Dom na Stoku w Hattuşaş

Współrzędne GPS: 40.018799, 34.616699

Położenie w mieście: 

Stromy stok wzgórza, które wznosi się od Wielkiej Świątyni do Królewskiej Cytadeli (tr. Büyükkale) w Hattuşaş był częścią hetyckiego Starego Miasta. Otoczone ono było fortyfikacjami co najmniej od XVI wieku p.n.e. Na owym zboczu znajdowało się wiele budynków wzniesionych w stylu domów szeregowych, umiejscowionych wśród wystających ze wzgórza skał.

 Dom na Stoku w Hattuşaş Dom na Stoku w Hattuşaş

Tak zwany Dom na Stoku (tr. Yamaç Evi) jest jednym z największych, a zarazem najlepiej zachowanych budowli tego rodzaju. W czasach swojej świetności był to budynek dwupiętrowy, wzniesiony na planie prostokąta o bokach długości 32 i 36 metrów. Archeologowie zakładają, że nie pełnił funkcji mieszkalnej, ale administracyjną. Teoria ta oparta jest między innymi na rozmiarach głównego holu (13 na 17 metrów) znajdującego się według rekonstrukcji na górnym piętrze. Dolne piętro pełniło rolę magazynu i archiwum, w którym podczas prac wykopaliskowych w 1911 roku i w latach 1960-1963 odnaleziono pokaźny zbiór tabliczek glinianych.

Rekonstrukcja Domu na Stoku w Hattuşaş Rekonstrukcja Domu na Stoku w Hattuşaş

Dom na Stoku został zniszczony przez pożar pod koniec XIII wieku p.n.e i nigdy go nie odbudowano. Z budowli do naszych czasów zachowały się ściany z cegły suszonej na słońcu.

Dom na Stoku w Hattuşaş Dom na Stoku w Hattuşaş

Dojazd

Należy dojechać do Hattuşaş. Dom na Stoku znajduje się w północno-zachodniej części Hattuşaş, na początku wyznaczonej trasy zwiedzania miasta, po przeciwnej stronie drogi od Dolnego Miasta i kompleksu Wielkiej Świątyni. Jest to pierwszy przystanek z parkingiem samochodowym na wyznaczonym na obszarze Hattuşaş szlaku turystycznym.

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: