Polsko-tureckie porozumienie w sprawie wspólnych projektów badawczo-rozwojowych

Współrzędne GPS: 52.181999, 21.032200

Zapewne wielu czytelnikom TwS Turcja kojarzy się nie tylko z wypoczynkiem i wakacjami, ale również z pracą. Dla tych, którzy mają plany związane z prowadzeniem współpracy w zakresie prac badawczo-rozwojowych, dobrą wiadomością będzie fakt, iż agencje odpowiedzialne za finansowanie tego rodzaju prac planują nawiązanie bliższej współpracy. Świadczy o tym podpisane 22 sierpnia br. porozumienie pomiędzy szefami polskiego NCBR - Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - oraz tureckiej Rady ds. Badań Naukowych i Technologicznych Turcji - TÜBİTAK.

Kampus İstanbul Teknik Üniversitesi

Zgodnie z informacjami na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju obecnie w ramach różnych programów Unii Europejskiej instytucje naukowe z Polski i Turcji wspólnie uczestniczą w realizacji ponad 300 projektów. Do głównych obszarów współpracy należą projekty dotyczące: energii, ochrony środowiska, ICT, infrastruktury, bezpieczeństwa oraz transportu. Celem podpisanego przez NCBR i TÜBİTAK porozumienia jest rozpoczęcie pracy nad konkursami skierowanymi bezpośrednio do polsko-tureckich zespołów badawczych.

Instytut Informatyki, İstanbul Teknik Üniversitesi

A czy ktoś z Was miał okazję współpracować z tureckimi instytucjami w takim zakresie? Być może podpisane porozumienie pozwoli na kontynuację takich prac albo na nawiązanie nowych kontaktów.