Śnieg

Autor: 

Orhan Pamuk

Wydawnictwo: 

Wydawnictwo Literackie

Rok wydania: 

2006

Język: 

polski

Orientacyjna cena książki: 

38 zł

Rodzaj książki: 

literatura piękna

ŚniegKsiążka laureata literackiej Nagrody Nobla za rok 2006 Orhana Pamuka.

Akcja powieści rozgrywa się w mieście Kars, lężącym w północno-wschodniej Turcji. Bohaterem jest Ka, powracający do Turcji po długoletnim pobycie w Niemczech poeta. Przyjeżdża on do Karsu jako wysłannik dziennika Cumhuriyet by opisać wydarzenia związane z nadchodzącymi wyborami burmistrza oraz falą samobójstw wśród kobiet. Jak się jednak przekonujemy jest to jedynie dla niego pretekst, który pozwala mu wyruszyć na poszukiwanie szczęścia, dawnej miłości i natchnienia.

W książce przeplatają się motywy miłosne, polityczne i kulturalne. Autor stara się oddać atmosferę położonego na prowincji miasta, w którym gdzieniegdzie widać ślady dawnych, lepszych czasów.

Niestety wadą książki jest słabe tłumaczenie, a w zasadzie jego brak spójności. Czytelnik może się zastanawiać czemu jeden z bohaterów został nazwany od koloru, podczas gdy inni bohaterowie mają normalne tureckie imiona. Zaskakujące też jest pojawienie się w jednej ze scen kotlecików mielonych - to chyba nie najlepsze określenie dla köfte.