Hindustan

Wywołany do tablicy potwierdzam: wróciliśmy z 24 dniowej podróży po Indiach. Wróciliśmy zmęczeni, zniesmaczeni, z przeświadczeniem, że nigdy więcej i z jeszcze większą pewnością, że "Malatya jest najpiękniejsza. (z tą Malatyą to problemat jak ze Słowackim w "Ferdydyrke", nieprawdaż?) A już Polska to piękny i bogaty kraj. Podobnie jak wielu młodych turystów, z plecakami na garbach, przemierzyliśmy Rajastan, odbyliśmy pielgrzymkę do Taj Mahal, a na koniec odpoczęliśmy pod palmą w Goa. Od amerykańskich, japońskich i anglosaskich turystów w goretexowych butach trekingowych odróżniały nas sandały i zawzięte targowanie się o wszystko. Od rosyjskich - nic, więc na Goa uchodziliśmy za ruskich, czasem tylko prostując co dociekliwszych. Nasz szkolny angielski nie pozwalał zrozumieć pospolitych Hindusów, którzy często pytali nas: do you speak english? (Odpowiadalem Wałęsą: Yes, I don't.) I to było jedyne zrozumiałe zdanie, dalej było w tym ich śmiesznym narzeczu, z intonacją jakby japońską, trudne do odgadnięcia. Jakoś dawałem radę porozumieć się z obcokrajowcami oraz miejscowymi "lepiej wykształconymi, z dużych ośrodków" i dzięki temu zaplanowana trasa zostala zrealizowana.   Związek tej wycieczki z Turcją jest taki, że lecieliśmy z Warszawy Turkish Airlines, z przesiadką w Stambule, do Mumbaiu i z powrotem tak samo. W tamtą stronę zobaczyliśmy z góry Turcję europejską oraz port lotniczy w Stambule, natomiast w drodze powrotnej oglądaliśmy Anatolię z wysokości 10 km, prawie jak na patelni, a w drodze do Warszawy fajnie było zobaczyć z góry Istambuł i wybrzeże Morza Czarnego, bo po wejściu nad Bułgarię chmury zasłoniły widoki, co potwierdza moją opinię o tym kraju :)

Ponieważ leciałem z TA po raz pierwszy, to miałem też pierwsze dobre wrażenia, które opiszę w oddzielnym wątku, jeśli Admin pozwoli, lub dopiszę do oficjalnie istniejącego, jeśli tak nakaże :)

 

 

Fora: 

Cieszę się, że wróciliście!

Co do opisu TA, to zrobisz, jak uważasz -albo oddzielny wątek, albo też kontynuacja tego :) Z moich doświadczeń, to dobrze w tych liniach karmią. Jeżeli macie jakieś zdjęcia z Hindustanu, to też chętnie pooglądamy, w końcu mamy na TwS-ie również forum poświęcone krajom innym niż TR :P A Malatya najpiękniejsza jest i basta, dla nas to aksjomat, chociaż jako motto portalu już obecnie ukryty. Wrażenia z lotniska Ataturka w Stambule wkrótce odświeżę i mam nadzieję, że zrelacjonuję na TwS-ie...