Ubezpieczenie samochodu w Turcji

Witam,

Wielkimi krokami zbliża się data naszej wyprawy do Turcji. Pierwszy raz jedziemy samochodem. Przejrzałem poprzednie wątki i nie znalazłem odpowiedzi na pytanie, czy istnieje możliwość dokupienia na określony czas ubezpieczenia AC i od kradzieży na teren Turcji. Zieloną kartę mamy, ale z tym dodatkowym ubezpieczeniem jeździłoby się z lżejszą głową. W przypadku większości ubezpieczycieli (w tym i naszego) oferują tylko AC w europejskiej części Turcji. Prześladuje mnie teraz koszmar, że przejeżdżam most na Bosforze i walę z rozpędem w barierkę a lata płacenia złodziejskich składek idą w...

Doubezpieczał się ktoś na Turcję albo może o tym słyszał?

 

Fora: 

ubezpieczenie autka w TR

od pierwszego wyjazdu 2009 - zawsze wystarczało u naszego "najstarszego" stażem ubezpieczyciela...

i nie ma u niego podzialu na część europejską i azjatycką...

nie podaję nazwy ale wiadomo o kogo tańcuje ...

Świetna wiadomość!

Co do ubezpieczenia, to nie wiem, bo nasz ubezpieczyciel (Aviva) nie chciał nam sprzedać AC na teren TR, ale nie należy być czarnowidzem. Natomiast niezmiernie mnie cieszą Twoje plany wyjazdowe i liczę, że podzielisz się tutaj z nami szczegółowym planem tej wyprawy!

Plany wciąż ewoluują. Niby

Plany wciąż ewoluują. Niby główne zręby są, ale i tak nie będę o nich pisał, co by nie zapeszyć. Na razie w miarę pewna jest pierwsza część plażowo-rekreacyjna no i dojazd rzecz jasna. Reszta się zmienia w zależności od humoru. Robię to zresztą świadomie, bo planowanie wycieczki sprawia mi nie mniejszą frajdę niż sama wyprawa. :)

Generalnie jednak to najpewniej z Twojego punktu widzenia, nasze wakacje będą raczej nudne. Nie jesteśmy przesadnymi wielbicielami antycznych pozostałości. Jak ognia unikamy na wakacjach dużych miast (wyjątkiem jest Stambuł, ale ten znowu jest na tyle wymagający, że trzy dni to byłoby mało, a na więcej nas nie będzie stać). Skupiamy się raczej na tym, by otaczały nas ładne pejzaże. Niemniej, o ile wrócimy cali i zdrowi, obiecuję zdać porządną relację. 

Sprawdzałeś w Compensie? Nie

Sprawdzałeś w Compensie? Nie przechodziłam co prawda takiech poszukiwań co do AC, lecz assistance samochodu, ale może to co napiszę, przyda się. Moje AC w Allianzie obejmowało kraje Zielonej Karty basenu Morza Śródziemnego, więc nie musiałam szukać dodatkowego, ale przed wyjazdem do Turcji w 2012 przeszłam niezłe schody szukając assistance samochodu na azjatycką część Turcji, ponieważ Allianz nie wiedział, czy w części azjatyckiej daje ochronę ubezpieczeniową w zakresie assistance:) Serio.  Lekko nie było z tego względu, że ubezpieczyciele zasadniczo odeszli od możliwości nabywania assistance poza pakietem, było kilka wyjątków, ale albo były wątpliwości co do zakresu terytorialnego ochrony albo pewność, że tylko europejska część Turcji. Ostatecznie udało się znależć assistance do kupienia osobno w Compensie, choć sam produkt nie miał w nazwie "assistance", ponieważ tej nazwy używają tylko do produktu w pakiecie, o ile dobrze pamiętam nazywało się to "Pomoc 22022".Skoro Compensa, w odróżnieniu od większości ubezpieczycieli, była wówczas otwarta na możliwość nabycia assistance samochodu poza pakietem, może podobnie nie robią problemów z AC.

W ówczesnym szale poszukiwań tego nieszczęsnego assistance  doszłam nawet do etapu zapytań kierowanych do tureckich ubezpieczycieli:) Podstawowym minusem jest ewentualna droga sądowa w Turcji, ale do tej pory jestem pod wrażeniem poziomu tych kontaktów. Moje zapytania wychodziły około północy, odpowiedzi były wysyłane pomiędzy 7.00 a 7.30 następnego dnia:) Jedna z odpowiedzi została wysłana gdzieś koło południa i zaczynała się od przeprosin, że tak późno:) Dla porównania - polscy ubezpieczyciele w większości raczyli odpowiadać po 2-3 dniach:)

Dzięki za rady

Allianz nie sprzedaje na okresy krótsze niz rok, Compensa chyba nie ma azjatyckiej części Turcji (jeszcze tam zadzwonię), a PZU się wyceniło na 460 zł za miesiąc. Tak więc chyba najpewniej się nie ubezpieczymy.

Czerwiec

Planujemy jechać w czerwcu. Ze zdjęciami jest ten problem, że mam wielki talent do zdjęć niesztampowych, o nowatorskiej, nierozumianej przez nikogo, łącznie z autorem, estetyce. :) Niemniej będę się starać.