Herbaciany temat

Tyle wiem, że juz nic nie wiem:) Przypomniał mi sie smak tureckiej herbaty i od razu poleciałam zaparzyć Caykur - Rize (turist cayi), którą przywiozłam 2 lata temu z Turcji. Jednak to nie to samo :((

Wiem, ze tam parzy sie herbate jakoś specjalnie w dwóch dzbanuszkach.. musze sobie takie koniecznie przywieźć. I teraz pytanie: czy wystarczy jak kupie takie proponowane na bazarach, w sklepach dla turystów? Ja nie jestem jakoś wymagająca, wystarczy mi mały zestaw na 3,4 herbaty..

Tam widziałam w opisach nt herbaty zamieszczone fotki przez Ize i są pokazane różne dzbanuszki. Mam nadzieje, ze takie będą dobre??

I może jakiś szczegółowy przepis jak parzyć w tych dzbanuszkach? A czy na kuchence gazowej można to postawić?

Fora: 

Turecka herbata

Kasiu, jak parzyć herbatę po turecku opisałam już tutaj: http://www.turcjawsandalach.pl/content/herbata

Dzbanki do parzenia tej herbaty też tam są na zdjęciu, ja swoje kupiłam w supermarkecie Migros, takie z bazaru też będą ok. Unikałabym sklepów dla turystów, bo ceny będą tam wyższe, a jakość zapewnie niekonieczne :(

Zapewne chodzi o ten

Zapewne chodzi o ten fragment : "Turcy przygotowują herbatę w specjalnym dwupoziomowym naczyniu, nazywanym demli. W dolnej części gotuje się wodę, a w górnym - praży na sucho liście herbaty. Następnie dolewa się wrzącej wody do górnej części. Po dwudziestu minutach zaparzania na wolnym ogniu herbata jest gotowa. Napar z górnej części nalewa się do szklaneczki, uzupełniając wodą z części dolnej, tak, aby uzyskać pożądaną moc napoju. " Te 20 minut to jest łącznie z prażeniem na sucho liści herbaty w górnym dzbanuszku?? Jak długo prażyć na sucho te liście herbaty? Można tak postepować z jakakolwiek turecką herbatą sypaną?? Rozumiem, że można to postawić na gazie?

Parzenie herbaty

Na sucho należy prażyć kilka minut, zaparzanie na mokro powinno trwać około 20 minut. Herbata dowolna, sypana. Tak, można całość postawić na zwykłej kuchence gazowej.

Bardaszki

Mam takie bardaszki :)) Przywiozłam sobie ostatnio jak byłam na Bodrum..

Aż mnie przy kontroli bezpieczeństwa zatrzymali i zajrzeli do bagażu podręcznego :))

Kasia