Łaźnia Saray w Edirne

Współrzędne GPS: 41.679100, 26.559401

Położenie w mieście: 

Po podboju Adrianopola (obecnego Edirne) przez wojska sułtana Murata I w 1365 roku miasto zostało stolicą Imperium Osmańskiego. Straciło ten wyjątkowy status dopiero po zdobyciu przez Turków Konstantynopola w 1453 roku. Łaźnia Saray (tr. Saray Hamamı) jest jedną z nielicznych pamiątek po zbudowanym w Edirne pałacu sułtańskim z XIV wieku.

Łaźnia Saray w Edirne

Nazwa łaźni świadczy o jej chlubnej przeszłości, gdyż oznacza dosłownie łaźnię pałacową. Sułtan Murat I tuż po zdobyciu Edirne nakazał budowę kompleksu pałacowego, znanego obecnie pod nazwą Saray-i Atik czyli Stary Pałac. Budowę kompleksu pałacowego zakończono w 1368 roku. Położony on był w miejscu, gdzie obecnie wznosi się największy skarb architektoniczny miasta czyli meczet Selimiye.

Łaźnia Saray w Edirne

Do naszych czasów z dawnego pałacu zachowały się dwie budowle: łaźnia Saray oraz budynek nazywany Taşodalar czyli Kamienne Pokoje. Podobno w tej części pałacu urodził się w 1432 roku przyszły sułtan Mehmet II - zdobywca Konstantynopola. Obecnie Taşodalar pełni funkcję ekskluzywnego hotelu butikowego, dysponującego pokojami udekorowanymi w zgodzie z duchem epoki świetności Osmanów.

Łaźnia Saray przez wiele wieków służyła mieszkańcom Edirne, ale po wojnach bałkańskich (w latach 1912 - 1913) została zamknięta i powoli popadała w ruinę. Dopiero w latach 2007 - 2009 przeszła gruntowny remont i ponownie zaczęła przyjmować klientów.

Łaźnia Saray w Edirne

Informacje praktyczne

Łaźnia położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Archeologicznego w Edirne. Posiada osobne wejścia dla kobiet (od strony wschodniej) i dla mężczyzn (od zachodu). Cena wstępu w 2012 roku wynosiła 20 TL.

Łaźnia Saray w Edirne

Powiązane artykuły: