Syedra

Współrzędne GPS: 36.444500, 32.149700

Region: 

Ruiny antycznego miasta Syedra, położone nieopodal najpopularniejszego tureckiego kurortu czyli Alanyi, stanowią wyśmienity dowód na to, jak dużo ciekawych, zabytkowych miast pozostało do odkrycia w Turcji, nawet tak blisko od miejsca, gdzie co roku wypoczywają miliony wczasowiczów.

Łaźnie w Syedrze

Udowodniona przez badaczy historia miasta Syedra sięga VII wieku p.n.e. Osadnictwo na tym terenie trwało nieprzerwanie aż do XIII wieku n.e.

Łaźnie w Syedrze

Okres największego rozkwitu osiągnęła Syedra w II wieku n.e., kiedy to zbudowano mury obronne miasta, wyznaczające znaczący obszar na szczycie wzgórza. Szacuje się, że w tym czasie Syedrę zamieszkiwało 4,5 tysiąca osób.

Ruiny miasta Syedra

W późniejszych czasach miasto zajmowało mniejszą powierzchnię, a fortyfikacje zostały przebudowane tak, aby lepiej chronić mniejszy teren.

Gimnazjon w Syedrze

W zapisach historycznych Syedra po raz pierwszy pojawia się w I wieku p.n.e. Z 194 roku n.e. pochodzi natomiast list pochwalny, którego autorem był rzymski cesarz Septymiusz Sewer. Wychwalał w nim odwagę mieszkańców Syedry, dzielnie odpierających ataki piratów. W celu upamiętnienia tej pochwały treść listu została wykuta w kamieniu, który obecnie znajduje się w muzeum w Alanyi.

Widok na wybrzeże Morza Śródziemnego z łaźni w Syedrze

Najważniejszymi budowlami, które zachowały się w lepszym lub gorszym stanie do naszych czasów, są imponujące łaźnie, gimnazjon, ulica kolumnadowa, pięć cystern na wodę, świątynia antyczna, kościół bizantyjski oraz warsztat tłoczenia oliwy. Po starożytnym teatrze nie pozostało prawie nic. Nadal widoczne są natomiast ruiny domów oraz warsztatów z okresu rzymskiego.

Fundamenty świątyni w Syedrze

Ciekawostką jest jaskinia, w której odbywały się chrzty. Była ona ozdobiona freskami, których fragmenty nadal można dostrzec na jej ścianach.

Widok na wybrzeże Morza Śródziemnego

Informacje praktyczne

W 2013 roku wstęp na teren Syedry był oficjalnie płatny. Cena biletu wstępu wynosiła 5 TL, ale podczas naszej wizyty nie zastaliśmy sprzedawcy biletów.

Parking i budka biletowa pod Syedrą

Teren ruin nie jest ogrodzony, więc można swobodnie wędrować po antycznym mieście. Trzeba jednak uważać na urwiska oraz bujną, kolczastą roślinność, o którą można pokaleczyć nogi.

Gimnazjon w Syedrze

Dojazd: 

Ruiny Syedry położone są na szczycie wzgórza Asar, na wysokości około 400 metrów n.p.m. Administracyjnie teren ten należy do wioski Seki, w dystrykcie Alanya.

Kierunkowskaz do Syedry

Do Syedry nie dociera transport publiczny, nie są też organizowane wycieczki z miejscowych biur podróży. Jeżeli chcecie odwiedzić to zapomniane miasto antyczne, musicie dysponować własnym lub wynajętym samochodem, lub też zdecydować się na dość długi spacer pod górę.

Opcja samochodowa wymaga pewnego kierowcy oraz braku lęków związanych z jeżdżeniem po wąskich, nieutwardzonych drogach. Od centrum Alanyi należy przejechać 20 km nadmorską trasą D400 w kierunku wschodnim. Na dwudziestym kilometrze należy odbić od wybrzeża, zgodnie ze wskazaniami brązowego kierunkowskazu. Po przejechaniu dalszych 5 km pod górę, należy skręcić w lewo i pokonać ostatni 1,5-kilometrowy odcinek aż na zaskakująco dobry parking pod ruinami Syedry. Droga na tym odcinku jest bardzo słabej jakości, wąska, kręta i pełna dziur oraz sporych kamieni.

Łaźnie w Syedrze

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: