ramazan

Witam. Zamierzam we wrześniu wyjechać indywidualnie do Turcji i odwiedzić jej wschodnie regiony. Uświadomiłam sobie, że miesiąc ten pokrywa się z okresem muzułmańskiego postu. Mam w związku z tym pytanie: czy obowiązują jakieś specjalne zasady zachowania w tym czasie, jakie można zalecić turystom? Mniej więcej wiem na czym polega ten post, niemniej o ile przebywałaś w okresie ramazanu w Turcji, Twoje doświadczenia mogłyby być przydatne również dla innych. Pozdrawiam, Gosia.

Fora: 

Ramadan a turyści

Witaj,

byłam w Turcji w czasie ramadanu w zeszłym roku. W dużych miastach i kurortach jest on praktycznie niezauważalny, za wyjątkiem okolicznościowych wyprzedaży i ulotek promocyjnych w supermarketach :)

Na wschodzie kraju post jest bardziej przestrzegany i podróżnikom wypada uszanować muzułmanów, którzy poszczą. Co można zrobić? Przede wszystkim powstrzymać się od jedzenia, picia i palenia papierosów tam, gdzie jesteśmy na widoku. Nikt nie wymaga od podróżnych przestrzegania postu, ale uprzejmie będzie nie demonstrować tego, że możemy jeść, gdy inni poszczą. Lepiej spożywać posiłki np. w pokoju hotelowym. Oczywiście przed świtem i po zachodzie słońca nie ma z tym problemu.

Trzeba też pamiętać, że post powoduje pewną nerwowość u osób go przestrzegających (ciężko zachować świetny humor cały dzień nie pijąc ani kropelki wody...) Warto wykazać się większą niż zazwyczaj cierpliwością i łagodnością, aby nie zadrażniać dodatkowo spragnionych i głodnych Turków.

ramazan

Wiem, że ramazan rozpoczyna się 20 sierpnia. Czy trwa okrągły miesiąc ? Czy życzenia w związku z ramazanem należy wysłać na początku czy na końcu postu? I czy masz jakieś krótkie teksty z życzeniami z tej okazji? Pozdrawiam

Ramadan - życzenia

Ramadan trwa zazwyczaj 30 dni. Życzenia zazwyczaj składa się z okazji zakończenia postu, które jest obchodzone jako specjalne trzydniowe święto - Şeker Bayramı (Święto Słodyczy/Cukru).

Zwyczajowe życzenia składane w tym okresie to: "Iyi Bayramlar", "Şeker bayramınız mübarek olsun", "Bayramınız mübarek olsun", "Bayramınız kutlu olsun". Są to formułki grzecznościowe, które znaczą w przybliżeniu tyle, co w Polsce "Wesołych Świąt".

2010

Wiem, że w tym roku Ramadan trwa od 11 sierpnia do 9 września. Na które dni przypada zakończenie Ramadanu i trzydniowe święto słodyczy? Czy jest to po 9 września czy juz wcześniej? Pytam, bo będę w Turcji od 1 do 10 września.

już znalazlem

od 1 do 29 sierpnia http://www.turkeytravelplanner.com/Religion/ramazan_dates.html