Autor:
Wydawnictwo:
Rok wydania:
Język:
Orientacyjna cena książki:
Rodzaj książki:
Autorem tej Książki, wydanej w Polsce pod tytułem Narodziny Nowoczesnej Turcji, jest Bernard Lewis - brytyjski orientalista, specjalizujący się w historii islamu oraz dziejach interakcji między światem muzułmańskim a cywilizacją zachodu. The Emergence of Modern Turkey to przekrojowe studium przypadku, dogłębnie analizujące dzieje ewolucji, a następnie rewolucji, które doprowadziły do przekształcenia autokratycznego Imperium Osmańskiego w nowoczesną Republikę Turecką.
Książka podzielona jest na dwie główne części. Pierwsza z nich (The Stages of Emergence) przedstawia chronologicznie etapy modernizacji imperium, rozpoczynając od analizy przyczyn jego schyłku świetności, który rozpoczął się po śmierci Sulejmana Wspaniałego w 1566 roku. Autor opisuje pierwsze próby unowocześniania państwa, motywowane potrzebą wzmocnienia armii. Następnie przechodzi od przeglądu reform wprowadzanych od początku XIX wieku, do rewolucji młodotureckiej w 1908 roku.
Dalej dokładnie przedstawia szeroko zakrojone zmiany polityczne, społeczne i kulturalne, które wstrząsnęły młodą Republiką Turecką pod rządami jej pierwszego prezydenta Mustafy Kemala Atatürka. W końcowej części pierwszego działu książki opisane są zmiany, jakie zaszły w Turcji po śmierci Atatürka, aż do pierwszych w pełni demokratycznych wyborów parlamentarnych w 1950 roku, wygranych przez Partię Demokratyczną, opozycyjną do rządzącej nieprzerwanie przez prawie 30 lat Republikańskiej Partii Ludowej.
Druga część książki (Aspects of Change) - jeszcze raz przeprowadza czytelnika przez historię modernizacji państwa tureckiego. Tym razem jednak autor analizuje poszczególne aspekty zmian w porządku tematycznym. Przedyskutowane są reformy i ich skutki w kontekście narodu, rządów, religii i kultury oraz systemu społecznego. Całość wieńczy podsumowanie przyrównujące rewolucje tureckie do innych, znanych z historii wydarzeń, takich jak Wielka Rewolucja Francuska czy Rewolucja Bolszewicka.
The Emergence of Modern Turkey to lektura bardzo pomocna w zrozumieniu korzeni współczesnej Turcji, mentalności jej mieszkańców oraz obecnego systemu politycznego. Pozwala zrozumieć, dlaczego Turcja jest jednym z nielicznych, o ile nie jedynym, państwem spoza kręgu cywilizacji zachodniej, które z powodzeniem i bez nacisków zewnętrznych przekształciło się w nowoczesne państwo demokratyczne, nie pozbawione oczywiście pewnych wad i obciążeń historycznych.
Ostatnią cześć książki stanowi bardzo obszerna bibliografia, rozbudowany indeks oraz kilka map, niestety słabej jakości.
Jedyną zauważalną wadą książki jest data jej powstania (1962 rok). Co prawda najnowsze wydanie pochodzi z 2002 roku, ale wydarzenia opisane w książce sięgają jedynie lat pięćdziesiątych XX wieku.
Polskie wydanie książki Lewisa - Narodziny Nowoczesnej Turcji - ukazało się nakładem Państwowego Wydawnictwa Naukowego w 1972 roku. Bywa od czasu do czasu w sprzedaży na serwisach aukcyjnych i w antykwariatach. Jest również dostępne w bibliotekach uczelnianych.