Co jest lepszym wyborem - wycieczki fakultatywne czy wypożyczenie samochodu?

Wypożyczenie samochodu w Turcji nie stanowi problemu, zazwyczaj zarówno rezydenci biura podróży, jak i lokalne biura i agencje oferują taką możliwość, a do wyboru jest sporo pojazdów i każdy znajdzie coś dla siebie.

Dowiedz się więcej o podróżowaniu po Turcji wynajętym samochodem.


Ceny za wypożyczenie zaczynają się od około 35 euro za dobę, przy dłuższych okresach wypożyczenia oferowane są zniżki i oczywiście cena końcowa zawsze podlega targowaniu się. Kalkulując opłacalność cenową trzeba wziąć pod uwagę wysokie ceny paliwa w Turcji - w przeliczeniu to 6-7 złotych za litr benzyny bezołowiowej.

Dowiedz się więcej o tureckiej walucie i zasadach targowania się.


Tureckie drogi, wbrew obiegowej opinii, nie są bardziej niebezpieczne niż polskie, a jakość nawierzchni jest często lepsza. Trzeba się tylko przyzwyczaić do kilku tureckich zasad ruchu drogowego, np. bardzo częstego używania klaksonu - przykładowo w celu pozdrowienia znajomego.

Natomiast cena wycieczki fakultatywnej zależy w znacznej mierze od tego, kto nam ją sprzedał - rezydent czy biuro lokalne (w tym drugim przypadku ceny są zazwyczaj znacznie niższe). Ale jeżeli wykupi się wycieczkę zorganizowaną, to płaci się swoją niezależnością (zbiórki, obowiązkowe wizyty w sklepach ze skórami itd.).

Dowiedz się więcej o wycieczkach fakultatywnych z popularnych kurortów tureckich.

Wróć do listy najczęściej zadawanych pytań.


Odpowiedzi

z praktyki

1. Wycieczki fakultatywne są w większości wykupowane przez rezydenta w biurach lokalnych ... odpowiedź jest prosta 2. ...jedna drobna uwaga dotycząca ruchu drogowego. W miastach liczmy się z wszędobylskimi pieszymi i skuterami więc oczy dookoła głowy. W trasie, uwaga na żółwie. Spotkanie z żółwiem przy większej prędkości jest jednak nieco inne niż z jeżem :) ostatnie i najważniejsze... tzw. środkowy pas do wyprzedzania na drogach jednojezdniowych. Uwaga!! Pas jest przeznaczony do wyprzedzania dla jadących w obu kierunkach! 3. Wynajem auta poza renomowanymi wypożyczalniami znacznie tańsze ale to trochę loteria i miejscowy folklor. - Fotelik dla dziecka, zawsze inny wagowo niż zamawiany. - Zamiast zamawianego auta popularnej marki, dostajesz auto taniego producenta z tureckimi firankami i kierownicą z czymś a'la masa perłowa :)... dla Turka rzecz niezrozumiała że wolisz solidne auto od jeżdżącego pałacu Topkapi. - Fatalny stan opon!!! ...reasumując. Zdecydowanie na własną rękę, wynajętym tanio samochodem... po prostu Turcja w pigułce :))