Meczet Halilur Rahman w Şanlıurfa

Współrzędne GPS: 37.147755, 38.784885

Położenie w mieście: 

Meczet Halilur Rahman w Şanlıurfie (znany również jako Khalil-ur Rahman Camii) położony jest w południowo-zachodnim rogu zbiornika wodnego o tej samej nazwie, czasami nazywanego Balıklıgöl, na terenie parku Gölbasi. Kompleks meczetowy (tr. külliye) składa się z medresy, cmentarza oraz terenu, gdzie prorok Abraham upadł po wrzuceniu go w ogień.

Meczet Halilur Rahman w Şanlıurfa

Więcej na temat legendy o proroku Abrahamie dowiecie się z artykułu o Şanlıurfie.


Meczet został zbudowany w 1211 roku na rozkaz Melik Eşref Muzafferiddin Musa. Należał on do władców z dynastii Ajjubidów. Ajjubidzi posiadali korzenie kurdyjskie, wyznawali islam w wersji sunnickiej i rządzili w XII i XIII wieku na terenie obecnego Egiptu, Syrii, Jemenu oraz na obszarze Górnej Mezopotamii. Najsłynniejszym władcą z tej dynastii był Saladyn.

Meczet Halilur Rahman w Şanlıurfa

Meczet Halilur Rahman powstał na terenie wcześniejszego kościoła pod wezwaniem Marii Matki z 504 roku, zbudowanego za panowania bizantyjskiego. Z tego powodu minaret meczetu ma kształt dzwonnicy. Nie wyjaśniony pozostaje dylemat, czy jest to autentyczna dzwonnica kościelna, czy też architekt odpowiedzialny za budowę meczetu jedynie wzorował się jej wyglądem.

Meczet Halilur Rahman w Şanlıurfa

Obecnie meczet otaczają piękne ogrody, zaprojektowane przez Meriha Karaaslana. W stawie na dziedzińcu roi się od tzw. świętych karpi. Według jednej z muzułmańskich legend ujrzenie białej ryby otwiera wrota do niebios - zawsze warto się więc poprzyglądać mieszkańcom stawu.

Meczet Halilur Rahman w Şanlıurfa