Grobowiec Ecebeya

Współrzędne GPS: 40.351501, 26.439501

Ecebey Türbesi to pamiątkowy grobowiec osmańskiego męża stanu i dowódcy Ecebeya. Położony on jest na wzgórzu górującym nad półwyspem Gallipoli, w pobliżu wioski Karainbeyli. Ecebey zasłynął jako zdobywca przyczółka tureckiego na półwyspie w XIV wieku.

Grobowiec Ecebeya

Wieś Karainbeyli uważana jest za pierwszą turecką osadę na półwyspie. Przez lokalnych Turków Ecebey czczony jest jako ich duchowy ojciec. Niektórzy twierdzą, że nazwa miasta Eceabat wywodzi się wprost od jego imienia, chociaż w tym zakresie istnieją również inne teorie.

Wieś Karainbeyli

Ecebey służył pod dowództwem Süleymana Paszy, który pochowany jest na północy półwyspu Gallipoli, w miasteczku Bolayır. Ich grobowce odwiedzane są podczas uroczystych obchodów rocznicy zdobycia pierwszych terenów europejskich przez Turków Osmańskich.

Grobowiec Ecebeya

Poza tymi uroczystymi okazjami grobowiec Ecebeya jest miejscem rzadko odwiedzanym, położonym na uboczu szlaków turystycznych na półwyspie. Większość podróżnych przybywa na Gallipoli ze względu na miejsca związane z wydarzeniami z historii XX wieku.

Grobowiec Ecebeya

Grobowiec Ecebeya, odrestaurowany w 1989 roku, warto odwiedzić głównie z uwagi na wspaniałe widoki, jakie rozpościerają się ze wzgórza na okolicę. Niestety wjazd na wzgórze jest możliwy jedynie własnym transportem, a droga na szczyt jest kręta i kamienista.

Widok z grobowca Ecebeya

Wieś Karainbeyli

Oto kilka widoków roztaczających się z okolicy grobowca Ecebeya na Półwysep Gallipoli:

Widok z grobowca Ecebeya

Widok z grobowca Ecebeya

Widok z grobowca Ecebeya

Widok z grobowca Ecebeya

Dojazd

Dojazd do grobowca Ecebeya jest możliwy jedynie samochodem, nie kursuje tam komunikacja publiczna. Ze wsi Karainbeyli prowadzą na szczyt wzgórza kierunkowskazy - białe tablice z napisem Ecebey Türbesi. Droga jest dość stroma, a nawierzchnia - kiepska. Dla dociekliwych podróżników podajemy współrzędne grobowca: 40.351501, 26.439667.

Droga do grobowca Ecebeya

Aby dojechać do Karainbeyli z Eceabat, należy kierować się drogą śródlądową przez wsie Bigali i Kumköy. Całkowita długość trasy wynosi 24 km.

Samochodem do grobowca Ecebeya