Brutalne próby powstrzymania protestu Istanbul - sytuacja jest poważna!

Witam wszystkich!

Chciałbym zacząc dyskusję oraz wspólnie z innymi użytkownikami podjąć działania w celu informowania ludzi o tym co obecnie dzieje się w Stambule.
Streszczając całą sytuację - zaczęło się od pokojowego protestu w obronie parku Taksim Gezi Parkı przed jego degradacją na rzecz centrum handlowego oraz innych inwestycji biznesowych. Na miejscu pojawiły się uzbrojone oddziały policji, które zaczęly stosować przemoc wobec ludzi, oddając do nich strzały z broni gazowej oraz rozpylając gaz z zakazanych na terenie UE bomb typu Agent Orange (edit: nadal czekamy na potwierdzenie tej informacji) - silnie toksycznych dla ludzi jak i środowiska.

Obecnie na ulicach Stambułu, w okolicy placu Taksim, oraz w wielu innych dzielnicach zgromadzonych jest setki tysięcy ludzi wyrażających sprzeciw dla faszystowskich praktyk obecnego rządu. Nestety policja niczym psy gończe nadal używa gazu w przerażających dawkach zatruwając własnych rodaków. Obecnie mówi się o ponad 1000 osób rannych oraz kilku zabitych.

Protestujący proszą o pomoc zwykłych ludzi jak my w celu zwrócenia uwagi świata na te przerażające wydarzenia. Tureckie media są cenzurowane, ograniczany jest dostęp do internetu, plac taksim pozbawiony jest pradu, oraz występują problemy z łącznością telefniczną.

Zwracam się do Was z apelem o udostępnianie tej informacji wśród Waszych znajomych a także w każdy inny możliwy sposób. Wszyscy jesteśmy zgromadzeni na tej stronie ponieważ w jakiś sposób fascynuje nas ten piękny kraj, teraz mamy okazję aby wesprzeć jego mieszkańców, nas to nic nie kosztuje, a im więcej ludzi zdaje sobie sprawę z powagi tej sytuacji tym lepiej!

Polubcie na facebooku profil "Occupy Gezi" są tam publikowane na bierząco informacje, zdjecia i filmiki.

Tutaj relacja telewizji RT

http://rt.com/news/istanbul-park-protests-police-095/

Fora: 

Cel

Ogólnie nie jest moim celem zagłębianie się w szczegóły sytuacji politycznej i nastawienia ludzi wewnątrz Turcji. Postaw się na miejscu mieszkańców, którzy wyszli do parku organizując pokojową manifestacje, a zostali potraktowani jak bandyci. To było jak reakcja łańcuchowa, gdyż wydaje mi się że spora część społeczeństwa nie jest zadowolona ze sposobu w jaki obecny rząd forsuje swoje cele. Co zresztą widać jak na obrazku, a drugą sprawą jest to że głównym źródłem informacji dla mas nadal są media kontrolowane przez rząd, większość poglądów kreowana jest przez telewizję. U nas jest to samo. Ludzie dostają te informacje, które są na rękę ekipie przy korycie. Gdzie jest to poparcie dla rządu? Może wśrod owych grup ustawionych przez działaczy partyjnych, które dostały flagi do ręki i nawet nie wiedziały jakie slogany mają skandować? Nie zamierzam dyskutować na temat przyczyn, w miarę możliwości będę się starał tłumaczyć oświadczenia i newsy prosto z Turcji bo to jest dla mnie najważniejsze, a sytuacja znowu jest bardzo napięta - "baca" wrócił i póki co to nie widać spokoju na ulicach...

Strony