Polonezköy

Region: 

Współrzędne GPS: 41.110657, 29.208527

Polonezköy czyli po polsku Adampol to mała wioska w okolicach Istanbulu, założona w XIX wieku przez polskich emigrantów.

Nazwa Adampol pochodzi od imienia założyciela osady - Adama Czartoryskiego. Nazwa turecka - Polonezköy - to po prosku "polska wieś".

Dom Pamięci imienia Zofii Ryży.

Grób Ludwiki Śniadeckiej - ukochanej Juliusza Słowackiego.

Odpowiedzi

Wizyta w 2013

 

Do Polonezkoy najłatwiej dojechać ze Stambułu, ale i tak nie można dojechać do samej miejscowości. Krążą plotki, że plany zorganizowania autobusu są powstrzymywane przez bogatych mieszkańców miasta nad Bosforem, którzy traktują Adampol jako prywatną miejscowość letniskową i nie życzą sobie tłumów, które nadjechały by wraz z transportem publicznym.  

W Polonzkoy znajduje się także kościół pod wezwanie Matki Boskiej Częstochowskiej. Co roku odbywają się tu msze po polsku podczas Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Co tydzień jest także msza w sobotę.

W miasteczku można zrobić zdjęcia tabliczkom z napisami jak np. Adam Mickiewicz Sokağı.

Dom Pamięci Zofii Ryży jest zazwyczaj zamknięty, ale na furtce jest informacja do kogo można się udać po klucz. W środku robienie zdjęć jest zabronione.

W Adampolu nie mieszka już wielu Polaków, ale ciągle można spotkać kogoś, kto włada ojczystym językiem.

 

Szczególnie polecam odwiedzić wszystkim polskim Erasmusom w Turcji. Po kilu miesiącach usłyszeć polskie słowa na obczyźnie – bezcenne !

Zdjęcia - http://zapiski-zza-bosforu.blogspot.com/2013/03/polonezkoy.html