Książki

Zupełnie bez powodu i ukrytych znaczeń oferuję chętnym - za darmo - przeczytane już książki związane z Turcją:

1. O.Pamuk - Nazywam się Czerwień

2. O. Pamuk - Śnieg

3. O.Pamuk - Stambuł

4. O.Pamuk - Nowe życie

5. Elli Shak - Czterdzieści zasad miłości

6. Witold Szabłowski - Zabójca z miasta moreli

7. Słodko-gorzka ojczyzna (jak odnajdę)

lub wymienię na inne tytuły, związane (lub nie) z Tucją.

 

 

Fora: 

książki

Ciśnie się Twoje (i Cycerona) "O tempora, o mores" !

"Słodko-gorzka" to małe dziełko, gdzieś się podziełko, ale znajdę i przyślę!

Żadne o tempora...

... możliwe, że stoją już w biblioteczkach bywalców tutejszych albo się przeczytało i drugi raz nie przewiduje. Jak Safak, której takiego np. Bękarta... uwielbiam, ale przy 40 zasadach odpadłam. Podobno ona pisała to starym językiem, zastanawiam się czy może tłumacz tego nie położył. Ale i tak wątek amerykański może wywołać jedynie rozpacz i ból mózgu. A Sufi gdzieś Ci się nie zabłąkał, bo tego nie czytałam i chętnie bym na coś wymieniła.

Może prawda jest jeszcze

Może prawda jest jeszcze bardziej bolesna: to nie jest dobra, interesująca, ciekawa, wciągająca literatura dla polskiego czytelnika i bywalcy tego forum to wiedzą???  Żadnej (może z wyjątkiem Stambułu) nie wezmę drugi raz do ręki. I ponieważ różnych książek przybywa, a miejsca na półkach brak - pójdą do niebieskiego worka.

Pamuk i inni

Znam wielu ludzi uwielbiających Pamuka. To czy się go lubi to raczej kwestia osobowości, a nie narodowości. Nie jest on przecież za bardzo czytany przez Turków, raczej zachód go czyta i docenia formę. Formę, która dla mnie jest przyciężkawa lub zbyt rozwlekła. Choć Śnieg i hm... o tych dzieciakach u babci bardzo dobrze mi się czytało. Nawet Muzeum było ok do połowy, zanim się tak strasznie rozwlekło. Natomiast felietony kapitalne. A co do innych. Próbowałeś Tarpinara? "Instutut regulacji zegarów" w porządku, ale "Spokojny umysł" absolutnie wymiata, polecam. Przypomina mi Mahfuza, mistrza nad mistrzami.

Książki

Dwakroć dziękuję ! Raz - za uwagi oraz wskazówki; dwa - że zamieściłaś na tym forum, a nie na fb-kowej mutacji. Tak naprawdę temat rzuciłem, aby sprawdzić, czy TwS jeszcze żyje.. Nie byłem latoś w Turcji, spragniony zatem jestem relacji innych, a tu posucha. To może Tarpinara znajdę?

Pamuk, TwS i cała reszta

No i proszę, tyle osób się zgłosiło - chyba jednak TwS jeszcze żyje ;) Co do Pamuka - to ja go osobiście nie trawię i nic na to nie poradzę... FB-kowa mutacja, no cóż, takie czasy, że tam większości osób jest łatwiej i wygodniej pisać - nie zmienia to faktu, że TwS pozostaje niezależny od innych nośników i rośnie w siłę!

Co fakt, to fakt. Pamuk jest

Co fakt, to fakt. Pamuk jest raczej ciężkostrawny, aczkolwiek 3 czy 4 jego książki przeczytałem. W zasadzie tylko do Stambułu czasami wracam - resztę sprzedałem dawno temu na allegro. 

Książki

Dzień dobry,

a ja bym chętnie przeczytała Czterdziesci zasad miłości, bo przyznam szczerze nie czytałam żadnej pozycji tej autorki.

Napisz proszę jaka literatura Cię interesuje, to moze wymienimy się ksiazkami.

Pozdrawiam serdecznie.

Ewa

 

Książki

Ostatnio czytam o górach, fascynuje mnie temat himalaizmu, ale chyba wszystkie pozycje po polsku już przeczytałem... Napisz proszę na lukaszewski.r@gmail.com, pogadamy...

Książki

Hej, dziękuję za podanie adresu . Odezwę sie to porozmawiamy o książkach i podróżach o Turcji, bo czytałam Wasza relacje i bardzo mnie zainteresowała.

Pozdrawiam serdecznie,

Ewa

 

Do Ewy

Ożesz! Nienienie! Nie zaczynaj Safak od "40 zasad..." bo naprawdę juz nie będziesz chciała po nic sięgnąć. Połowa tej powieści to porażka, druga połowa czyli drugi wątek daje radę ze względów hm... poznawczych. A inne jej powieści są całkiem przyzwoitym czytadłem, jeśli przegadało się kilkadziesiąt godzin z Turkami i tęskni się za tymi spotkaniami przy herbacie, to "Bękart" albo "Pchli pałac" będą jak znalazł.

książki

Hej, nieco mnie wystraszyła, a czytałam dosyć fajne recenzje na internecie. Z chęcią sięgnę po zaproponowane przez Ciebie tytuły. Ja w tej chwili czytam Ahmet Umit Memento dla Stambułu, kryminalna opowieść. Czytając wędruje uliczkami wspaniałego Stambułu. Pozdrawiam serdecznie, Ewa

Zgadzam się co do '40 zasad'.

Zgadzam się co do '40 zasad'. Na okładce angielskiego wydania był cytat (mający zapewne zachęcić czytelników) mówiący o tym, że Safak może być następczynią Paolo Coehlo. I w przypadku tej książki to niestety prawda.

'Pchli pałac' był świetny. 'Bękart' imo pisany za bardzo pod tezę, i wyszła z tego taka trochę umoralniająca powiastka dla młodzieży, ale i tak czyta się dobrze.

Książki

Dziękuję za podpowiedź.  A tak nawiasem mówiąc podobały mi sie bardzo niektóre  książki

Paulo Coelho.

Szkoda, że nie promuje sie bardziej literatury tureckiej u nas, zazwyczaj większość zna na  ogół Pamuka. 

Pozdrawiam,

Ewa

 

Chętnie bym przeczytała

Chętnie bym przeczytała "Zabójcę z miasta moreli" jeśli można by było.

A jak byś chciała coś na wymianę to mogę coś fajnego poszukać w moim domu.