Ambasada turecka - wyjazd nieletniego

Mam taki problem czy osoba niepełnoletnia np: 15,16 lat może wyjechać na wakacje na własną rękę z opiekunem pełnoletnim ( ale nie rodzicem lecz z siostrą ). Czy trzeba załatwiać zaświadczenie w ambasadzie Tureckiej zaśiwadczenie że rodzic wyraża zgodę na wyjazd - i to przetłumaczone na język Turecki za opłatą ? Ile to może kosztować i jak długo to trwa? Jest moze możliwość uniknięcia takiego zaśiwadczenia? Jadę samolotem z jedną przesiadką. Bardzo proszę o odpowiedź gdyź nikt nic o tym nie wie, nigdzie nie mogę znaleść odpwiedzi na moje pytanie. 

Fora: 

Wyjazd nieletniego do Turcji

Informacje na ten temat podaje na swojej stronie www Biuro Radcy ds. Kultury i Turystyki Ambasady Turcji. Pozwolę sobie zacytować: "Jeśli dziecko poniżej 18. roku życia jedzie do Turcji z opiekunem, to rodzice dziecka zobowiązani są wystawić opiekunowi upoważnienie potwierdzone notarialnie i przetłumaczone na język turecki przez tłumacza przysięgłego uznawanego przez Ambasadę, a następnie poświadczone w Ambasadzie Turcji."

Tak więc w świetle prawa jesteś dzieckiem, nawet jeżeli masz 17 lat. Czy przepisy prawa mają odzwierciedlenie w rzeczywistości? Zapewne zdarzają się przypadki przymykania oka na podróże nastolatków, z dwóch powodów nie radzę ryzykować wyjazdu bez odpowiednich dokumentów, tym bardziej, że macie mnóstwo czasu na ich załatwienie.

Po pierwsze tureccy pogranicznicy mogą okazać się bardzo zasadniczymi służbistami i po prostu deportować z powrotem do Polski - szkoda zmarnować w ten sposób wyprawę.

Po drugie takie upoważnienie dla pełnoletniego opiekuna stanowi ważny dokument np. w przypadku, gdy trzeba podjąć decyzje dotyczące leczenia (odpukać, zawsze może się zdarzyć choroba lub wypadek). Co więcej, może wymagać ich ubezpieczyciel, który sprzedał polisę pokrywającą koszty leczenia za granicą...