Koniec z wizami turystycznymi na granicy tureckiej

Współrzędne GPS: 39.901501, 32.832901

Region: 

Uwaga, ważna aktualizacja: do końca sezonu 2014 obowiązywać będzie zarówno tradycyjny sposób zakupu wizy turystycznej (na granicy), jak i nowy system E-visa, o czym piszemy w artykule Ważna aktualizacja informacji dotyczącej wiz turystycznych do Turcji.

Jak informuje Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Ankarze od 10 kwietnia 2014 roku zakup tureckiej wizy na przejściu granicznym nie będzie możliwy. Wizę turystyczną i biznesową będzie można od tego momentu uzyskać jedynie w placówkach dyplomatycznych Republiki Turcji bądź za pośrednictwem systemu E-visa.

Tradycyjne wizy w formie naklejek odchodzą do lamusa
Tradycyjne wizy w formie naklejek odchodzą do lamusa

Odwiedziliśmy system E-visa w celu przeprowadzenia rekonesansu i pierwsze wrażenia wizualne i funkcjonalne mamy pozytywne. Procedura uzyskania wizy turystycznej ma przebiegać w kilku prostych krokach. Najpierw trzeba podać datę, kiedy chcemy wjechać do Turcji. Co ważne, nie jest to data zobowiązująca do wjazdu w tym konkretnym dniu: wiza zachowuje ważność przez okres 180 dni i granicę przekroczyć będzie można w dowolnym dniu trwania jej ważności. Pobyt na terenie Turcji nie będzie mógł przekroczyć 90 dni, ale to nie jest nowość, taki warunek obowiązuje od 1 marca 2011 roku. Jeżeli ktoś chce przebywać w Turcji dłużej, nadal konieczne jest ubieganie się o pozwolenie na pobyt stały.

Do uzyskania wizy potrzebne jest również podanie w specjalnym formularzu danych osobowych, w tym: imię i nazwisko, imiona rodziców, data i miejsce urodzenia, numer paszportu, data jego wydania oraz ważności, adres zamieszkania, adres email oraz numer telefonu. Płatność za e-wizę odbywa się drogą elektroniczną - przy użyciu karty kredytowej lub debetowej. System podaje cenę 20$ i nie widzieliśmy możliwości zmiany tej waluty na euro.

Wiza elektroniczna będzie dostarczana drogą elektroniczną na wskazany adres email. Trzeba ją będzie wydrukować i mieć przy sobie podczas wjazdu do Turcji oraz w trakcie całego pobytu w tym kraju.

Czekamy na Wasze wrażenia z procesu uzyskiwania tureckiej e-wizy, my chwilowo nie ubiegaliśmy się o jej wydanie, bo nasze tradycyjne wklejane do paszportu znaczki zachowują jeszcze ważność aż do wiosny :)

Powiązane artykuły: 

Odpowiedzi

to chyba dobrze?

Wygodnie i szybko, bez stania w kolejce - chociaż teraz ta kolejka przeniesie się poprostu w inne miejsce :) Współczuję tym, którzy nie mają dostępu do drukarki i będą musieli popylać do ambasadu/konsulatu.

Mamy kilka wątpliwości co do tego nowego rozwiązania :(

  • Dostęp do drukarki w domu to pikuś, ale co z wjazdem spontanicznym np. podczas pobytu w Bułgarii czy Grecji? W komentarzach na FB pojawiła się już wizja, że na terenach przygranicznych pojawią się stosowne punkty pośrednictwa.
  • Dostęp do karty kredytowej - nie każdy Polak ją posiada, a wśród posiadaczy są tacy, zapewne liczni obywatele, którzy obawiają się płatności taką kartą przez Internet.
  • Na stronie E-Visa obecnie nie stwierdziliśmy możliwości wyboru waluty przy dokonaniu płatności - tylko dolary US. Chyba właściwsze byłoby euro, zwłaszcza, że Polska jest w Unii Europejskiej.
  • Nieco niepokoi nas zapis podany w FAQ na stronie E-Visa, dotyczący dokumentów wymaganych do uzyskania takiej wizy. Głosi on, że potrzebne są: "A minimum 6-month-valid passport, flight (or any other possible means of transportation) reservation and a credit card (Master or Visa)" czyli paszport ważny minimum 6 miesięcy, rezerwacja lotu (lub innego środka transportu) oraz karta kredytowa (Master lub Visa). O ile paszport jest oczywistym wymogiem, kartę również rozumiemy, to o co chodzi z rezerwacją środka transportu? Jeździmy własnym samochodem, którego przecież nie rezerwujemy :P I co teraz, wizy nam nie dadzą? Ciężki żywot niezależnych podróżników w sandałach :(

Pozostaje mieć nadzieję, że do wiosny wszystko się ułoży, procedura będzie przetestowana i wjedziemy do TR bez problemów :)

waluta

Waluta nie znaczenia przy platnosci karta

Waluta jak najbardziej ma znaczenie przy płatnościach kartą

W grę wchodzi tzw. podwójne przewalutowanie kwoty płatności. Walutą rozliczeniową większości kart wydawanych w Unii Europejskiej jest euro (chociaż zdarzają się i dolary, to zależy od banku). Cytując portal pit.pl: "Zakładamy, że robimy zakupy w Anglii, gdzie obowiązuje funt, a korzystamy z karty VISA, której walutą rozliczeniową będzie euro. W takiej sytuacji kwota transakcji najpierw zostanie przeliczona z funtów na euro. W tym momencie zostanie pobrana prowizja w wysokości 1-3 proc. wartości zakupów. Po tej operacji nasze zadłużenie wyrażone jest w walucie rozliczeniowej organizacji VISA ale to dopiero półmetek. Bank jako wydawca naszej karty dokonuje kolejnego przewalutowania, tym razem z waluty rozliczeniowej na walutę naszego banku, czyli na złote. Tutaj przyjmowany jest kurs z dnia dokonania transakcji. Posiadając kartę rozliczaną w euro, zapłaciliśmy zatem dwie prowizje za zmianę waluty, a przecież samo posiadanie i korzystanie z karty kredytowej już generuje koszty."

Drugą kwestią jest to, że wybór euro lub dolarów jako formy płatności za wizę turecką dawał czasami parę złotych oszczędności, w zależności od bieżących kursów walut. Niektórym wydaje się to nadmierną oszczędnością lub wręcz skąpstwem, ale czemu przepłacać za coś, co można mieć taniej? Teraz wyboru nie będzie...

wiza (nie)turystyczna

Czy dobrze, czy nie - dla mnie bez różnicy, dla turystów, którzy nie są z Internetem za pan brat, będzie to kłopot.

Druga sprawa - trochę mieszacie, nazywając tę wizę turystyczną (zwykła wiza na 180/90 dni). Jest to normalna wiza wielokrotnego wjazdu, niekoniecznie w celu turystycznym, ale też biznesowym, w odwiedziny, medycznym, wzięcia udziału w festiwalu itd.

Dlaczego to ważne? Ponieważ na wizie turystycznej nie można się ubiegać o ikamet inny, niż turystyczny (max. 6 miesięcy), tymczasem wjeżdżając na wizie wielokrotnego wjazdu (czyli standardowej, jaką kupujemy jeszcze do kwietna na lotnisku, a później online), można starać się o ikamet na długi pobyt. 

Wiza turystyczna i biznesowa

Przepraszamy, ale to nie my mieszamy :) Na stronie e-Visa jest informacja, że "E-Visa is only valid for tourism or trade purposes", a Ambasada RP w Ankarze pisze o "wizie turystycznej i biznesowej". Czy istnieje w tej chwili jakaś inna wiza turystyczna, niż ta standardowa 180/90, którą kupuje się na granicy TR?

Co więcej, na stronie oficjalnej Biura Radcy ds. Kultury i Turystyki Ambasady Turcji jest podana informacja: "Turyści polscy zakupują turecką wizę turystyczną w momencie przekraczania granicy tureckiej (czyli na lotnisku po wylądowaniu w Turcji, na przejściach drogowych, kolejowych lub w portach). Wiza dla Polaków kosztuje 15 euro lub 20 USD i jest ważna 90 dni w skali 180. Jest to wiza wielokrotnego przekroczenia granicy. Aby ją uzyskać należy okazać paszport polski, który w momencie wjazdu do Turcji musi być ważny przynajmniej jeszcze 6 miesięcy. Z tej wizy korzystają również sportowcy, uczestnicy festiwali i programów unijnych, jeśli pobyt w Turcji nie przekracza 90 dni." Czyli też mówi się tam o "wizie turystycznej"...

Wizy

Turcja zaczyna szanowac siebie. Niestety ale obywatele turccy muszą miec wizy do niemalże wszystkich krajów Europy i trudno je otrzymac. Teraz obywatele tych krajów na zasadzie wzajemności też będą musieli się trochę pomęczyc. Czy Polska nie może wzorem Turcji zrobic tego samego wobec obywateli USA?

A w jakim celu ten odwet?

A w jakim celu ten odwet? Żeby ograniczyć napływ z USA potencjalnych klientów pomocy społecznej?

A wracając do tematu, czy coś wam wiadomo jakie są przyczyny tej zmiany w sposobie wydawania wiz, czym Turcy to tłumaczą?

 

procedury

Dla mnie akurat zakup wizy na granicy nie był wcale uciążliwy. Kolejki na granicy tworzą głównie procedury związane z odparwą samochodów i przyczep. Szkoda, że tu nie proponują uproszczenia

Parę tygodni temu byłem na

Parę tygodni temu byłem na wykładzie Erdogana w Pałacu Prymasowskim w Warszawie. Jednym z tematów, jakie poruszył, to właśnie konieczność posiadania wiz dla Turków. Widać nie poruszył tego tematu bez powodu.

Sprawdzone - działa dobrze

Ja właśnie wróciłem z Turcji, korzystałem z wizy elektronicznej, wszystko zadziałało absolutnie bez zarzutu. Jedyna różnica w stosunku do dokładnego opisu na stronie (która mnie trochę zaskoczyła), to fakt, że na wizę wcale nie czekałem 24 godizny, tylko dostałem ją natychmiast. Formularz-płatność-plik do druku, ciąg tak samo sprawny jak przy np. rezerwacji biletu lotniczego (a może nawet szybszy, bo systemy rezerwacyjne się czasami ślimaczą :)).

W praktyce nie była wymagana rezerwacja podróży, w żadnym punkcie procesu nie byłem o to pytany.

Z rzeczy, które mogą być na pierwszy rzut oka wątpliwe:
- system kupuje polskie litery w nazwach własnych, przynajmniej Ó. Jest napisane, żeby nie stosować znaków specjalnych ale zrozumiałem, ze chodzi o przecinki, dwukropki itd. Tak czy owak wprowadzone dane można jeszcze podejrzeć przed zatwierdzeniem, więc widać, czy znaki są poprawnie czy nie;
- system nie puszcza za to żadnych znaków specjalnych w adresie. To znaczy, że kod pocztowy trzeba wpisać bez kreski.

Super!

Bardzo dziękujemy za przekazanie doświadczeń z pierwszej ręki i cieszymy się, że operacja przebiegła bez zakłóceń. Redakcja TwS będzie testować system wizowy na wiosnę - na razie nasze wizy zakupione w listopadzie w sposób tradycyjny jeszcze są ważne.

e wiza

Mam problem z wpisaniem nr-u karty. W pierwszym polu pod kwotą 20 USD
jest tylko jedno długie pole, w które wpisuję numer karty. Zarówno ostatnie trzy cyfry, bądź siedem cyfr, bądź też cały numer karty, a gdzie CVV wpisuję tylko trzy ostatnie cyfry i oczywiście ważność karty. Czy wpiszę: 3 cyfry, czy inaczej, to zawsze po przejściu do drugiego pola te z pierwszego pola same się usuwają i po: dokonaj płatności wyskakuje błąd, że muszę wypełnić wszystkie trzy pola. Co jest grane, co robię źle. Pozdrowionka

wizy elektroniczne

Przepraszam ale nie mam polskiej czcionki w komputerze stad ten tekst zapytania w j.angielskim ktory wyslalem dzisiaj do konulatu RT w Londynie: We have purchased 3 electronic visas to travel to Istanbul next week. We are residents in the UK however our nationality is Polish and we will be traveling on our Polish passports. Because there are some special letters in Polish language which are not in Latin alphabet I was unable to put them into application whilst in the UK. For example my wife name is Wieslawa but in her passport it is Wiesława, the same applies to place of birth e.g. Znin and Żnin.

Brak polskiej czcionki?

Nie rozumiem, skąd macie taki problem? Polskie znaki można uzyskać z dowolnego miejsca na świecie - przykładowo ja właśnie piszę z Włoch (a nie z Wloch)...

stary wątek

Wątek jest może stary ale ja odkryłam ostatnio coś nowego. Mieszkam na stełę w Turcji i mam konto w tureckim banku, chciałam zakupić e-wizę bratu który mieszka w Polsce i wybiera się do mnie w odwiedziny, okazuje się że za e-wizę nie można zapłacić kartą z tureckiego banku, co mnie osobiście zaszokowało, bo przecież co za różnica jaka karta kredytowa, okazuje się jednak że jest różnica jeśli karta jest powiązana z tureckim kontem za e-wizę nie zapłacę- informacja potwierdzona z konsulatem i Wydziałem do spraw Obcokrajowców. Jeśli ktoś z Was się wybiera do Turcji do znajomych rodziny to nie zostawiajcie zakupu e-wizy na ostatnią chwilę Jeśli chcecie żeby zapłacił obywatel turecki. Co w tym wszystkim wkurzające że w e-wiza jest o 10 USD tańsza niż tradycyjna naklejka na lotnisku. 

Imię/ imiona do wizy

A ja mam pytanie dotyczące wizy wykupionej przez system evisa. W paszporcie mam dwa imiona - jak większośc Polaków ;-), natomiast przez niedopatrzenie do wizy wpisałam jedynie pierwsze imię. Czy można liczyć na brak kłopotów przy wjeździe do Turcji czy lepiej wykupić wizę po raz drugi ?? Czy dopiero wtedy narobię sobie kłopotów na granicy ?

Swoją drogą wszystko idzie tak sprawnie i szybko, że jestem pod dużym wrażeniem. 

Głowy nie dam...

...ale raczej nie będzie problemów. Najważniejszy jest nr paszportu, Turcy mają go w systemie i często nawet nie proszą o wydrukowaną wizę.

Na to liczę .....

bo nie chciałabym się przykro zdziwić na początek urlopu. Znajoma była z wizą w której miała błąd w drugim imienu i nic złego się nie działo.

W sprawie wniosku wizowego - kiedy podałam mój adres meil po raz drugi ( wniosek dla córki) to trwało to znacznie dlużej niz przy moim wniosku (juz bałam się że muszę adresy meilowe nowe zakładać :-)

 

Wizy teraz [2015/2016]

Na stronie e-visa jest napisane, że Polacy mogą otrzymać wizę po przyjeździe, a na stronie stambulskiego MSZ "strona turecka nie uściśliła, kiedy dokładnie zakończy się możliwość wydawania wiz tą drogą", ale że niby do końca sezonu '14. To w końcu jak jest teraz z wizami tureckimi on arrival (na granicy lądowej)? Wydają je jeszcze, czy nie?

Na wszelki wypadek...

...doradzam zakup wizy przez internet, dodatkowo jest taniej... Na przejściach lądowych różnie bywa, tj. czasami nikt nic nie wie, lepiej mieć wizę w pogotowiu (dodatkowo wydrukowaną, a nie tylko w postaci elektronicznej).

wiza

Chodzi o to, że po prostu nie lubię mieć wizy poza paszportem (a swoją drogą, pieczątki na granicy gdzie dają? W paszporcie, czy na e-visie?), ale pewnie skorzystam z tego systemu.

PS. Pewnie wybierzemy przejście BG/TR (Malko Tarnovo/Derekoy)

Wiza i pieczątki

Pieczątek nie dają przy wizach elektronicznych, wszystko jest wprowadzone do bazy danych. Teoretycznie nie trzeba mieć wydruku e-wizy, ale w praktyce o nią czasem pytają. Malko Tarnovo to fajne, kameralne i nieoblegane przejście.

wiza/pieczątki/Malko Tarnovo

O, szkoda, czyli trzeba poprosić o pieczątki (wyrobiłem sobie taki nawyk w Albanii) :/ no ale na takim kameralnym przejściu to chyba problemu nie będzie.