Położenie w mieście:
Meczet Gazi Mihal (tr. Gazi Mihal Cami) to jeden z historycznych budynków dawnej stolicy Imperium Osmańskiego czyli Edirne. Meczet zbudowany został na polecenie Gazi Mihala w 1422 roku, jak głosi znajdująca się na nim inskrypcja.
Meczet stanowił część większego kompleksu budynków, w skład którego wchodziła również kuchnia dla ubogich (czyli tzw. imaret), niezachowana do naszych czasów, oraz łaźnie. Zrujnowane pozostałości tych ostatnich widoczne są w sąsiedztwie meczetu.
Na przylegającym do budynku cmentarzu znajduje się grobowiec założyciela kompleksu meczetowego - Gazi Mihal Beja, wnuka znanego wojownika Köse Mihala. Nieopodal meczetu stoi również zabytkowy most noszący imię Gazi Mihala.
Architektonicznie budynek stanowi ilustrację meczetu rodzaju osiowo-ejwanowego, co oznacza, że osie jego ejwanów położone są równolegle względem siebie. Sam ejwan (tr. eyvan) jest charakterystycznym elementem architektury świata islamu. To przesklepione pomieszczenie na planie prostokątnym, które posiada trzy ściany i jest otwarte od strony dziedzińca. Ejwan najczęściej pełni funkcję monumentalnego wejścia do budynku o przeznaczeniu sakralnym.
Front meczetu Gazi Mihal stanowi pięcioprzęsłowy ganek, którego centralną część przykrywa owalna kopuła. Główna sala modlitewna powstała na planie kwadratu i została przykryta większą, półkolistą kopułą opartą na pendentywach. Dwie boczne sale, które służyły jako sypialnie dla derwiszów, osłonięte są mniejszymi kopułami żebrowymi.
Przy meczecie znajduje się rozległy dziedziniec zewnętrzny ozdobiony drewnianą fontanną ablucyjną, a na tyłach budowli położony jest cmentarz. Całość otacza kamienny mur zewnętrzny, a wejście na teren meczetowy zapewnia jedna brama. Meczet położony jest poniżej obecnego poziomu gruntu, więc aby przejść przez bramę, należy najpierw zejść w dół po schodach.
W czasie naszej wizyty w 2013 roku możliwe było wejście na dziedziniec meczetu, ale niestety wnętrze budynku było niedostępne dla zwiedzających, tj. drzwi były zamknięte na klucz, a obecności imama lub dozorcy nie stwierdziliśmy.
Powiązane artykuły:
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz