Region:
Autorką tekstu i zdjęć jest Agnieszka Klamborowska.
Wioska Matematyków Nesina (tr. Nesin Matematik Köyü) to mała osada niedaleko wybrzeża Morza Egejskiego, której około połowę stanowią gaje oliwne. Jest własnością Fundacji Nesin i znajduje się 1 km od wioski Şirince. Usytuowana na zboczu wzgórza, pełna zieleni, jest miejscem poświęconym królowej nauk – matematyce.
Wioska Matematyków została wybudowana w 2007 roku z inspiracji tureckiego pisarza i polityka – Sevana Nișanyana oraz Aliego Nesina – syna słynnego tureckiego pisarza i matematyka – Aziza Nesina. Ali, który posiada doktorat z matematyki Uniwersytetu Yale i który założył wydział matematyczny na Uniwersytecie Bilgi w Stambule w 1995 roku, chciał stworzyć miejsce, w którym uczniowie mieliby warunki do nauki i głębszego zrozumienia tego, czego nauczał. Zauważył on, że w pełnym bodźców świecie uczniom ciężko walczyć ze swoimi uprzedzeniami do tego przedmiotu i z brakiem koncentracji.
W wiosce nie ma telewizji, a korzystanie ze współczesnych mediów jest ograniczone. Nie można zakłócać ciszy muzyką i krzykami. Nie znaczy to, że nie ma tu dogodnych warunków – jest elektryczność, ciepła woda i wi-fi.
Niezwykły urok tego miejsca dopełnia głośny śpiew cykad oraz wszechobecna zieleń. W krajobraz też doskonale wpisuje się styl wybudowanych domów. Proste, kamienne domki są schronieniem dla wykładowców, nauczycieli i studentów. Obecnie mogą one pomieścić około 150 osób, a kolejne kilkadziesiąt miejsc noclegowych w namiotach pozwala organizować wiele wykładów na raz.
Większość zajęć odbywa się w miesiącach letnich, natomiast wiosną i jesienią organizowane są zajęcia dla grup szkolnych. W miejscu tym goszczą nie tylko studenci i uczniowie z Turcji, ale także grupy z Europy, np. studenci Uniwersytetu Cornell. Fundacja Nesin zaprasza też na wykłady najwybitniejszych matematyków z całego świata.
Fundacja Nesin utrzymuje się z darowizn i pracy wolontariuszy. Została założona w 1972 roku, podjęła opiekę nad dziećmi, których rodziny nie są w stanie zapewnić im wykształcenia. Podstawą utrzymania fundacji są zyski z praw autorskich do utworów Nesina. Oprócz patronatu nad Wioską Matematyków, planowana też jest budowa dwóch innych wiosek, poświęconych odpowiednio filozofii i sztuce.
Ze wzgórza można zobaczyć też zaprojektowany i wyrzeźbiony w piaskowcu przez Sevana Nișanyana potężny grobowiec wzorowany na grobowcach likijskich monarchów.
Na terenie ośrodka znajduje się mała restauracja, piękna wieża widokowa oraz imponujących rozmiarów biblioteka z antresolą. Kamienne uliczki prowadzą do kilk auli i sal wykładowych na świeżym powietrzu. Miejsce to można swobodnie zwiedzać, wstęp jest darmowy, wszyscy są przyjaźni odwiedzającym, jednak trzeba dostosować się do panującego tu regulaminu – zachować ciszę i nie przeszkadzać podczas wykładów.
Więcej informacji o szkoleniach i samym miejscu znajduje się na oficjalnej stronie internetowej.
Jak dotrzeć?:
Do Wioski Matematyków nie prowadzi żadna zorganizowana komunikacja, nie mają jej też w programach wycieczek zorganizowanych. Jedyną możliwością jest dotarcie tam indywidualnie.
Dolmuszem: z dworca autobusowego w Selçuku minibusy kursują do Şirince co pół godziny, od 8:00 rano do zachodu słońca (w sezonie letnim ostatni kurs jest o godzinie 20:30). Podróż trwa około 15 minut i kosztuje 3,50 TL. Należy wysiąść na pierwszym przystanku we wsi Şirince, a następnie pieszo kierować się w stronę parkingu autobusów turystycznych. Tam znajduje się rozwidlenie dróg. Biegnąca w dół droga prowadzi na parking, a lewa polna droga biegnąca lekko w górę prowadzi do Wioski Matematyków. Jej długość to ok. 1 km. Ze względu na wąską, zakurzoną drogę należy uważać na samochody na zakrętach!
Samochodem: należy dojechać do Şirince. Na wjeździe do wsi, przed przystankiem dolmuszy, skręcamy w pierwszą w lewo drogę oznaczoną jako dojazd do parkingu autobusów wycieczkowych. Tam znajduje się rozwidlenie dróg. Biegnąca w dół prowadzi na parking, lewa, polna droga biegnąca lekko w górę prowadzi do Wioski Matematyków. Uwaga! Droga jest wąska i kręta, samochody mijają się w miejscach, gdzie jeden z nich może zjechać na pobocze. Ze względu na kurz zalecamy jechać powoli. Droga jest nieprzejezdna dla samochodów większych niż minibus!
Taksówką: kurs z Selçuku kosztuje około 120 TL.
Powiązane artykuły:
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
Odpowiedzi
znakomita relacja
Wysłane przez jacky6 w
Jedynie zastanowiłem się, czy oprócz szansy zwiedzenia przeciętny turysta miałby tam szansę zagoszczenia - oczywiście w sytuacji wolnych miejscówek ?
Z tego co wiem, miejsce to
Wysłane przez Agnieszka K. w
Z tego co wiem, miejsce to nie działa jako hotel. Gościć tam mozna zapisując się na kursy (około 80-100lir). Ale ponieważ jest to miejsce utrzymujące się z darowizn, myślę że warto napisać na mail wskazany na stronie internetowej. Na pewno organizowano tam poza sezonem śluby i sesje ślubne, więc może i szansa na nocleg jest.
wioska
Wysłane przez lukroman w
Jedynie zastanowiło mnie (że zacytuję przedmówcę) jakie osiągnięcia mają adepci tej wiejskiej szkoły? Czy pomysł się sprawdził i dlatego planują też inne wioski tematyczne? To taki platoński model kształcenia, więc trochę dziwne, że w Turcji zakiełkował... Ale mnie się podoba i uważam za lepszą alternatywę kształcenia elit intelektualnych.
wioska
Wysłane przez Agnieszka K. w
Nie jest to szkoła w naszym rozumieniu. Organizowane są tam wykłady dla chcących się rozwijać pasjonatów matematyki i zawodowych matematyków. W maju 2019 organizowane jest przez Uniwersytet West Virginia (USA) kolejne sympozjum z zakresu algebry z wykładowcami z USA, Japonii i Iranu. Wykłady będą dla studentów matematyki i doktorantów, więc jakiekolwiek sukcesy idą na konto danej uczelni :).
Czar prysł albo i prysnął :)
Wysłane przez lukroman w
Czar prysł albo i prysnął :) Już miałem nadzieję zapisać sie do tej akademii i podciągnąć w matmie :)))
Ale mam teraz pytanie językowe: Jak się pisze (albo czyta) "licyjski" czy "likijski" ? Bo Ty piszesz "Likijska wioska" a Mruk "szlak Licyjcki" Analogicznie - Kapadokia czy Kapadocja ?