Gdzie znajdę nocleg w Istanbule?

W centrum starego Istanbulu, czyli w dzielnicy Sultanahmet, znajduje się bardzo dużo hoteli, pensjonatów oraz hosteli, jednakże wiele z nich wymaga wcześniejszej rezerwacji z powodu dużego obłożenia, zwłaszcza w sezonie letnim. Jest to świetna lokalizacja, ze względu na bliskość najważniejszych atrakcji miasta, takich jak Aya Sofia, Błękitny Meczet czy Pałac Topkapı.

Najtańsze noclegi - w wieloosobowych salach - można tu znaleźć w cenie już od 15 lirów. Co więcej obsługa w hotelach na Sultanahmet sprawnie posługuje się językami obcymi, więc nie ma problemów z porozumieniem się po angielsku, niemiecku, francusku czy rosyjsku.

Uwaga: Trzeba wystrzegać się nieuczciwych naganiaczy, którzy kręcą się w okolicach Aya Sofia czy Błękitnego Meczetu. Czyhają zwłaszcza na strudzonych podróżników z plecakami i proponują zaprowadzenie do taniego hotelu, który rzekomo należy do ich znajomego/kuzyna/szwagra. Zapewniają, że jest to najtańszy/jedyny dostępny w całym mieście nocleg co oczywiście nie jest zgodne z prawdą. W przypadku braku zainteresowania ich usługami mogą stać się nachalni, a czasem wręcz agresywni.

Uwaga 2: Warto natomiast dopytać się recepcjonistów w hotelach, w których wszystkie pokoje są rzeczywiście zajęte. Często mogą oni wskazać inny hotel, o rzeczywiście korzystnych cenach noclegów.

W zeszłym roku (sierpień 2008) zatrzymaliśmy się na kilka dni w Hotelu Anadolu przy Yerebatan Caddesi - to samo centrum starego Istanbulu, kilka kroków od Cysterny Bazylikowej. Cena z zeszłego roku to 65 lirów za pokój dwuosobowy, z niezłym śniadaniem. Pokój był czysty, miał własną łazienkę i klimatyzację, a hotel dysponuje parkingiem dla gości zmotoryzowanych. Hotel posiada własną stronę www.

Łatwiej, a często również znacznie taniej, można znaleźć nocleg w oddalonej o cztery przystanki tramwajem od Sultanahmet dzielnicy Aksaray. Plusem tej lokalizacji jest wyśmienita komunikacja, dzięki bliskości stacji metra, łączącej centrum miasta z lotniskiem Atatürka.

Szukając hoteli na Aksaray wystarczy skręcić w jedną z bocznych uliczek wiodących w głąb dzielnicy od głównej drogi czyli Ordu Caddesi. Przyjeżdżając od strony Sultanahmet jeżeli pójdziemy w lewą stronę znajdziemy się w nieco lepszej okolicy, gdzie hotele są droższe, ale ich standard - wyższy. Po stronie prawej odwrotnie - ceny niższe, standard odpowiednio również niższy (brak klimatyzacji, bardzo skromne łazienki, pewne braki w czystości pokoi). W tańszych hotelach pracownicy nie zawsze znają języki obce, więc może się przydać znajomość podstawowych zwrotów w języku tureckim.

Słowo ostrzeżenia: niektóre z hoteli w tej dzielnicy to typowe hotele na godziny, a część z nich służy głównie nielegalnym imigrantom. Przed wyborem hotelu warto się dokładniej przyjrzeć jego typowej klienteli.

Słowo porady: najlepiej szukać noclegu w godzinach późno-porannych i wczesno-popołudniowych, gdy pokoje zostały już opuszczone przez lokatorów z poprzedniej nocy, a nie są jeszcze zajęte przez nowych gości.

Słowo porady 2: Ceny noclegów w hotelach i hostelach podlegają oczywiście negocjacjom, prowadzonym zgodnie ze starą turecką sztuką targowania się. Cenę wyjściową powinna stanowić kwota wywieszona w recepcji. Argumentami za obniżeniem ceny są: długość pobytu lub rozczarowanie standardem pokoi. Czasami można też wziąć właściciela na litość, prezentując wygląd zmęczony i umordowany noszeniem ciężkiego plecaka, chociaż ta strategia może się obrócić przeciwko nam - potrzeba tu wyczucia psychologicznego...

Osobiście nocowaliśmy w dzielnicy Aksaray (w 2007 i 2008 roku) w hotelu Duru (co po turecku oznacza "czysty"). Nazwa nie do końca odzwierciedlała panujące tam warunki, ale pewne niedostatki rekompensowała miła obsługa. Adres hotelu Duru to Guruba Hüseyin Ağa Mahallesi Hamam Sokak No: 12. Hotel nie posiada swojej strony www, ale można kontaktować się drogą emailową na adres otelduru@hotmail.com

Dyskusja na temat noclegów w Istanbule.

Wróć do listy najczęściej zadawanych pytań.