Dworzec Haydarpaşa

Współrzędne GPS: 40.996201, 29.018604

Położenie w mieście: 

Haydarpaşa to najprawdopodobniej najwspanialszy i najdostojniejszy dworzec kolejowy w całej Turcji, stanowiący jednocześnie punkt startowy dla wszystkich podróżnych, którzy opuszczają Istanbul i udają się w głąb Anatolii i dalej - do Syrii lub Iranu.

Dworzec Haydarpaşa

Zbudowany w początkach XX wieku gmach dworca był symbolem bliskich relacji turecko-niemieckich w tamtym okresie historii. Zaprojektowało go dwóch niemieckich architektów - Otto Ritter oraz Helmuth Cuno - w stylu neoklasycystycznym, na planie litery U. Ceremonia symbolicznego przecięcia wstęgi i otwarcia gmachu nastąpiła 19 sierpnia 1908 roku, tuż po proklamacji drugiej konstytucji.

Fasada dworca pokryta jest płytami piaskowca i opiera się na fundamentach z 1100 drewnianych słupów. Każdy z nich miał aż 21 metrów długości i został wbity w grząski grunt przybrzeżny przy użyciu młota parowego. Spadzisty dach pokryty jest dachówkami, a wnętrze budynku zdobią liściaste kartusze oraz girlandy. Światło przedostaje się do budynku poprzez okna ze szkła barwionego. Marmurowe schody prowadzą w górę z nabrzeża Kadıköy, z ich obu stron gmachu wznoszą się wieżyczki na planie koła, a szczyt wieńczy zegar.

Dworzec Haydarpaşa

Dodatkowe dekoracje dworca to balkony, gzymsy i pilastry. Całość może sprawiać nieco przytłaczające wrażenie, ale z pewnością jest to niezapomniany widok, a budynek dworca to najbardziej charakterystyczna budowla na azjatyckim brzegu Istanbulu.

Stacja Haydarpaşa była niemym świadkiem wielu wydarzeń z historii Turcji, zarówno tych radosnych, jak i tych smutnych. Podczas I wojny światowej odjeżdżały stąd pociągi z żołnierzami zmierzającymi na front wschodni. Wielu z nich już nigdy nie zobaczyło Istanbulu. Po wojnie wielokrotnie rozentuzjazmowany tłum oczekiwał na dworcu, aby powitać bohatera narodowego - Mustafę Kemala Atatürka, który przybywał do Istanbulu prosto z nowej stolicy - Ankary.

Dworzec Haydarpaşa

Podróżnym dworzec oferuje kasy biletowe, w których pracuje bardzo pomocna ekipa, jak również poczekalnię, sklepy sprzedające napoje i przekąski, automatyczną przechowalnię bagażu oraz lokantę dworcową, w której można się pożywić po przystępnych cenach.

Aby dostać się do dworca Haydarpaşa ze strony europejskiej, należy wykupić podróż promem przez Bosfor - bezpośrednio do przystani Haydarpaşa, lub nieco dalej, do Kadıköy, które od dworca dzieli krótki spacer.

Dowiedz się więcej o podróżownaniu po Turcji pociągiem.