Muzeum w Ürgüp

Współrzędne GPS: 38.632164, 34.912930

Położenie w mieście: 

Placówka muzealna w Ürgüp to jedno z największych rozczarowań, jakie spotkały nas w Kapadocji. To maleńkie muzeum jest zaniedbane, niedoinwestowane i panującą w nim atmosferą zniechęca do bliższego przyjrzenia się eksponatom. Zdajemy sobie sprawę, że większość turystów nie przybywa do Kapadocji z powodu nagłej chęci zwiedzania placówek muzealnych, tylko podziwiania niezwykłych krajobrazów. Jednakże przy tak dużym ruchu turystycznym dziwnym wydaje się tragiczny stan tej placówki, podobnie zresztą jak placówki w Kayseri. Dlaczego władze lokalne nie wykorzystają okazji, aby zainteresować przybywających tłumnie do Kapadocji gości bogatą historią regionu?

Ekspozycja na dziedzińcu muzeum w Ürgüp

Największą atrakcją tej niewielkiej placówki muzealnej jest liczący 10 milionów lat ząb, który niegdyś należał do przodka współczesnych słoni. Został on znaleziony podczas wykopalisk archeologicznych w Mustafapaşa.

Sekcja etnograficzna zawiera przedmioty użytkowe z okresu osmańskiego, w tym - naczynia kuchenne, tradycyjne stroje, lampy i szkatułki. Znajduje się w niej także kanwa do tkania dywanów oraz kilimy wykonane przez lokalnych rzemieślników z Ürgüp.

Kanwa do tkania dywanów

Eksponaty archeologiczne wystawione są częściowo w budynku muzeum, a częściowo - na jego dziedzińcu. Na zewnątrz wystawiono większe eksponaty kamienne - w tym inskrypcje i reliefy. Na dziedzińcu stoją również ogromne naczynia zwane pitosami, które niegdyś służyły do przechowywania żywności.

Ekspozycja na dziedzińcu muzueum w Ürgüp

We wnętrzu budynku wystawiono mniejsze eksponaty archeologiczne znalezione w okolicy Ürgüp. Wśród nich znajdują się monety z różnych okresów historii, rzymskie lampki oliwne, figurki z terakoty i naczynia z lokalnej glinki. Wśród tego zbioru uwagę przyciągają tzw. çeşme kitabesi, których nazwa oznacza dosłownie "książki fontannowe". Są to ozdobne inskrypcje z XVIII wieku, które niegdyś dekorowały fontanny, dostarczające wodę pitną mieszkańcom Ürgüp.

Inskrypcje fontannowe

Wśród tych inskrypcji niespodziewanie znalazł się także relief przedstawiający archanioła Gabriela. Pochodzi on z kościoła w Mustafapaşa, a został wykonany w 1843 roku. Tuż obok stoją stele nagrobne, najprawdopodobniej z okresu bizantyjskiego, z napisami w alfabecie greckim.

Relief z archaniołem Gabrielem

Informacje praktyczne

Muzeum w Ürgüp czynne jest w godzinach od 8:00 do 12:00 i od 13:00 do 17:00, od wtorku do niedzieli. Wstęp do placówki jest darmowy. Eksponaty posiadają opisy jedynie w języku tureckim, niestety bardzo lakoniczne.

Wnętrze muzeum w Ürgüp

Położenie

Muzeum znajduje się w centrum Ürgüp, przy Bulwarze Atatürka, a dokładniej - na terenie Parku imienia Mehmeda Akifa Ersoya.

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: