Kilitbahir

Współrzędne GPS: 40.148174, 26.379032

Region: 

Kilitbahir to niewielkie miasteczko i port rybacki w południowej części półwyspu Gallipoli. Jego znaczenie dla turystyki wynika z obecności ogromnej twierdzy osmańskiej oraz z możliwości przeprawy promowej na azjatycką stronę cieśniny Dardanele.

Port rybacki w Kilitbahir Port rybacki w Kilitbahir

Informacje praktyczne

W Kilitbahir znajduje się kilka restauracji specjalizujących się w daniach z ryb i owoców morza. Są tu również hotele, motele i pensjonaty. W wolnej chwili można ochłodzić się kąpielą w cieśninie Dardanele.

Kąpiel w cieśninie Dardanele Kąpiel w cieśninie Dardanele

Co warto zobaczyć: 

Największą atrakcją w Kilitbahir jest twierdza wzniesiona przez Mehmeta Zdobywcę, strzegąca cieśniny w jej najwęższym punkcie.

Przeczytaj więcej o twierdzy Kilitbahir.


Drugim ciekawym miejscem w miasteczku jest muzeum mieszczące się na terenie reduty Namazgah (tr. Namazgah Tabyası), zespołu potężnych bunkrów z XIX wieku.

Reduta Namazgah w Kilitbahir Reduta Namazgah w Kilitbahir

Przeczytaj więcej o muzeum w Kilitbahir.


Kilitbahir jest dobrą bazą wypadową do zwiedzania południowej części półwyspu Gallipoli, w tym miejsc pamięci o czasach I wojny światowej.

Przeczytaj więcej o miejscach pamięci na Półwyspie Gallipoli.


Kilitbahir widziane z pokładu promu Kilitbahir widziane z pokładu promu

Jak dotrzeć?: 

Samochodem: trasą D550 z kierunku północnego, od Keşan (114 km), przez Gelibolu (49 km) i Eceabat (4 km).

Dolmuszem: do Eceabat i Gelibolu.

Promem: w tym najwęższym punkcie cieśniny Dardanele przeprawa promowa trwa zaledwie 15-20 minut, w zależności od warunków pogodowych. Trasę z Kilitbahir do Çanakkale obsługuje prywatna firma przewozowa, której promy zabierają głównie pasażerów pieszych, chociaż mieści się na nich również kilka samochodów osobowych. Uwaga, promy kursują kilka razy dziennie, ale wyruszają, gdy są całkowicie zapełnione. Może się więc zdarzyć, że trzeba będzie poczekać na rejs. Cena za osobę wynosi 1,50 TL, a za samochód - 18 TL.

Prom z Kilitbahir do Çanakkale Prom z Kilitbahir do Çanakkale