Lebedos

Współrzędne GPS: 38.075256, 26.967745

Region: 

Lebedos było najmniejszym i jednocześnie najmniej znaczącym miastem jońskiego dodekapolis. Również obecnie wizyta na terenie pozostałości tego miasta nie stanowi wielkiej atrakcji turystycznej.

Ruiny Lebedos Ruiny Lebedos

Przeczytajcie więcej o greckiej kolonizacji Azji Mniejszej.


Zarys historii miasta

Podobno Lebedos założyli Karyjczycy, a później osiedlili się na jego terenie Grecy. Miasto było zamieszkane od początku I tysiąclecia p.n.e. aż do czasów Bizancjum. Nigdy się jednak znacząco nie wzbogaciło z powodu swojego kiepskiego położenia przy porcie, który nie był odpowiedni dla większych statków. Rozwój Lebedos hamowali również jego więksi sąsiedzi - Teos i Efez.

W rezultacie mieszkańcy Lebedos wiedli życie w cieniu sławniejszych i możniejszych miast, nie było wśród nich znanych obywateli, nie dostarczyli żadnych okrętów podczas bitwy morskiej z Persami pod Lade w 494 roku p.n.e. Co więcej, Lebedos było jedynym miastem jońskiego dodekapolis, które w okresie klasycznym nie posiadało własnej monety.

Lebedos - tablica informacyjna Lebedos - tablica informacyjna

Tym, co wyróżnia mieszkańców Lebedos, jest ich nadzwyczajne i wydawałoby się godne lepszej sprawy przywiązanie do własnego miasta. W okresie hellenistycznym władcy tych terenów podejmowali próby przesiedlenia mieszkańców Lebedos do innych miast, jednak bez powodzenia. Antygon I Jednooki próbował połączyć Lebedos z Teos - bezskutecznie. Podobno Lizymachowi udało się przesiedlić część z nich do Efezu, ale Lebedos przetrwało. W 266 roku p.n.e. dostało się pod kontrolę władców Egiptu - Ptolemeuszy. Od tego momentu przez 60 lat nosiło nazwę Ptolemais.

Przez pewien czas Lebedos było siedzibą tzw. Artystów Dionizosa. Ta grupa wyznawców boga wina stanowiła stowarzyszenie aktorów i muzyków, chronionych prawem azylu w mieście, w którym się zatrzymali. Ich artystyczny temperament powodował konflikty z goszczącymi ich miastami, w tym z Teos i Efezem. W końcu, w II wieku p.n.e. osiedli w Lebedos, gdzie powitano ich z radością, oczekując wzrostu znaczenia i prestiżu tego miasta. Artyści Dionizosa zamieszkiwali Lebedos do czasu, gdy Marek Antoniusz przeniósł ich do Priene.

W czasach bizantyjskich Lebedos, aż do XII wieku n.e., było siedzibą biskupa. Znane są imiona trzech biskupów Lebedos: Cyriacus - uczestnik drugiego soboru w Efezie w 449 roku n.e., Julian oraz Theophanes - uczestnik drugiego soboru w Nicei. Obecnie Lebedos jest tytularnym biskupstwem kościoła rzymskokatolickiego.

Stan obecny

Z miasta nie zachowało się do naszych czasów prawie nic: nieco fortyfikacji na wzgórzu, fragmenty muru z czasów hellenistycznych, który osłaniał miasto od strony morza oraz ruiny pięciu wież strażniczych.

Ruiny Lebedos Ruiny Lebedos

Na terenie Lebedos nie były do tej pory prowadzone żadne prace archeologiczne. Przypuszcza się, że w mieście istniał teatr dla Artystów Dionizosa, ale nie znana jest jego lokalizacja.

Okolice Lebedos słyną obecnie ze źródeł termalnych, które przyciągają kuracjuszy cierpiących na reumatyzm.

Dojazd: 

Znalezienie Lebedos może sprawiać nieco trudności, ponieważ jego ruiny są tak słabo zachowane. Nawet miejscowi ze wsi Ürkmez nic o nim nie wiedzą. Od drogi prowadzącej wzdłuż wybrzeża z Seferihisar do Selçuku prowadzą do Lebedos kierunkowskazy. Skręcając zgodnie z ich wskazaniem na południe wjeżdża się na niewielki półwysep Kısık, dokładnie zabudowany domkami letniskowymi. Na jego terenie kierunkowskazów już nie ma.

Jadąc z kierunku Seferihisar należy na półwyspie Kısık skręcić w pierwszą uliczkę w prawo, w kierunku morza. Po przejechaniu kilkunastu metrów widać tablicę informującą, że właśnie dotarło się do Lebedos.

Współrzędne Lebedos to: 38.077599, 26.968185.

Wjazd na półwysep Kısık Wjazd na półwysep Kısık