej w okolicy nowoczesnej mariny jachtowej. Podczas rejsu podawany jest prosty lunch, zwyczajowo wliczany do kosztów wycieczki, można też kupić napoje. Warto przed wyborem statku upewnić się, co dokładnie zawiera cena rejsu - czasami napoje bezalkoholowe wliczone są w cenę, zdarza się też opcja all inclusive, w której cena obejmuje także alkohole. Na rejs warto zabrać stroje kąpielowe, kapelusze lub czapki oraz kremy z filtrem UV - słońce potrafi mocno przypiec nieprzygotowanych wycieczkowiczów.

4. Taras widokowy

36.559946, 32.006947

Aby w pełni docenić piękno Alanyi, nie zawsze łatwo dostrzegalne z poziomu morza, warto nabrać odpowiedniej perspektywy i wybrać się na taras widokowy, położony na wzgórzu po północnej stronie miasta. Taras ten nazywa się oficjalnie Alanya Belediyesi Seyir Terası. Rozciąga się z niego panoramiczny widok na prawie całą Alanyę, w tym na wzgórze zamkowe i długie odcinki wybrzeża po jego obu stronach.

Droga prowadząca do tarasu widokowego odbija od głównej obwodnicy Alanyi (Çevre Yolu) w kierunku północnym, na skrzyżowaniu w pobliżu strumienia Hacet. Z tego miejsca do tarasu prowadzi zakosami pod górę droga Yaylayolu (czyli dosłownie Droga Pastwiskowa, yayla to w języku tureckim wysokogórskie pastwisko). Po przejechaniu około 2,5 km dojeżdża się na taras widokowy, na którym działa kawiarnia i punkt sprzedaży pamiątek.

Do tarasu widokowego dojeżdża autobus miejski nr 8, wyruszający z ulicy Atatürka, z okolicy głównego urzędu pocztowego. Niestety autobusy tej linii kursują zaledwie kilka razy dziennie, od 7 rano do 19 wieczorem. Można też próbować wjechać na taras autostopem, rowerem (uwaga, stromo!), wykupić kurs taksówką lub dołączyć do wycieczki zorganizowanej po Alanyi, która ma w programie właśnie podziwianie miasta z tego tarasu.

5. Delfinarium Sealanya

36.600792, 31.79971

W okolicach Alanyi działa ciekawy park rozrywki o nazwie Sealanya, w którym można wziąć udział w pokazie delfinów i lwów morskich lub spędzić cały dzień kąpiąc się w basenach, oglądając rekiny i głaszcząc płaszczki. Lokalne biura podróży oferują wycieczki zarówno na same pokazy, jak i organizują wyjazdy całodniowe. W przypadku samego pokazu, który trwa niecałą godzinę, koszt takiej imprezy wraz z dojazdem wynosi około 25 euro (dzieci do 3 lat bezpłatnie, od 4 do 9 lat - 20 euro). Jeżeli zdecydujecie się na dojazd samodzielny to ceny są niższe o 5 euro od osoby. Opcja całodniowa, z kąpielami i lunchem jest przeszło dwukrotnie droższa. Sam pokaz delfinów odbywa się dwa razy dziennie - rano i po południu, a cały park Sealanya jest czynny w sezonie letnim, od połowy maja do początku października, w godzinach od 10 do 17.

Podczas pokazu delfiny i lwy morskie wykonują rozmaite sztuczki i akrobacje, całość może się podobać zwłaszcza tym osobom, które podobnych występów jeszcze nie oglądały. Jednak wizyta w Sealanya może okazać się dość kosztowna - wiele atrakcji jest dodatkowo płatnych: zdjęcia ze zwierzakami, pływanie z delfinami (100 euro) i z lwami morskimi (50 euro), nawet zdjęcia z tego pływania są sprzedawane osobno (cena do negocjacji). Chęć popływania z sympatycznymi ssakami morskimi trzeba zgłosić z wyprzedzeniem.

Park Sealanya położony jest tuż obok drogi D400 łączącej Antalyę i Alanyę, między miejscowościami Türkler i Avsallar. Można do niego dojechać transportem publicznym - wszystkimi kursującymi w tym kierunku minibusami i dolmuszami. W przypadku dojazdu samochodowego trzeba kierować się na zachód od Alanyi i przejechać około 20 km. Niedaleko parku Sealanya położonych jest kilka popularnych hoteli, w tym Eftalia Village i Vikingen Infinity.

6. Park wodny Waterplanet

36.587949, 31.859587

Co prawda wielu wczasowiczów wypoczywa w okolicach Alanyi w hotelach dysponujących nie tylko własnymi basenami, ale również zjeżdżalniami wodnymi, ale sporo osób jest kuszonych atrakcjami, jakie przygotowano dla nich w parku wodnym Waterplanet. Przy tym akwaparku działa zresztą hotel, ale pokoje w nim trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem - w końcu spędzenie wakacji w akwaparku to nie byle co! Oprócz kąpieli w basenach oraz licznych zjeżdżalni, podczas pobytu w tym parku wodnym można skoczyć na bungee lub spróbować swoich sił w raftingu, oczywiście za dodatkową opłatą. Jednak uwaga, wiele osób jest wizytą w Waterplanet rozczarowanych, rozgoryczenie wywołuje stosunkowo mała ilość urozmaiceń, słabe posiłki w formie fast-food oraz skrupulatnie przestrzegany zakaz wnoszenia własnego jedzenia i napojów.

Wycieczka w formie zorganizowanej z Alanyi powinna kosztować około 25 euro od osoby, dla starszych dzieci - zniżki, a dla najmłodszych - gratis. W przypadku dojazdu własnego koszt całej imprezy może okazać się porównywalny po opłaceniu kursu dolmuszem lub minibusem do oddalonego o 15 km od centrum Alanyi Konaklı. Osoby wypoczywające w położonych w okolicy hotelach, takich jak Eftalia Aqua, Vikingen Quality czy Royal Garden mogą dojść do parku na piechotę.

7. Hamam czyli łaźnia turecka

Grand Alanya Hamam: 36.5436, 31.989574

Pasha Hamam: 36.547303,32.001692

Sultans Hamam: 36.529381,32.048446

Do hamamu czyli tradycyjnej tureckiej łaźni warto wybrać się na początku urlopu, ponieważ dokładna kąpiel, peeling i masaż pomagają skórze przygotować się do opalania. Jednak uważajcie - zaraz po tych zabiegach nie jest wskazane wystawianie się na intensywne działanie promieni słonecznych, należy odczekać jeden dzień.

W dawnych czasach, gdy w domach mieszkalnych nie było łazienek, Turcy korzystali z hamamów jako komunalnych łaźni i uczęszczali do nich regularnie, zarówno mężczyźni, jak i kobiety, chociaż w samych łaźniach obowiązywała segregacja ze względu na płeć. Wizyta w hamamie była z jednej strony codziennością, a z drugiej - przyjemnością oraz okazją do rozmów i plotek. W jakim innym miejscu przyszła teściowa mogłaby dokonać dokładnej oceny kandydatki do zajęcia zaszczytnego stanowiska synowej?

Obecnie wizyta w hamamie postrzegana jest jako wydarzenie nadzwyczajne, często w luksusowej oprawie i ceny takiej przyjemności odzwierciedlają ten stan rzeczy. W Alanyi nie ma, niestety, tak ciekawych, zabytkowych łaźni z czasów osmańskich, jakie działają na przykład w Stambule czy Edirne, ale wiele osób bardzo sobie tutejsze hamamy zachwala.

Czego należy się spodziewać po wizycie w hamamie? Podstawowe zabiegi w każdej tego typu placówce to łaźnia parowa oraz masaż szorstką rękawicą. Dodatkowo w grę mogą wchodzić masaże z wykorzystaniem różnych olejków, maseczki na twarz, a nawet jakuzzi. Do łaźni należy ze sobą zabrać strój kąpielowy, przydatny zwłaszcza w nowoczesnych łaźniach, w których nie obowiązują już oddzielne godziny przyjęć dla kobiet i mężczyzn.

W Alanyi działa wiele łaźni o zróżnicowanej ofercie zabiegów. Jeżeli nie potraficie samodzielnie dokonać wyboru, to każde biuro podróży pomoże Wam taką wizytę zorganizować. Całkowita cena relaksu w hamamie z pakietem zabiegów pielęgnacyjnych, trwających co najmniej 2 godziny, nie powinna przekroczyć 20 euro.

Powiązane artykuły: