Banki, Konta, Przelewy, Erasmus Aksaray

Witam serdecznie wszystkich użytkowników

Bardzo cieszę się, że udało mi się znaleźć taki obfity w informacje portal jak ten.

W lutym wyjeżdżam na Erasmus do miasta Aksaray, jestem na etapie zdawania sesji egzaminacyjnej i planowania wyjazdu :) Było by mi niezmiernie miło usłyszeć kilka porad i odpowiedźi na moje pytania, otóż:

1. W którym polskim banku najbardziej opłaca się założyć konto w Euro na które uczelnia wykona mi przelew? Mam na myśli opłaty głównie przy wypłacaniu gotówki w Turcji. Z jakich bankomatów korzystać?

2. Posiadam konto w złotówkach w Mbanku, czy ktoś zakładał tam drugi rachunek tylko ,że w Euro? Jakie macie odczucia. Gdzie wypłacać pieniądze?

3. Pytanie do studentów: Gdzie wy zakładacie konta i czemu?

 

Jeżeli odpowiedź na moje pytania znajduje się już na forum będę wdzięczny za linki. Pozdrawiam Marek

 

Fora: 

erasmuse

Polecam ci bank zachodni wbk. Niewiem jak jest teraz ale za czasów mojego Erasmusa się opłacało. Pozdro , enjoy your Erasmus time 

Mbank

ja i moi znajomi mieliśmy konta w euro w Mbanku i obyło się bez problemów. W Turcji wypłacaliśmy we wszystkich bankomatach oprócz biało - zielonych. nazwy biało zielonego banku nie pamiętam, ale tak owe są 2 czy 3. Jeden z tych banków pobierał sporo większą prowizję niż  pozostałe i dla pewności omijaliśmy wszystkie bankomaty w tym kolorze :P 

Konto

Cześć, właśnie jestem na Erasmusie w Stambule. Jeżeli masz już konto w mBanku to myślę, że najlepiej będzie założyć to w Euro. Możesz to zrobić przez internet, zajmuje to tylko chwilę. Można wypłacać bez porowizji we wszystkich tureckich bankomatach. Nie wiem jak w będzie w Aksaray, ale w Stabule nie ma problemów ze znalezieniem bankomatów, z których można wypłacić Euro. To jest najbardziej opłacalne, ponieważ przy wypłacaniu w lirach przewalutowanie jest po gorszym kursie niż w kantorach.

ale potem musisz płacić

ale potem musisz płacić prowizę przy wymianie waluty więc wychodzi na jedno niemal. Najbardziej opłaca się płacić kartą.

Nie wiem gdzie byliście, ale

Nie wiem gdzie byliście, ale w Stambule jeszcze nie spotkałem kantoru z prowizją:) A różnica w kursie bywa duża. Generalnie karta mBanku pozwala wypłacać bez prowizji we wszystkich bankomatach.