Promy Grecja - Turcja

Wybieram sie na objazd wokół M.Egejskiego. Interesuje mnie czy na poczatku maja bez problemu dostane bilet na prom z Samos do Kusadasi albo Chios do Cesme na 1-2h przed odpłynieciem promu. Problem w tym, ze chciałbym połynąć z samochodem ;-).

Fora: 

Prom Chios-Cesme

Tym promem płynęłam, chociaż bez samochodu. Na początku maja promy kursują, chociaż nie koniecznie codziennie (tzw. niski sezon), dodatkowo należy przygotować się na niespodzianki związane z pogodą (raczej nic się nie powinno stać, ale tak się przewoźnik zastrzega). Natomiast 1-2 godziny przed odpłynięciem promu wydaje mi się zbyt krótkim czasem, tym bardziej, że trzeba jeszcze przejść przez kontrolę paszportową, odprawę celną itd. W końcu przekracza się granicę UE. Polecam info (po angielsku) na stronie http://ferries-turkey.com

Dzieki. Teraz zmieniła mi

Dzieki. Teraz zmieniła mi sie opcja. Tzn płyniemy z Turcji do Grecji. Byłas może na wyspach koło Ayvalik? Jakiej mozna spodziewać sie temp w M.Egejskim na przełomie kwietnia/maja?

Temperatury w morzu

Szacunkowo temperatury wody w tym okresie to żadna rewelacja, tak około 18-19 stopni, woda nie zdąży się jeszcze nagrzać po zimie. Na wyspach koło Ayvalık nie byłam, zresztą sama miejscowość na pierwszy rzut oka nie przypadła mi do gustu, więc ruszyłam szybko dalej. O wiele lepsze wrażenie zrobiło na mnie Çeşme, no i tam wróciłam w zeszłym roku. Bilety w Çeşme na Chios można kupić bez problemu, biura sprzedaży są naprzeciw punktu informacji turystycznej, można też od razu rezerwować prom dalej, na trasie Chios-Pireus. Trzeba się tylko przygotować na szok finansowy (jak przy każdej przeprawie promowej Turcja-Grecja). Krótki rejs na Chios (1 godzina) to koszt porównywalny z całonocnym rejsem z Chios do Pireusu. Acha, przeprawa z Çeşme była tańsza niż z Ayvalıku.