Beyşehir

Współrzędne GPS: 37.675098, 31.717501

Region: 

Beyşehir to spore (liczące przeszło 40 tysięcy mieszkańców) miasto w okręgu Konyi. Położone jest na południowo-wschodnim wybrzeżu jeziora o tej samej nazwie, a od zachodu i południowego-zachodu otaczają je Góry Taurus.

W czasach antycznych było najprawdopodobniej nazywane Karallia, ale miasto zmieniało wielokrotnie nazwę, również w okresie Bizancjum. Gdy w XIII wieku podbili je Seldżucy, nadali mu nazwę Viranşehir - czyli wyludnione miasto.

Seldżuccy sułtani, którzy za swoją główną siedzibę obrali pobliską Konyę, zbudowali w okolicach Beyşehir letnią rezydencję nad jeziorem, nazywaną Pałacem Keykubada, oczywiście od jednego z najbardziej znanych sułtanów z tamtych czasów - Alaeddina Keykobada tego samego, który ufortyfikował Alanyę.

Po upadku Seldżuków miasto znowu zmieniło nazwę, tym razem na Süleymanşehir, aby uhonorować jednego z lokalnych władców. Stopniowo nazwa uległa zmianie na Beyşehir, tym razem dla uczczenia lokalnej dynastii Eşrefoğlu.

Co warto zobaczyć: 

W pobliżu miasta znajdują się pozostałości hetyckie w Eflatun Pınar. Jest to najprawdopodobniej najdalej wysunięty na południowy-zachód punkt, do którego rozciągało się ich imperium. Istnieją również dowody archeologiczne na to, że miejsce było zasiedlone już wcześniej, w epoce neolitycznej.

W samym Beyşehir Wielki Meczet, nazywany Meczetem Eşrefoğlu, jest warty zobaczenia jako arcydzieło architektoniczne okresu przejściowego między stylem seldżuckim a osmańskim. Został zbudowany w latach 1296-1299.

Jak dotrzeć?: 

Autokarem, na przykład z Konyi (2 godziny) lub z Istanbulu (11 godzin).

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: