Wioska Matematyków Nesina

Współrzędne GPS: 37.951703, 27.430823

Region: 

Autorką tekstu i zdjęć jest Agnieszka Klamborowska.

Wioska Matematyków Nesina (tr. Nesin Matematik Köyü) to mała osada niedaleko wybrzeża Morza Egejskiego, której około połowę stanowią gaje oliwne. Jest własnością Fundacji Nesin i znajduje się 1 km od wioski Şirince. Usytuowana na zboczu wzgórza, pełna zieleni, jest miejscem poświęconym królowej nauk – matematyce.

Droga do biblioteki w Wiosce Matematyków

Wioska Matematyków została wybudowana w 2007 roku z inspiracji tureckiego pisarza i polityka – Sevana Nișanyana oraz Aliego Nesina – syna słynnego tureckiego pisarza i matematyka – Aziza Nesina. Ali, który posiada doktorat z matematyki Uniwersytetu Yale i który założył wydział matematyczny na Uniwersytecie Bilgi w Stambule w 1995 roku, chciał stworzyć miejsce, w którym uczniowie mieliby warunki do nauki i głębszego zrozumienia tego, czego nauczał. Zauważył on, że w pełnym bodźców świecie uczniom ciężko walczyć ze swoimi uprzedzeniami do tego przedmiotu i z brakiem koncentracji.

Uliczka w Wiosce Matematyków

W wiosce nie ma telewizji, a korzystanie ze współczesnych mediów jest ograniczone. Nie można zakłócać ciszy muzyką i krzykami. Nie znaczy to, że nie ma tu dogodnych warunków – jest elektryczność, ciepła woda i wi-fi.

Budynek biblioteki w Wiosce Matematyków

Niezwykły urok tego miejsca dopełnia głośny śpiew cykad oraz wszechobecna zieleń. W krajobraz też doskonale wpisuje się styl wybudowanych domów. Proste, kamienne domki są schronieniem dla wykładowców, nauczycieli i studentów. Obecnie mogą one pomieścić około 150 osób, a kolejne kilkadziesiąt miejsc noclegowych w namiotach pozwala organizować wiele wykładów na raz.

Domki gościnne w Wiosce Matematyków

Większość zajęć odbywa się w miesiącach letnich, natomiast wiosną i jesienią organizowane są zajęcia dla grup szkolnych. W miejscu tym goszczą nie tylko studenci i uczniowie z Turcji, ale także grupy z Europy, np. studenci Uniwersytetu Cornell. Fundacja Nesin zaprasza też na wykłady najwybitniejszych matematyków z całego świata.

Sala wykładowa w bibliotece w Wiosce Matematyków

Fundacja Nesin utrzymuje się z darowizn i pracy wolontariuszy. Została założona w 1972 roku, podjęła opiekę nad dziećmi, których rodziny nie są w stanie zapewnić im wykształcenia. Podstawą utrzymania fundacji są zyski z praw autorskich do utworów Nesina. Oprócz patronatu nad Wioską Matematyków, planowana też jest budowa dwóch innych wiosek, poświęconych odpowiednio filozofii i sztuce.

Ze wzgórza można zobaczyć też zaprojektowany i wyrzeźbiony w piaskowcu przez Sevana Nișanyana potężny grobowiec wzorowany na grobowcach likijskich monarchów.

Grobowiec wzorowany na grobowcach likijskich monarchów

Na terenie ośrodka znajduje się mała restauracja, piękna wieża widokowa oraz imponujących rozmiarów biblioteka z antresolą. Kamienne uliczki prowadzą do kilk auli i sal wykładowych na świeżym powietrzu. Miejsce to można swobodnie zwiedzać, wstęp jest darmowy, wszyscy są przyjaźni odwiedzającym, jednak trzeba dostosować się do panującego tu regulaminu – zachować ciszę i nie przeszkadzać podczas wykładów.

Wieża widokowa w Wiosce Matematyków

Więcej informacji o szkoleniach i samym miejscu znajduje się na oficjalnej stronie internetowej.

Widok z wieży na Şirince

Jak dotrzeć?: 

Do Wioski Matematyków nie prowadzi żadna zorganizowana komunikacja, nie mają jej też w programach wycieczek zorganizowanych. Jedyną możliwością jest dotarcie tam indywidualnie.

Dolmuszem: z dworca autobusowego w Selçuku minibusy kursują do Şirince co pół godziny, od 8:00 rano do zachodu słońca (w sezonie letnim ostatni kurs jest o godzinie 20:30). Podróż trwa około 15 minut i kosztuje 3,50 TL. Należy wysiąść na pierwszym przystanku we wsi Şirince, a następnie pieszo kierować się w stronę parkingu autobusów turystycznych. Tam znajduje się rozwidlenie dróg. Biegnąca w dół droga prowadzi na parking, a lewa polna droga biegnąca lekko w górę prowadzi do Wioski Matematyków. Jej długość to ok. 1 km. Ze względu na wąską, zakurzoną drogę należy uważać na samochody na zakrętach!

Samochodem: należy dojechać do Şirince. Na wjeździe do wsi, przed przystankiem dolmuszy, skręcamy w pierwszą w lewo drogę oznaczoną jako dojazd do parkingu autobusów wycieczkowych. Tam znajduje się rozwidlenie dróg. Biegnąca w dół prowadzi na parking, lewa, polna droga biegnąca lekko w górę prowadzi do Wioski Matematyków. Uwaga! Droga jest wąska i kręta, samochody mijają się w miejscach, gdzie jeden z nich może zjechać na pobocze. Ze względu na kurz zalecamy jechać powoli. Droga jest nieprzejezdna dla samochodów większych niż minibus!

Taksówką: kurs z Selçuku kosztuje około 120 TL.

Powiązane artykuły: 

Odpowiedzi

znakomita relacja

Jedynie zastanowiłem się, czy oprócz szansy zwiedzenia przeciętny turysta miałby tam szansę zagoszczenia - oczywiście w sytuacji wolnych miejscówek ?



Z tego co wiem, miejsce to

Z tego co wiem, miejsce to nie działa jako hotel. Gościć tam mozna zapisując się na kursy (około 80-100lir). Ale ponieważ jest to miejsce utrzymujące się z darowizn, myślę że warto napisać na mail wskazany na stronie internetowej. Na pewno organizowano tam poza sezonem śluby i sesje ślubne, więc może i szansa na nocleg jest.

 

wioska

Jedynie zastanowiło mnie (że zacytuję przedmówcę) jakie osiągnięcia mają adepci tej wiejskiej szkoły? Czy pomysł się sprawdził i dlatego planują też inne wioski tematyczne? To taki platoński model kształcenia, więc trochę dziwne, że w Turcji zakiełkował... Ale mnie się podoba i uważam za lepszą alternatywę kształcenia elit intelektualnych.

wioska

Nie jest to szkoła w naszym rozumieniu. Organizowane są tam wykłady dla chcących się rozwijać pasjonatów matematyki i zawodowych matematyków. W maju 2019 organizowane jest przez Uniwersytet West Virginia (USA) kolejne sympozjum z zakresu algebry z wykładowcami z USA, Japonii i Iranu. Wykłady będą dla studentów matematyki i doktorantów, więc jakiekolwiek sukcesy idą na konto danej uczelni :).

Czar prysł albo i prysnął :)

Czar prysł albo i prysnął :) Już miałem nadzieję zapisać sie do tej akademii i podciągnąć w matmie :)))

Ale mam teraz pytanie językowe: Jak się pisze (albo czyta) "licyjski" czy "likijski"  ?  Bo Ty piszesz "Likijska wioska" a Mruk "szlak Licyjcki"  Analogicznie - Kapadokia czy Kapadocja ?