Ankara - Gruzja, czyli co warto zobaczyć po drodze?

Planuję w przyszłości wybrać się do Gruzji. Wiem jednak, że po drodze jest wiele wspaniałych miasteczek tureckich. Pytanie, w których z nich się zatrzymać? Jaki transport wybrać - autokar czy pociąg? Może ktoś z Was odbył już taką podróż, zna mniej więcej koszta takiego wypadu oraz najwygodniejsze połączenia? (czas trwania ok. 9 dni, max 14 dni)

Fora: 

witaj

Byłam w obu krajach,ale niestety nie za jednym razem i wsch Turcja jest mi nieznana. Jednak będąc w Batumi spotkałam ludzi którzy przyjechali tam właśnie z Turcji i później tą samą drogą wracali. Wszyscy korzystali z przewozów autokarówych. Na dworcu autobusowym w Batumi jest pełno biur oferujących takie przewozy a standard autokarów turecki-a nie gruziński ( co jest duuużym plusem). Na pewno jest połączenie Ankara-Batumi,ale odnośnie zwiedzania wsch Turcji po drodze to już nie doradzę.

Ankara i Gruzja...

jeśli już chęć zobaczenia Gruzji to trzeba szybko skoczyć - najlepiej busem - na Turcję zabraknie czasu...

chyba przyjdzie poradzić się na kaukaskich forach...

Ankara - Gruzja

W Turcji oczywiście autobusy (pociągi, we wschodniej Turcji prawie nie istnieją) bo można jeździć od miasta do miasta. Którego? Trzeba wybrać trasę, albo przez Erzurum (przez środek Anatolii),albo przez Samsun i nad morzem Czarnym. Ponieważ odległości pomiędzy interesującymi miastami są przeważnie duże, "przeskakiwanie" zajmie dużo czasu.
Doświadczenie mojej wrześniowej wyprawy kamperem podpowiada, że na trasie nadmorskiej do zwiedzania nie ma wiele, chociaż widoki, krajobrazy, klimat dają wiele przyjemności. Jazda nadmorską autostradą jest wygodna i obfituje w "ochy", natomiast interesujących "staroci" niewiele, zatem wszystko zależy od preferencji.
W interiorze wschodniej Anatolii miejscowości turystycznych lub choćby interesujących, dla których warto poświęcić dzień jazdy, jest niewiele. W centralnej - więcej.Wszystkie znakomicie opisane na TwS. Na postoje wybrałbym:
Trasa nadmorska: Sungurlu, Amasya, Samson, Trabzon, granica (Batumi).
Trasa centralna: Sungurlu, Amasya, Tokat, Sivas, Erzurum, Kars (Ani), granica (Posof) Niestety, nic nie wiem o połączeniach autobusowych, cenach za  nie itp, ale na pewno są, autobusy liniowe są luksusowe, a dolmusze chodzą wszędzie. Zwiedzanie Turcji, w sandałach czy busem, warte jest wyrzeczeń i kosztów. Powodzenia!

Wielkie dzięki!

Za wnikliwą analizę trasy, popartą bardzo świeżymi doświadczeniami. Mnie osobiście właśnie ze względu na mało 'staroci' trasa nadmorska mniej się podobała.

Ankara - Gruzja

9-14 dni to czas całej wyprawy, łącznie z Gruzją, czy tyle przeznaczasz tylko na Turcję?

Zdecydowanie autokar, więcej połączeń.

Ja z pewnością na takiej trasie wybrałabym Trabzon. 

 

 

 

www.rodzynkisultanskie.blogspot.com