Bezpieczeństwo w Turcji - wrzesień 2015

W związku z gwałtownym pogorszeniem się sytuacji politycznej w Turcji gorąco apelujemy do wszystkich osób, które obecnie tam przebywają lub właśnie planują wyjazd, o zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróży i pobytu. Stanowczo odradzamy wyjazd na tereny południowo-wschodniej Turcji, gdzie w ostatnich dniach zaostrzył się konflikt turecko-kurdyjski. Natomiast osoby przebywające w zachodniej części kraju oraz w kurortach na wybrzeżu śródziemnomorskim i egejskim powinny bezwzględnie unikać wszelkich zgromadzeń, demonstracji i zbiegowisk.

Bezpieczeństwo w Turcji - wrzesień 2015

W przeciągu ostatnich kilku dni na wschodzie Turcji terroryści z kurdyjskiej organizacji PKK przeprowadzili szereg zamachów na tureckie siły porządkowe. W ich wyniku zginęło 13 policjantów w prowincji Iğdır oraz 16 żołnierzy w prowincji Hakkari. W wyniku ostrzelania samochodu zginął również policjant w prowincji Tunceli. Bojówkarze z PKK organizują blokady dróg oraz podkładają ładunki wybuchowe.

Przez zachodnią oraz centralną część Turcji przetoczyła się natomiast fala protestów przeciwko działalności PKK. Część demonstracji przebiegała pokojowo (np. w Bodrum), ale zdarzyły się przypadki, gdy sytuacja wymknęła się spod kontroli i demonstracje przerodziły się w starcia z policją (m.in. w Alanyi). Siedziby prokurdyjskiej partii HDP są obecnie celem ataków - tak stało się w Ankarze i w Alanyi, gdzie budynek partii doszczętnie spłonął. Zwolennicy nacjonalistycznej partii MHP zaatakowali natomiast siedziby ogólnokrajowych dzienników Hürriyet Daily News oraz Daily Sabah w Stambule i Ankarze.

Jednocześnie informujemy, że treść komunikatu polskiego MSZ dotycząca bezpieczeństwa osób podróżujących po Turcji nie uległa zmianie, a brzmi on następująco:

W związku z działaniami zbrojnymi na pograniczu turecko-syryjskim oraz turecko-irackim i niestabilną sytuacją również w innych rejonach południowo-wschodniej Turcji, Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo zaleca obywatelom polskim powstrzymanie się od podróży w te regiony kraju, osobom tam przebywającym czasowo rozważenie ich opuszczenia, a mieszkającym na stałe zachowanie szczególnej ostrożności. Osoby przebywające w ww. regionach Turcji powinny bezwzględnie stosować się do zaleceń tureckich sił porządkowych.

Sytuacja bezpieczeństwa w pozostałych regionach Turcji nie uległa zasadniczej zmianie, nadal jest to kraj przyjazny turystom, w którym jednak nie można wykluczyć zagrożenia atakami terrorystycznymi. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie ostrożności podczas pobytu w większych aglomeracjach miejskich i skupiskach turystycznych oraz unikanie wszelkich zgromadzeń w miejscach publicznych, jak również ścisłe stosowanie się do zaleceń władz tureckich i organizatorów pobytów turystycznych.

Zmieniła się natomiast dołączona do komunikatu mapa ostrzeżeń. Obszar pomarańczowy, który oznacza "nie podróżuj" zwiększył się, zwłaszcza w kierunku północnym od miasta Van. Zobaczcie sami:

Mapa ostrzeżeń MSZ - Turcja, wrzesień 2015

Apelujemy o zachowanie spokoju, ale jednocześnie szczególnej ostrożności. Prosimy o skrupulatne przestrzeganie zaleceń tureckich sił bezpieczeństwa. Jednocześnie informujemy, że akty przemocy nie są wymierzone przeciwko turystom, którzy mogą jednak przypadkowo znaleźć się w niebezpiecznej sytuacji. Uważajcie na siebie!

Powiązane artykuły: 

Odpowiedzi

Najpewniej do wyborów będzie

Najpewniej do wyborów będzie co najwyżej tylko gorzej. Tak mi się wydaje, że Erdogan będzie chciał mocno zawalczyć o elektorat nacjonalistyczny bo poparcie Kurdów w dużej części stracił, a podlizywanie się prawej stronie będzie pogarszało sytuację.

Niestety :(

Obawiam się, że masz 100% rację, Uzmanie. Wg mnie nie zanosi się na szybką stabilizację - za chwilę będzie Święto Ofiarowania, potem - ponowne wybory parlamentarne, okazji do demonstracji siły i skrajnych poglądów znajdzie się mnóstwo.

baranku Boży...

świątecznie poświęcony...

czyli rzezi stało się zadość ...

a co do ostrzeżenia poliż forijgn łofis to stwierdzam po zapisaniu się do programu Orfeusz - dostałem tylko namiary tefoniczne na dwa konsulaty w TR...

i nabrałem obaw, że gdyby coś się stało ( odpukać w niemalowane ) to usłyszałbym komunikat - po coś Baranie tam lazł...

nie wiedzących świadamiam, że jestem zodiakalnym Baranem...

i już ...

bo taki mamy klimat - eee teraz za oknem w Kizkalesi ca 32 st. C...

:-)