Z której waluty najlepiej korzystać w Turcji - Antalya?

Witam :)

Nie jestem pewny na jaką walutę wymienić złotówki. W Turcji można płacić w trzech walutach: liry tureckie, dolary amerykańskie i euro. Mnie się wydaje, że najbezpieczniej będzie płacić w lirach, ponieważ teoretycznie nigdzie nie będzie problemu z ich przyjęciem. Czy jak zamienię na euro, to także nie będzie problemu? Czy płacąc w euro nie wyjdę na tym stratny, ponieważ i tak kasa zostanie zamieniona na liry na moją niekorzyść?

Fora: 

Waluta

Piszesz, że "W Turcji można płacić w trzech walutach: liry tureckie, dolary amerykańskie i euro."

Nie jest to prawdą, gdyż jedyną oficjalną walutą tego kraju pozostają liry tureckie. Pozostałe waluty przyjmowane są jako środek płatniczy w kurortach turystycznych, w dodatku nie we wszystkich punktach sprzedaży.

Wybór waluty (euro lub dolary) nie jest istotny, w Turcji wymienisz je wg kursów dnia w kantorach, bankach lub na poczcie na liry lub zapłacisz w danej walucie, o ile ją przyjmą. Wymiana jest absolutnie niekłopotliwa.

Polecam zapoznanie się z FAQ:

Jaką walutę zabrać?

oraz Gotówka czy karta?,

jak również z tekstem Waluta i targowanie się.

Najlepiej jednak liry?

"Pozostałe waluty przyjmowane są jako środek płatniczy w kurortach turystycznych, w dodatku nie we wszystkich punktach sprzedaży"

Ale płacić można, czyli dobrze napisałem ;)

 

Według mnie lepiej zawsze mieć walutę, która jest ich oficjalną. Mam obawy co do wymiany pomiędzy walutami już na miejscu, a co dopiero w przypadku trzech.

 

Nie jest przypadkiem tak, że przyjmują wszystkie trzy waluty, ale w efekcie i tak przeliczają na liry (dolary, euro), co może być dla nas bardzo niekorzystne, bo handarze naliczają swój kurs, który jest całkowicie inny od prawdziwego?

Waluta raz jeszcze

Jednak najlepiej na miejscu płacić w lirach, tylko absolutnie nie należy ich kupować w Polsce, bo kursy w naszych kantorach są zbójeckie!

Sądzę, że najlepiej będzie, jeżeli w Polsce kupisz trochę euro (i tak trzeba mieć je w gotówce na wizę), a w Turcji w razie potrzeby wymienisz stopniowo na liry. Zapasów gotówki nie ma co tam wozić, mnóstwo punktów akceptuje karty płatnicze i jest to rozwiązanie najbardziej ekonomiczne.

waluta

waluta dowolna, ale nawet w banku przelicz "na oczach" kasjera, jeśli będziesz wymieniać.

Karta i liry

Podczas przeszło miesięcznego pobytu w Turcji wypracowałem system, że w marketach i w innych większych sklepach płaciłem kartą. Natomiast w bankomatach wypłacałem jednokrotnie większa ilość lirów, aby starczyło mi na dłuższy okres. Phantomiusz

Tylko liry

Można płacić w innych walutach, ale są problemy: nie ma na miejscu reszty, musi rozmienić itp. Najlepiej wypłacać liry z bankomatów. Nie pamiętam prowizji, ale nie jest duża, inaczej bym zapamiętał.

Co do waluty. Z

Co do waluty. Z doświadczenia:w hotelu-euro,w sklepach i lokalach dla turystów- dolaru,w sklepach dla miejscowch i środkach komunikacji publicznej (również w kolejkach turystycznych)-liry. Kupując złoto lepiej płacić zachodnią walutą (trzeba jednak znać kurs),można uzyskać lepszą cenę.