Region:
Lebedos było najmniejszym i jednocześnie najmniej znaczącym miastem jońskiego dodekapolis. Również obecnie wizyta na terenie pozostałości tego miasta nie stanowi wielkiej atrakcji turystycznej.
Ruiny Lebedos
Przeczytajcie więcej o greckiej kolonizacji Azji Mniejszej.
Zarys historii miasta
Podobno Lebedos założyli Karyjczycy, a później osiedlili się na jego terenie Grecy. Miasto było zamieszkane od początku I tysiąclecia p.n.e. aż do czasów Bizancjum. Nigdy się jednak znacząco nie wzbogaciło z powodu swojego kiepskiego położenia przy porcie, który nie był odpowiedni dla większych statków. Rozwój Lebedos hamowali również jego więksi sąsiedzi - Teos i Efez.
W rezultacie mieszkańcy Lebedos wiedli życie w cieniu sławniejszych i możniejszych miast, nie było wśród nich znanych obywateli, nie dostarczyli żadnych okrętów podczas bitwy morskiej z Persami pod Lade w 494 roku p.n.e. Co więcej, Lebedos było jedynym miastem jońskiego dodekapolis, które w okresie klasycznym nie posiadało własnej monety.
Lebedos - tablica informacyjna
Tym, co wyróżnia mieszkańców Lebedos, jest ich nadzwyczajne i wydawałoby się godne lepszej sprawy przywiązanie do własnego miasta. W okresie hellenistycznym władcy tych terenów podejmowali próby przesiedlenia mieszkańców Lebedos do innych miast, jednak bez powodzenia. Antygon I Jednooki próbował połączyć Lebedos z Teos - bezskutecznie. Podobno Lizymachowi udało się przesiedlić część z nich do Efezu, ale Lebedos przetrwało. W 266 roku p.n.e. dostało się pod kontrolę władców Egiptu - Ptolemeuszy. Od tego momentu przez 60 lat nosiło nazwę Ptolemais.
Przez pewien czas Lebedos było siedzibą tzw. Artystów Dionizosa. Ta grupa wyznawców boga wina stanowiła stowarzyszenie aktorów i muzyków, chronionych prawem azylu w mieście, w którym się zatrzymali. Ich artystyczny temperament powodował konflikty z goszczącymi ich miastami, w tym z Teos i Efezem. W końcu, w II wieku p.n.e. osiedli w Lebedos, gdzie powitano ich z radością, oczekując wzrostu znaczenia i prestiżu tego miasta. Artyści Dionizosa zamieszkiwali Lebedos do czasu, gdy Marek Antoniusz przeniósł ich do Priene.
W czasach bizantyjskich Lebedos, aż do XII wieku n.e., było siedzibą biskupa. Znane są imiona trzech biskupów Lebedos: Cyriacus - uczestnik drugiego soboru w Efezie w 449 roku n.e., Julian oraz Theophanes - uczestnik drugiego soboru w Nicei. Obecnie Lebedos jest tytularnym biskupstwem kościoła rzymskokatolickiego.
Stan obecny
Z miasta nie zachowało się do naszych czasów prawie nic: nieco fortyfikacji na wzgórzu, fragmenty muru z czasów hellenistycznych, który osłaniał miasto od strony morza oraz ruiny pięciu wież strażniczych.
Ruiny Lebedos
Na terenie Lebedos nie były do tej pory prowadzone żadne prace archeologiczne. Przypuszcza się, że w mieście istniał teatr dla Artystów Dionizosa, ale nie znana jest jego lokalizacja.
Okolice Lebedos słyną obecnie ze źródeł termalnych, które przyciągają kuracjuszy cierpiących na reumatyzm.
Dojazd:
Znalezienie Lebedos może sprawiać nieco trudności, ponieważ jego ruiny są tak słabo zachowane. Nawet miejscowi ze wsi Ürkmez nic o nim nie wiedzą. Od drogi prowadzącej wzdłuż wybrzeża z Seferihisar do Selçuku prowadzą do Lebedos kierunkowskazy. Skręcając zgodnie z ich wskazaniem na południe wjeżdża się na niewielki półwysep Kısık, dokładnie zabudowany domkami letniskowymi. Na jego terenie kierunkowskazów już nie ma.
Jadąc z kierunku Seferihisar należy na półwyspie Kısık skręcić w pierwszą uliczkę w prawo, w kierunku morza. Po przejechaniu kilkunastu metrów widać tablicę informującą, że właśnie dotarło się do Lebedos.
Współrzędne Lebedos to: 38.077599, 26.968185.
Wjazd na półwysep Kısık
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz