Internet

Podrzucam problem z nadzieją rowiązania przez użytkowników TwS. Problem taniego internetu w Turcji, osiąganego za pomocą telefonu na kartę i tabletu. Czy jest to możliwe w kraju, gdzie oddzielne uregulowania są stosowane dla cudzoziemców? Bo oczywiście korzystanie z roamingu byłoby szalenie drogie, a kupienie najdroższej nawet karty i zamontowanie jej w tablecie zdecydowanie tańsze, przynajmniej tak mi się wydaje. Oczywiście telefony abonamentowe nie wchodzą w grę, czy zatem  jest możliwy internet na kartę?

 

 

Fora: 

Dobre pytanie...

...odpowiedzi osobiście nie znam. My kiedyś korzystaliśmy z kawiarenek internetowych, a przez ostatnie dwa lata zatrzymywaliśmy się w hotelach/domach nauczyciela, gdzie internet był 'w powietrzu' gratis, tj. w cenie noclegu. W przypadku kamperowców to oczywiście nie jest rozwiązanie :(

Internet

Nie chodzi o kamperowców tylko, bo oczywiście każdy gdzieś znajdzie kafejkę internetową czy hotel z wi-fi. Ale zasięg sieci komórkowej w Turcji jest imponujący i byłoby fajnie zachwycać się jakimś miejscem "w terenie" i mieć możliwość podbicia swojego zachwytu szerszą informacją jaką niesie bogactwo internetu. Natomiast nie spotkałem się z dostępną siecią wi-fi w miejscach i obiektach turystycznych rozumianych jako miejscowość. W efekcie netbook na niewiele mi się przydał. A miałem nadzieję swoje relacje na bieżąco zapodawać..

nie ma absolutnie żadnego

nie ma absolutnie żadnego problemu z wykupieniem zarówno telefonu na kartę, jak i internetu na telefon. W tej kwestii uregulowania dla cudzoziemców, jak i obcokrajowców są identyczne. Różnice pojawiają się dopiero w momencie kupna numeru na abonament.

Jedno i drugie w Turcji jest bardzo tanie, ogólnie dostępne dla wszystkich, w tym celu należy się udać do jednego z operatorów - Vodafone, Turcell lub Avea i wykupić stosowną opcję. 

Problem może jedynie pojawić się w przypadku używania karty tureckiej w aparacie kupionym poza granicami Turcji - dopiero po 20 dniach- ale o tym jest już w innym wątku - blokada telefonu. 

Telefon

Szanowna Pani, czy to znaczy, że tablet z 3G (albo smartfon, albo telefon) musi być kupiony w Turcji? To ważna informacja dla potencjalnych użytkowników.   No i bardzo dziękuję Pani za wyjaśnienie problemu (przynajmniej w dużej części)

 

Dotyczy też niestety tabletów itp.

Wszelkich urządzeń z modemami posiadającymi numer IMEI (identyfikującym sprzęt typu telefon czy modem). Na podstawie tego numeru blokowane są sprzęty wwożone do Turcji z zagranicy....

Niestety rejestracja nie tyle

Niestety rejestracja nie tyle czasochłonna (mi to zabrało może w sumie 1-2 godziny) co kosztowna. 115 tl piechotą nie chodzi :-/ A i szereg obwarowań przy tym. 
Wydaje mi się że obowiązek rejestracji dotyczy wszystkich produktów które posiadają nr IMEI, czyli pewnie tabletów też... Po paru dniach od wjazdu na teren Turcji dostaje się SMSa z informacją o potrzebie rejestracji.

Ale wracając do tematu czyli internetu. Może miałam szczęście, ale jakoś podczas podróży po Turcji z wifi problemów nie miałam. Wydaje mi się że to najlepsze rozwiązanie kosztowo, bo zawsze np. wieczorem po przybyciu do apartu/hostelu itp. można się połaczyć z siecią. Często wifi jest też w knajpkach, restauracjach - wystarczy poprosić o hasło, raczej Turcy nie robią problemu klientom.
Można też kupić internet pod USB któregoś z tureckich operatorów ale to jest jednak kosztowne (jeśli ma być bez umowy). Sama studiowałam ten temat i okazało się nieopłacalne np. na 1 miesiąc. Także polecam szukać noclegów pod kontem darmowego wifi :))

Brak rejestracji

Czy - jak się kupi turecką kartę (za okazaniem paszportu) i włoży do polskiego telefonu, nie zgłoszonego na granicy, to czymś się ryzykuje, poza zablokowaniem karty po 2 tygodniach?

Nam nic nie zrobiono...

...tylko tego telefonu już w Turcji nie będziemy używać... Ale kto to wie, czy oficjalnie jest jakaś grzywna?

oficjalnie informuję, że

oficjalnie informuję, że całkowity koszt rejestracji kosztuje 115+30 TLY =145 TLY i takową rejestrację można wykonać raz na dwa lata.