paczka - prezent do Turcji

Cześć!

Chciałbym wysłać przyjaciółce do Stambułu prezent - książkę, bezpośrednio ze sklepu wysyłkowego amazon.com. Paczka będzie szła z USA do Turcji (chyba, przynajmniej zamówienie chcę złożyć na stronie amerykańskiej). Wartość ksiażki to 70 dolarów. I tutaj moje pytanie - czy wysyłając w ten sposób nowy przedmiot o takiej wartości nie narażę dziewczyny na konieczność zapłacenia cła lub jakichś innych opłat?

Pozrawiam wszystkich...:)

Fora: 

Paczki

Nie wiem jak z USA. Z Polski jak wysyłam to na deklaracji celnej (ten papier z przylepcem który nakleja się na paczkę) zaznaczam że to prezent. Nie deklaruj wartości bo z tym podobno są kłopoty. Sprawdź czy w formularzu amazona jest taka opcja (prezentu). Wszystkie paczki do tr są prześwietlane. Jak jest jedzenie to paczka siedzi na cle ok tygodnia (moje). No ale książki się nie je:)))

paczka-prezent

Dzięki za odpowiedź. W przypadku wysyłania poprzez sklep internetowy nie mam możliwości ingerencji w deklaracje celne a sklep na pewno poda wartość faktyczną książki. Znalazłem natomiast w internecie informację o zwolnieniu z cła przesyłanych do Turcji rzeczy o wartości do 75euro, ale jest to informacja niepotwierdzona. Bardzo pomogłoby mi, gdyby ktoś mieszkający w Turcji potwierdził, że faktycznie tak jest lub napisał jak to wygląda. Mogę jeszcze wysłać prezent poprzez Polskę (najpierw do siebie przesyłając) ale zabierze to więcej czasu...