2 wizy w paszporcie

Witajcie

 

Mam pytanie poniewaz wyjezdzam na praktyke studencka do Ankary

,wydali mi wize w ambasadzie do 27.03 natomiast ja zarezerwowalam bilet powrotny na 7.04 poniewaz chcialam pozwiedzac troche.

Z tego co wiem nie moge kupic po uplywie tego czasu wizy w ambasadzie polskiej w ankarze

22.01 wylatuje z Polski czy przy wieździe do Turcji moge wykupic wize turystyczna rowniez? Pomimo tego ze mam juz wize pracownicza w paszporcie?

Czy zna ktos moze inny sposob zeby rozwiazac ten problem ? :)

 

Pozdrawiam 

Fora: 

Ambasada polska jest od

Ambasada polska jest od dawania wiz polskich, a nie tureckich.

Wizy, jak wszędzie na świecie, można przedłużyć w miejscowym urzędzie. Wg strony konsulatu w Stambule właściwą instytucją jest Policja ds. Cudzoziemców. Patrz http://www.stambulkg.polemb.net/index.php?document=206

 

Dwie wizy w paszporcie nie powinny być problemem same w sobie - po prostu podstemplują Ci jedną, a druga pozostanie niewykorzystana. Ale jeżeli wiza pracownicza jest Ci potrzebna żeby móc tam pracować, to nie możesz wjechać na turystyczną.

Dziękuję za

Dziękuję za odpowiedz

 

Sytyacja generalnie wygląda tak "pracuję " odbywam praktyki do 25.03 natomiast bilet powrotny kupiłam na 4.04 zostawiłam sobie te kilka dni na zwiedzanie na liscie zapraszajacym równiez bylo napisane ze do 4.04 nie wiem dlaczego wystawili mi wize do 27.03 .. Dlatego najłatwiejszym rozwiazaniem dla mnie jest wykupienie wizy w dniu przylotu na lotnisku turystycznej ktora jest wazna 90 dni co rozwiazuje moje wszelkie problemy..Pytanie tylko czy wystawia mi taka wize skoro juz jedna przy przekraczaniu granicy pracownicza bede miała ?

 

nie wiem czy jest sens zakupu ikametu za 150 TL tylko dla tych 6 dni..  

Przedłużony pobyt

Podstawowe pytanie, które musisz sobie zadać, to czy wjeżdżasz do Turcji jako turysta czy jako pracownik? Piszesz o praktykach, więc raczej będziesz tam traktowana jako osoba pracująca - na wizie turystycznej mogą (ale nie muszą) spotkać Cię kłopoty...

Jeżeli zdecydujesz się jednak na zakup wizy turystycznej, to w Twoim paszporcie w momencie kontroli celno-granicznej będziesz mieć dwie niepodstemplowane wizy (wizę turystyczną kupuje się w osobnym okienku, przed kontrolą paszportową). Pytanie: którą wizę podstempluje pogranicznik? Nie liczyłabym na to, że ograniczy się do wbicia stempelka na otwartej przez Ciebie stronie, kontrole paszportowe są zazwyczaj skrupulatne, więc przekartkują cały paszport - więc zobaczą dwie wizy... Co zrobią? Nie wiadomo, może nic, a może - czekają Cię nieprzyjemności.

Jeżeli wjedziesz na wizie pracowniczej i przedłużysz sobie pobyt o te 8 dni (od 28. marca do 4. kwietnia) to musisz liczyć się z koniecznością zapłaty grzywny (od 50 do 100 TL za każdy dzień bez ważnej wizy na terytorium Turcji). Oczywiście grzywna bywa naliczana w stylu tureckim: czasami w ogóle, czasami bardzo wysoko. Dochodzi do tego zakaz ponownego wjazdu przez pewien czas na teren Turcji.

Dodatkowo, nie piszesz, do której części Turcji wybierasz się w ramach zwiedzania po zakończeniu praktyk. Zawsze istnieje ryzyko kontroli paszportowej podczas Twojego pobytu, a zwłaszcza podróży. Ryzyko to znacząco rośnie im dalej na wschodzie jesteś... Jeżeli podczas takiej kontroli nie będziesz miała ważnej wizy, to czekają Cię kłopoty (w pewnych regionach kraju dość poważne).

Wybieram się do

Wybieram się do Ankary

 

Więc co powinnam w tej sytuaci zrobic ?  Pozostaje mi tylko wykupienie ikametu na te kilka dni? Moge to zrobic w Ankarze? , i czy jest to stosunkowo drogie ?

Po prostu wjedź do Turcji z

Po prostu wjedź do Turcji z tą wizą pracowniczą, którą masz. Jak rozumiem, będziesz siedziała w Ankarze przez 3 miesiące, więc masz mnóstwo czasu żeby zlokalizować właściwy urząd i załatwić sobie przedłużenie wizy.