Kościół Złego Oka (El Nazar Kilise) w Göreme

Współrzędne GPS: 38.638599, 34.839100

Położenie w mieście: 

Zaledwie krótki spacer dzieli najsłynniejsze kościoły w skansenie Göreme od nieco zapomnianego Kościoła Złego Oka, pięknie odrestaurowanego i pilnowanego przez zamieszkującego pobliski domek skalny strażnika. Odwiedziny w tym kościółku to miła chwila wytchnienia od tłumów turystów, a przy tym - okazja do spokojnego obejrzenia fresków bizantyjskich. Tutaj nikt nie zwróci Wam uwagi z powodu wykonania kilku fotografii, ale pamiętajcie, że światło lampy błyskowej jest szkodliwe dla liczących sobie 10 wieków dzieł sztuki.

Kościół Złego Oka (El Nazar Kilise) w Göreme

Zwiedzanie

Kościół Złego Oka znajduje się w samotnie stojącej skale w kształcie przywodzącym na myśl stożek lub gigantyczny ząb. W jego wnętrzu wykuto pomieszczenie na planie krzyża, przykryte kopułą. Jest ona ozdobiona wizerunkiem Jezusa jako Pantokratora czyli Wszechwładcy, w otoczeniu apostołów.

Kościół Złego Oka (El Nazar Kilise) w Göreme

Pozostałe freski znajdujące się w kościółku przedstawiają sceny Zwiastowania, Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, Narodzin Jezusa, Pokłonu Trzech Króli, Ucieczki do Egiptu, Ofiarowania Pańskiego w Świątyni Jerozolimskiej, Chrztu Jezusa, Wskrzeszenia Łazarza, Przemienienia Pańskiego, Wjazdu do Jerozolimy, Ukrzyżowania, Zmartwychwstania, Wniebowstąpienia. We wschodniej części kościoła znajdują się grobowce, a jego część wschodnia uległa zawaleniu.

Kościół Złego Oka (El Nazar Kilise) w Göreme

Informacje praktyczne

Oficjalnie Kościół Złego Oka udostępniany jest zwiedzającym od godziny 8 do 17. W praktyce czasami trzeba poczekać na pojawienie się strażnika, który posiada klucze do wnętrza. Bilet wstępu kosztuje 8 TL.

Kościół Złego Oka (El Nazar Kilise) w Göreme

Dojazd

Na piechotę: Do Kościoła Złego Oka można dojść na piechotę z Göreme. Leży on na końcu dróżki odchodzącej od ulicy Muzealnej (tr. Müze Caddesi), łączącej centrum miasteczka ze słynnym skansenem. Odległość z centrum Göreme wynosi 1,5 km.

Transportem publicznym: ulicą Muzealną przejeżdżają autokary z Göreme do Ürgüp, Ortahisar, Avanos i Çavuşin. Należy poprosić kierowcę o zatrzymanie się w miejscu, gdzie rozpoczyna się ścieżka prowadząca do kościółka. Ostatnie 800 metrów trzeba przejść na piechotę.

Kościół Złego Oka (El Nazar Kilise) w Göreme

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: