Region:
Pod ładnie brzmiącą nazwą oznaczającą dosłownie "tysiąc jeden kościołów' kryje się rzeczywiście niewielki obszar w centralnej Anatolii, na terenie którego położonych jest wiele zrujnowanych świątyń wczesnochrześcijańskich. Chociaż do tej pory zidentyfikowano pozostałości około 50 z tych kościołów, nie jest wykluczone, że w przeszłości było ich tu znacznie więcej. Do ich obecnego, opłakanego stanu przyczyniły się nie tylko czas i warunki pogodowe, ale również działalność ludzka. Dawne bizantyjskie kościoły okazały się znakomitym źródłem materiałów budowlanych i z roku na rok stan ich zachowania ulega pogorszeniu. Podróżnikom odwiedzającym rejon środkowej Turcji, gorąco radzimy, aby oprócz wizyty w Konyi i Çatalhöyük wybrali się również do Binbirkilise zanim dawne świątynie zostaną bezpowrotnie utracone i znikną z lokalnego krajobrazu.
Ruiny bizantyjskiego kościoła w Madenşehri
Teren Binbirkilise położony jest na północnych zboczach wulkanu Karadağ, w prowincji Karaman. Ruiny kościołów znajdują się w pobliżu trzech wsi: Madenşehri, Üçkuyu i Değle. W epoce bizantyjskiej obszar ten był kulturalnym centrum lokalnych chrześcijan. W okresie od III do VIII wieku n.e. powstawały tu nie tylko liczne kościoły i klasztory, ale również cysterny, fortyfikacje i całe osady mieszkalne. W pobliżu Binbirkilise zidentyfikowano także fragmenty struktur dawniejszych, pochodzących z czasów rzymskich i hellenistycznych, a nawet - hetyckich.
Charakterystyka kościołów z Binbirkilise
Najciekawsze przykłady architektury tamtego okresu to pozostałości kilku bazylik przykrytych kopułami, w stylu przypominające świątynie Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Ich ściany wzniesiono z dużych bloków kamiennych. Z powodu braku wystarczającej ilości drewna w regionie również ich zadaszenie wykonano w kształcie kamiennych kopuł, zamiast płaskich drewnianych dachów.
Kamienna półkopuła kościoła w Madenşehri
Nad nawami znajdowały się empory czyli odrębne kondygnacje o charakterze antresoli, przeznaczone dla chórów. W absydach oświetlenie zapewniały tzw. clerestoria - podwójne okna wystawione ponad dach nawy bocznej. Przedsionki (narteksy) posiadają podwójne arkady i wspierają się na pojedynczej kolumnie stojącej pośrodku pomieszczenia. W niektórych z kościołów, zwłaszcza w okolicach Madenşehri, zachowały się fragmenty malowideł ściennych.
Zarys badań nad Binbirkilise
W 1904 roku austriacki architekt Carl Holzmann opublikował Szkice Archeologiczne dotyczące Binbirkilise. Wkrótce później, w 1905 roku region ten odwiedziła brytyjska podróżniczka Gertrude Bell, która zajmowała się również archeologią. Swoje obserwacje z Binbirkilise opublikowała w formie serii artykułów w magazynie Revue Archéologique. Podczas podróży spotkała szkockiego archeologa Williama Mitchella Ramsaya. Wspólnie podjęli oni decyzję o rozpoczęciu prac wykopaliskowych w Binbirkilise w 1907 roku. Wyniki ich pracy zostały przedstawione w książce Tysiąc jeden kościołów (The Thousand and One Churches).
Niestety, gdy Gertrude Bell powróciła do Binbirkilise po zaledwie dwuletniej przerwie, odkryła, że wiele z udokumentowanych przez nią budynków zniknęło. Stało się to wskutek rozkradania materiałów budowlanych, z których zostały wzniesione. Obecnie stan zachowania tych budowli jest jeszcze gorszy, co widoczne jest przez porównanie z fotografiami wykonanymi przez Bell na początku XX wieku.
Informacje praktyczne
Odwiedziny w Binbirkilise są możliwe jedynie z wykorzystaniem samochodu, zwłaszcza, że pomiędzy ruinami poszczególnych kościołów trzeba pokonać wielokilometrowe odcinki. Przed wyruszeniem na wycieczkę warto zaopatrzyć się w zapas wody pitnej, prowiantu oraz zatankować samochód, ponieważ w pobliskich wioskach nie ma żadnych sklepików i punktów usługowych. Nie ma tam również dostępnych opcji noclegowych.
Kościoły bizantyjskie nie są strzeżone, za odwiedziny na ich terenie nie są pobierane opłaty, ale niestety nie są one również w żaden sposób oznaczone, brak jest jakichkolwiek tablic informacyjnych. Kościoły znajdujące się na terenie wioski Üçkuyu położone są wśród zabudowań gospodarskich i żeby do nich dotrzeć konieczne jest przejście przez prywatne podwórka (uwaga na stada kóz i owiec).
Dojazd:
Dojazd do Binbirkilise nie jest prosty, podobnie jak zlokalizowanie poszczególnych kościołów. Najciekawsze budowle znajdują się w centrum wsi Madenşehri (współrzędne geograficzne: 37.438499, 33.167332) i w jej pobliżu (37.445332, 33.164501) oraz na terenie wsi Üçkuyu (37.432999, 33.117168).
Zardzewiałe kierunkowskazy do Binbirkilise
Jadąc do Binbirkilise z zachodu, od strony miasteczka Çumra próbowaliśmy znaleźć drogę na skróty, korzystając z lokalnych dróżek, ale okazało się to rozwiązaniem czasochłonnym i kłopotliwym z powodu braku jakichkolwiek kierunkowskazów. Ostatecznie ostatni odcinek do Madenşehri, o długości kilku kilometrów, pokonaliśmy polną ścieżką drżąc o podwozie samochodu.
Okazało się, że dojazd jest zdecydowanie lepiej oznaczony stosownymi kierunkowskazami od strony wschodniej. Dogodny dojazd oferuje trasa nr 330 z Konyi do Karapınar, z której należy zjechać na południe w miejscowości Karapınar Yaylası (10 km na zachód od centrum Karapınar). Po przejechaniu dalszych 45 km trzeba skręcić na wschód we wsi Dinek, zgodnie z zaleceniem kierunkowskazu, a po dalszych 9 km dojeżdża się do Madenşehri. Wieś Üçkuyu położona jest około 7 km w kierunku zachodnim od Madenşehri.
Powiązane artykuły:
Powiązane relacje:
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz