Basen Kleopatry w Hierapolis

Współrzędne GPS: 37.926201, 29.125500

Położenie w mieście: 

Na terenie antycznego miasta Hierapolis, pomiędzy Muzeum Archeologicznym a położonymi wyżej na zboczu wzgórza świątynią Apollina oraz teatrem, stoi budynek oznaczony jako Antyczny Basen. Wiele osób kojarzy go również jako Basen Kleopatry. Jest to basen z wodą termalną, który działał już w okresie rzymskim, gdy Hierapolis było znanym uzdrowiskiem. Nazwa Basen Kleopatry wywodzi się z niepotwierdzonej przez źródła historyczne legendy, według której był on prezentem dla władczyni Egiptu od Marka Antoniusza.

Basen Kleopatry w Hierapolis

W czasach antycznych basen otaczały kolumnady w porządku jońskim, które podczas trzęsienia ziemi w VII wieku n.e. zawaliły się, a ich pozostałości spoczęły na dnie zbiornika. Ponieważ basen jest obecnie udostępniany turystom, można w nim zażyć kąpieli i zanurkować wśród antycznych kolumn. Dla wielu osób wizyta w tym basenie jest głównym punktem wizyty na terenie kompleksu Hierapolis-Pamukkale.

Basen Kleopatry w Hierapolis

Woda w basenie ma przyjemną temperaturę około 36 stopni Celsjusza i jest bogata w wiele minerałów. Podobno kąpiel działa korzystnie na osoby cierpiące na rozmaite schorzenia, w tym - na choroby układu krążenia, problemy skórne, reumatyzm oraz zaburzenia trawienia.

Tablica informująca o właściwościach wody w Basenie Kleopatry

Informacje praktyczne

Wstęp na teren kompleksu basenowego jest bezpłatny, płaci się natomiast za przywilej kąpieli w słynnym basenie. Cena takiej przyjemności wynosiła w 2015 roku 32 TL i zawierała również możliwość skorzystania z szafek na rzeczy osobiste. Ręczniki natomiast należy mieć własne. Dzieci do 6 roku życia mogą kąpać się za darmo, a te w wieku od 7 do 12 lat - w cenie 13 TL.

Brama wejściowa do Antycznego Basenu w Hierapolis

W miesiącach letnich Basen Antyczny jest otwarty do godziny 21:00, a w miesiącach zimowych - do 17:00. Uwaga - kasy biletowe zamykane są pół godziny wcześniej!

Basen Kleopatry w Hierapolis

Na terenie kompleksu basenowego działają darmowe toalety oraz kawiarnia, sprzedająca napoje w dość zawyżonych cenach. Przykładowo puszka napoju bezalkoholowego kosztuje 6 TL, a piwo - 8 TL. Można tu również za darmo skorzystać z leżaków rozstawionych wokół basenu.

Basen Kleopatry w Hierapolis

Powiązane artykuły: