Gerga - antyczne miasto, zapomniane przez Boga i Ludzi

W południowo-wschodniej części prowincji Aydın jest miejsce zwane Gerga. Składa się z fascynujących i niezwykłych w całości kamiennych budynków, jeden z nich wciąż nienaruszony jest w całości wybudowany z kamienia, łącznie z belkami stropowymi.

ten budynek zachował się w całości

Ten budynek zachował się w całości

Na budynkach wciąż można zobaczyć napisy greckie - na jednym z frontonów napis mówi "Gergas". Osada najprawdopodobniej pochodzi z okresu hellenistycznego, ale niestety niewiele o niej wiadomo. Wg naszej wiedzy, żaden z historyków - jak choćby Herodot - nie wspomina o tym miejscu. Szacuje się, że to miasto zostało zbudowane 2500 lat temu.

Gerga prawdopodobnie została odkryta przez francuskiego badacza C.G.Cousin, który tu przybył w 1889 roku. Wg niego Gerga prawdopodobnie została zbudowana ku czci starożytnego boga, niestety, nie wiemy, jakiego.

ta kamienna wanna służyła do przechowywania wina

Ta kamienna wanna służyła do przechowywania wina

Na tej pozostałości budynku ktoś wypisał grecki alfabet

Na tej pozostałości budynku ktoś wypisał grecki alfabet

to są najprawdziwsze belki stropowe wykonane z kamienia

To są najprawdziwsze belki stropowe wykonane z kamienia

Kamienie w kształcie stopy zwierzęcia

Kamienie w kształcie stopy zwierzęcia

Dojazd:

Dojazdu - najprościej mówiąc - nie ma. Aby tutaj dotrzeć, należy kierować się na miejscowość Çine, a później szlakiem górskim wędrować kilka kilometrów. Widoki z trasy są oszałamiające, więc każdemu to serdecznie polecamy!