Św Mikołaj

Sensacja dnia! Oczywiściew w Onecie, bo takie rzeczy tylko w Onecie :)))

 

 

Archeolodzy twierdzą, że odnaleźli w Turcji grób świętego Mikołaja

 

Od wielu lat toczy się spór o miejsce pochówku szczodrego świętego. Do tej pory uważano, że w 1999 roku grób biskupa został przeniesiony do włoskiego miasta Bari. To właśnie tam znajduje się bazylika św. Mikołaja. Jednak zdaniem naukowców z Antalya's Monument Authority grób św. Mikołaja znajduje się pod starożytnym kościołem w Demre w południowej Turcji.

Tak spektakularne wieści szybko się rozchodzą. Na miejsce odkrycia już przybywają pierwsze grupy zaciekawionych turystów.

(RC)

Ciekawe, co na to Turkish Archaeological News?

Fora: 

Turkish Archaeological News

Turkish Archaeological News pisało o tym 3 dni temu... Jak zwykle jest jak w dowcipie o rozdawaniu samochodów na Placu Czerwonym ;) Na razie stwierdzono, że pod kościołem jest krypta, w której być może jest ktoś pochowany. Cała reszta to czysta spekulacja i wabik na turystów, których tak bardzo Turcji ostatnio brakuje.

Św. Mikołaj

O jakości tej sensacji świadczy podanie roku 1999 jako daty przeniesienia szczątków biskupa Myry do włoskiego Bari. Pomijając oczywistą pomyłkę, to przeniesienie szczątków (eufemizm, bo była to zwykła kradzież) świadczy, że był grób (krypta w Myrze, obecnie Demre. Więc gdzie tu miejsce na nowo odkryty grób świętego?

Św. Mikołaj

Tymczasem relikwie św. Mikołaja po raz pierwszy od 930 lat opuściły Bari i od 20 maja do 28 lipca przbywały w Rosji - do 13 lipca w Moskwie (gdzie uczcił je m.in. Putin), potem w Sankt Petersburgu, w soborze Aleksandra Newskiego. Tłumy tam były tak wielkie, w tym wielu chromych, inwalidów, kalek, żeśmy nie mogli wejść ani do Ławry, ani na cmentarz Łazarza.