Kocia tragedia i strychnina

Naprawdę nie wiem, od czego zacząć. W swojej pracy zawodowej widziałam wiele okropności, był to zresztą jeden z powodów, dla których odeszłam od zawodu dziennikarza, po 17 latach pracy. Jednakże... dzisiejsza demonstracja w moim ukochanym Kuşadası zrobiła na mnie przerażające wrażenie.

Trzy dni temu Kuşadası obiegła straszna nowina: na jednym z luksusowych osiedli, znajdujących się bezpośrednio nad morzem, zamieszkałym w większości przez Turków, ktoś z premedytacją... otruł 39 kotów. Sprawca - nieznany. Przyczyna - nieznana. Sposób otrucia - znany. Ktoś zatruł strychniną jedzenie dla kotów i rozsypał w miejscach, gdzie te zazwyczaj jedzą. Koty umierały w ogromnych męczarniach.

Czytelnikom należy się w tym miejscu wyjaśnienie. Kuşadası słynie z kotów. Jest z nich dumne! To, że koty są na zewnątrz, a nie w domu, to wcale nie znaczy, że nie mają właściciela. Tu jest zupełnie inny klimat, koty prowadza swobodne życie wokół ogródka i basenu, czasami wracając na noc do domu. Tym sposobem można mieć nawet 15 kotów - jak moi sąsiedzi, ale na stałe, to mają dwa. Ja mam dwa koty, z czego jeden z nich właśnie prowadzi taki wędrowny tryb życia. Moja sąsiadka Rosjanka nazwała go nawet блудный - co po polsku znaczy po prostu syn marnotrawny, choć tak naprawdę ma na imię Tygrys.

Koszmar nie zakończył się na tym zbiorowym morderstwie. Z innych osiedli, zaczęły znikać koty... Wczoraj spotkałam kobietę, które mówi, że zginęło jej 5 kotów. Nikt nie wie, gdzie są, co się stało.

Pomimo weekendu, urząd miasta zwołał na dzisiaj specjalne posiedzenie w tej sprawie. Obecni byli przedstawiciele policji, straży miejskiej, zapewniono o wzmożeniu patroli na ulicach. Na godzinę 14 zapowiedziano protest mieszkańców.

Wezwanie do protestu na budynku urzędu miasta Wezwanie do protestu na budynku urzędu miasta

 

 

Pomimo ulewy - jeśli ktokolwiek był w Turcji w czasie prawdziwego deszczu, to wie, o czym mówię - mieszkańcy stawili się bardzo licznie. Wielu z nich przyszło ze swoimi pupilami. Prawie każdy miał transparent w ręce. Wielu też miało kocie maski na twarzach.

 

Do zebranych, wyszedł prezydent miasta Esat Altıngün, który zapewnił, że miasto stanie na wysokości zadania, przypomniał, że w nawiązaniu do artykułu nr 5199 tureckiego kodeksu karnego, każdy, kto działa na krzywdę zwierząt będzie ścigany i ukarany. Zapewnił wszystkich o solidarności z właścicielami wszystkich zwierząt, podkreślił, że ofiarą mogą stać się też psy, które mogą zjeść na spacerze jedzenie wysypane dla kotów. Przyrzekł, że zrobi wszystko, by Kuşadası odzyskało dobre imię miasta przyjaznego zwierzętom.

Z minuty na minutę ludzi przybywało

Z minuty na minutę ludzi przybywało

Potem było już tylko gorzej. Ludzie wchodzili na mównicę, wyczytywali imiona swoich utraconych pupilów i pytali dlaczego? Z tłumu co chwila odzywały się głosy: ja straciłem 5 kotów! A ja trzy! Jedna Holenderka - była oprócz mnie jedynym obcokrajowcem - powiedziała mi po cichu połykając łzy - że... straciła 12 kotów. Chyba nie było osoby, która nie miała wilgotnych oczu...

Ten człowiek stracił dwa koty

Ten człowiek stracił dwa koty

Nie wiemy, dlaczego to się stało. Jednak, w obliczu takiego nieszczęścia, ludzie się zjednoczyli. Co ważne, mamy też poparcie władz. Czekamy na złapanie tego szaleńca. Mam nadzieję, że kiedy wrócę do domu z biura, mój блудный - Tygrys będzie na mnie czekał, jak zawsze...

Ten człowiek stracił 5 kotów

Odpowiedzi

kocia tragedia

Co za okropieństwo... Naprawdę, nie ma słów na głupotę i okrucieństwo ludzi. 

Jedyny pozytywny aspekt to to, że mieszkańcy są razem i mają poparcie władz. Naprawdę trzeba tu jakiegoś "obywatelskiego patrolu" i dokładnego sprawdzania okolicy. Wszystkim kocim właścicielom współczuję - w Polsce kiedyś otruto mi psinkę :( 

 

www.rodzynkisultanskie.blogspot.com

To prawda, wszyscy

To prawda, wszyscy mieszkańcy dostali smsy z wiadomoscia o posiedzeniu i o proteście. i naprawdę my CZUJEMY wsparcie władz. to nie tylko czcze gadanie. Głęboko wierzymy, że tego szaleńca szybko się odnajdzie. 

www.zamieszkajwturcji.pl

Niestety...nadal nic nie

Niestety...nadal nic nie wiadomo. Aczkolwiek dzisiaj Kusadasi żyło zupełnie inną historią, która wkrótce też znajdzie się na na naszym blogu, ta historia przyćmiła tragedię kotów.  

www.zamieszkajwturcji.pl

Kocia tragedia

Jak widać - szaleńców nie brakuje na świecie, niezależnie od kraju czy religii... Szkoda tylko tych niewinnych zwierząt. Ale bardzo mi się podoba zdecydowana reakcja władz miejskich - tego mogą się uczyć nasi samorządowcy! 

Życzę szybkiego rozwiązania problemu.

 

Wojciech M.